SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Łódzka stacja radiowa dostępna także w Warszawie

Radio Parada z Łodzi dołączyło do multipleksu eksperymentalnego DABCAST, którego operatorem jest spółka BCAST, należąca do Cyfrowego Polsatu. Stacji mogą słuchać odbiorcy z tunerami obsługującymi DAB+.

Radio Parada z Łodzi jest już dostępne w WarszawieRadio Parada z Łodzi jest już dostępne w Warszawie

O tym, że Radio Parada zadebiutuje w stołecznym eterze informowaliśmy kilka dni temu. Informacja na ten temat pojawiła się na stronie internetowej nadawcy. Stacja jest dostępna także z analogowych nadajników w Łodzi (96,0 MHz) i Opocznie (97,8 MHz) oraz za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych firmy PSN Infrastruktura.

8 stacji w multipleksie DABCAST

Obecnie słuchacze ze stolicy mogą słuchać ośmiu stacji nadawanych na multipleksie DABCAST. Poza Radiem Parada to Muzo.FM, Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Pop Radio z Pruszkowa, Radio 7 z Mlawy, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja i Radio Jasna Góra z Częstochowy. Emisja jest prowadzona na kanale 11B, a bitrate każdej ze stacji wynosi 136 kbps. Z multipleksu BCAST zniknęły stacje próbne, gdzie operator testował m.in. znaki charakterystyczne dla różnych języków.

W stolicy Polski w DAB+ działa też multipleks Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio 24, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Polskie Radio Dzieciom, Radio Dla Ciebie). MUX jest dostępny na kanale 6B. Mieszkańcy Warszawy mogą także korzystać z multipleksu lokalnego firmy DABCOM, dostępnego na kanale 10B. W jego skład wchodzą: Radio Kolor, Radio Profeto, WP Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta.

Testowanie formatów muzycznych w innych miastach

O tym dlaczego lokalne stacje decydują się na emisję w innych miastach mówił szef Muzycznego Radia z Jeleniej Góry. - Jeśli KRRiT byłaby skłonna postawić na DAB+ w formule dalszego rozwoju radia w nowym dodatkowym paśmie otwartym dla stacji nowo aspirujących i ze starego portfela, to wtedy sprawa staje się interesująca dla naszej stacji i pewnie też wszystkich innych. Dlatego też testujemy do czasu ostatecznych decyzji co dalej z FM czy na innych rynkach nasza propozycja muzyczna spotka się z zainteresowaniem uzasadniającym aplikacje w DAB+ na niektórych rynkach. Okres testowy to 1-2 lat i po takim okresie nawet bez systemu badawczego jakieś wnioski na przyszłość będą - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia.

Niedawno informowaliśmy, że Krajowa Radiofonii i Telewizji nie zdecydowała się ukarać Radia Parada po tym jak w jednej z audycji na żywo padły wulgarne słowa o Prawie i Sprawiedliwości. Prowadzący program szybko zareagował, a rozgłośnia przestała emitować na żywo telefony od słuchaczy. W marcu 2022 roku KRRiT przedłużyła koncesję stacji z Łodzi. Radio Parada nadaje od 1993 roku. Emituje muzykę rozrywkową z lat 60., 70., 80., 90. oraz najnowsze przeboje. Z badania Radio Track wynika, że Radio Parada miało od czerwca do listopada 2022 roku 4,9 proc. udziału w rynku łódzkim.

Dołącz do dyskusji: Łódzka stacja radiowa dostępna także w Warszawie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łoren z Buffetu
Jedna z najbardziej żenujących stacji lokalnych. Rzeczywiście jest się czym chwalić. Cud, że to jeszcze w Łodzi jakoś się buja.
odpowiedź
User
Plagiator
Kolejna kalka newsa z radiopolski.
odpowiedź
User
Bałuciak
Parada rymuje się z Żenada
Najgorsza stacja radiowa jakiej słuchałem.
odpowiedź