SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Multipleks testowy firmy Polsatu z nowymi parametrami

Działający w Warszawie multipleks eksperymentalny DABCAST, którego operatorem jest spółka BCAST, należąca do Polsatu zmienił parametry. Emisje testowe stacji radiowych w DAB+ są teraz dostępne na kanale 11B. Wkrótce do podobnych zmian dojdzie w innych lokalizacjach.

Radio Maryja wchodzi w skład MUX-u testowego spółki Polsatu Article

Kilka dni temu informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył pozwolenia na emisję multipleksów eksperymentalnych. MUX-y mogą działać do 1 lipca 2023 roku. UKE zdecydował jednak, że multipleksy muszą zmienić kanały. W Warszawie z 10A na 11B, we Wrocławiu z 10A na 12B, natomiast w Gdańsku z 5D na 5C. Do zmian w stołecznym eterze już doszło. W najbliższych dniach powinny one nastąpić także w Gdańsku i Wrocławiu.

W stolicy Polski w skład MUX-u wchodzą: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Muzo.FM. Wrocławski multipleks obejmuje: Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.FM i Radio RAM, a dostępny w Trójmieście: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.FM i Radio Norda FM.

KRRiT chce zwiększenia liczby multipleksów cyfrowych

Zmiana kanałów może być związana z planami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odnośnie zagospodarowania częstotliwości w ramach DAB+. Wynika z nich, że kanał 10A w Warszawie i powiatach położonych na wschód od stolicy ma przypaść multipleksowi regionalnemu MUX-R1. Podobny multipleks miałby zostać uruchomiony w województwie dolnośląskim na kanale 10A i w pomorskim na kanale 5D.

Choć KRRiT już w 2018 roku przewidywała duży rozwój radiofonii cyfrowej, to niewielu nadawców rozważa inwestycję w DAB+. Stacje komercyjne twierdzą, że to przestarzała i nieopłacalna technologia, a cyfryzacja powinna być oparta na internecie. Z danych TePanelu wynika, że cyfrowe radio posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. W ostatnim czasie UKE zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca uruchomiła emisję próbną w Krakowie.

W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

KRRiT, która wciąż nie zakończyła konkursu dotyczącego miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+ jesienią chce przeprowadzić konkursy odnośnie kolejnych multipleksów lokalnych. W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski dotyczące emisji RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media, emitująca Radio Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji.

Dołącz do dyskusji: Multipleks testowy firmy Polsatu z nowymi parametrami

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl