SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe kanały telewizyjne w multipleksie naziemnym MWE

TV Puls i Puls 2 dołączyły do lokalnego multipleksu Grupy MWE  dostępnego w Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie. Dzięki emisji w MUX-L3 komercyjne stacje będą dostępne dla widzów, którzy nie posiadają telewizorów lub dekoderów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC.

Article

Wprowadzeniu dodatkowych stacji towarzyszyła zmiana modulacji. Przełożyło się to na zmniejszenie zasięgu MUX-L3. Część widzów dotychczas korzystających z tego multipleksu, straciło do niego dostęp. W multipleksach Grupy MWE kanał Gold TV został zastąpiony przez Nuta Gold. W uruchomionym pod koniec marca br. testowym multipleksie MWE w DVB-T2/HEVC w Katowicach muzyczna stacja pojawiła się w miejsce kanału Home TV.

Obecnie w ramach MUX-L3 są dostępne: Filmax, Nuta.TV, Nuta Gold, Power TV, Red Carpet, Stars.TV, TV Okazje, TVC i Xtreme TV, który niedawno zastąpił stację Super TV. Grupa MWE jest operatorem multipleksów lokalnych: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Częstochowa), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) oraz multipleksów eksperymentalnych w DVB-T2/HEVC w Szczecinie i Katowicach. Niebawem mogą ruszyć emisje testowe w Warszawie i Trójmieście. - Pan Robert Berger (przyp. red. dyrektor techniczny MWE Networks) nad tym intensywnie pracuje - zdradza Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, założyciel grupy MWE.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej

Multipleksy lokalne MWE są nadawane w starym standardzie DVB-T. Obecnie trwa proces przejścia ogólnopolskich multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-4 na DVB-T2/HEVC. Większość stacji komercyjnych w województwach: lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i w północno-zachodniej części województwach mazowieckiego już nadaje w nowym standardzie. Do końca czerwca br. zmiany obejmą cały kraj.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,7 mln gospodarstw domowych posiada telewizory i tunery niekompatybilne z nowym standardem. Tym samym 3-4 mln potencjalnych widzów może utracić dostęp do głównych stacji komercyjnych. Dzięki wnioskowi Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na DVB-T2/HEVC nie musi przejść do końca 2023 roku MUX-3, gdzie są dostępne główne stacje Telewizji Polskiej (m.in. TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport). W miejscach, gdzie działają multipleksy lokalne można oglądać wybrane kanały komercyjne w starym standardzie DVB-T.

Na początku marca do MUX-L4, działającego we Wrocławiu i Świdnicy dołączyły TV Puls i Puls 2. Już wcześniej w tym multipleksie były dostępne TVN HD i Polsat HD. Stacje prywatne dzięki takim emisjom rekompensują sobie możliwą utratę widzów, którzy nie posiadają sprzętów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC. W województwach łódzkim i śląskim, gdzie działa MUX-L3, do którego dołączyły TV Puls i Puls 2 zmiana standardu nastąpi już 23 maja br.

Szef TV Puls zaniepokojony emisją TVP w starym standardzie

Decyzja prezesa UKE po wniosku MSWiA budzi niezadowolenie nadawców komercyjnych, którzy obawiają się utraty widzów i przychodów reklamowych na rzecz TVP. - Cały rynek medialny znajduje się w przededniu zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Tymczasem Prezes UKE, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazującego w nim wątpliwą podstawę prawną, podejmuje w ostatniej chwili, bez żadnych konsultacji z rynkiem, zupełnie niezrozumiałą decyzję o przesunięciu terminu dla MUX-3 aż do dnia 31 grudnia 2023 r. Jest to sytuacja absolutnie skandaliczna i nieakceptowalna, skutkująca nierównym, dyskryminacyjnym traktowaniem nadawców komercyjnych. Skoro zostaje wydłużony czas dla kanałów TVP dostępnych na MUX-3, dlaczego nie obejmie to całego rynku nadawców? - pytał retorycznie w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

- Utrzymanie nadawania kanałów TVP w starym standardzie spowoduje, że zmniejszy się tempo dostosowywania się widzów do nowego standardu. A pamiętajmy, że aż 1,7 mln gospodarstw korzystających wyłącznie z telewizji naziemnej, nie posiada odbiornika gotowego na DVB-T2/HEVC. Dla nas to utrata rynku DVB-T - decyzja MSWiA, UKE i KRRiT doprowadzi nas do znaczących strat. Co więcej, rządowa kampania informacyjna w zakresie tak ważnej kwestii jest prowadzona w niewystarczającym stopniu i jest niskiej jakości, zgłaszane sugestie nadawców komercyjnych w tym zakresie zostały zignorowane. Zawsze byliśmy i jesteśmy otwarci na dialog, jednak tym razem sytuacja wymknęła się spod kontroli - nie będziemy bierni i stanowczo zareagujemy, podejmując działania wobec organów decyzyjnych. Będziemy również domagać się na drodze sądowej odszkodowania za straty, jakie niewątpliwie poniesiemy w związku z tą sytuacją - zapowiadał szef TV Puls. UKE od kilku tygodni prowadzi rozmowy na temat zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej z nadawcami prywatnymi. Nadal nie doszło jednak do porozumienia, które zadowoliłoby stacje komercyjne. Kolejne spotkanie planowane jest na 9 maja.

Dołącz do dyskusji: Nowe kanały telewizyjne w multipleksie naziemnym MWE

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl