SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zapłaciła za kolejny multipleks eksperymentalny ponad 61 tys. zł

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał pozwolenie na działalność nowego multipleksu eksperymentalnego Telewizji Polskiej. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl będzie działał w Elblągu, a nadawca publiczny zapłacił za niego ponad 61 tys. zł.

Fot. Shutterstock/OlekSHFot. Shutterstock/OlekSH

30 sierpnia br. UKE wydał pozwolenie na działalność multipleksu testowego TVP w Elblągu (obiekt RTON Jagodnik). Ma być nadawany w starym standardzie DVB-T na kanale 48 z mocą 12,02 kW. Telewizja publiczna nie zdradza jakie kanały zamierza nadawać na nowym multipleksie.

Bardziej szczegółowe informacje podaje jednak UKE. - To jest pozwolenie testowe, wydane na rok, oddzielne od MUX3. TVP chce testować w Elblągu i okolicach emisję innego programu lokalnego niż TVP Olsztyn - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik UKE. Obecnie drogą naziemną można oglądać TVP3 Olsztyn. Nie wiadomo czy TVP chce udostępnić mieszkańcom regionu TVP3 Gdańsk czy stworzyć oddzielną mutację TVP3 Olsztyn z programami dotyczącymi Elbląga. 17 września odbędzie się otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej.

Zobacz także: TVP3 Info ruszy na otwarcie Mierzei Wiślanej

„TVP nie została zwolniona z opłat”

Na przełomie czerwca i lipca regulator przywrócił opłaty za zgody na funkcjonowanie multipleksów eksperymentalnych (multipleks obejmujący zasięgiem tylko jedno miasto na prawach powiatu kosztuje 40 tys. zł rocznie). Decyzje dotyczące MUX-u próbnego TVP (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Warszawa HD TVP Info HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD i TVP Rozrywka HD) zapadły jednak wcześniej. UKE zgodził się na powrót multipleksu eksperymentalnego TVS w Katowicach. O wznowienie nadawania zabiega też należąca do Polsatu spółka BCAST (Gdańsk, Warszawa, Wrocław) i Grupa MWE (Katowice, Szczecin).

Czy za emisję w Elblągu nadawca publiczny musi zapłacić?  - Gwoli ścisłości, UKE nie wprowadził żadnych opłat, bo one zawsze były i wynikają wprost z rozporządzenia - czyli aktu prawnego, w ramach którego Urząd działa. Natomiast w przypadku, kiedy częstotliwości są używane do testów nowej technologii, wtedy Urząd zazwyczaj przychyla się do wniosku strony o zwolnienie z opłaty. W przypadku radiodyfuzji, DVB-T/AVC i DVB-T2/HEVC nie są uznawane za nowe technologie, bo już działają na nich komercyjne, ogólnopolskie multipleksy. TVP nie została zwolniona z opłaty, bo nie są to testy nowej technologii. Opłata wyniosła, zgodnie z rozporządzeniem, 61480 zł i została wniesiona z góry - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomaszewski z UKE.

Multipleks eksperymentalny TVP ruszył 1 maja 2021 roku. Jego zadaniem było przygotowanie widzów na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Proces przejścia na DVB-T2/HEVC trwał od końca marca do końca czerwca i wbrew pierwotnym planom nie objął MUX-3, gdzie są dostępne główne anteny TVP (TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia). W marcu w związku z wojną na Ukrainie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wystąpił do szefa UKE Jacka Oko o zgodę na dalsze nadawanie MUX-3  w starym standardzie DVB-T (multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania). Regulator na to przystał. W międzyczasie UKE wydawał decyzje, które pozwalały na dalsze funkcjonowanie multipleksu eksperymentalnego TVP. Nowe zgody nie dotyczą jednak pasma przewidzianego dla MUX-5, tylko MUX-6.

W poniedziałek informowaliśmy, że TVP wystąpiła do UKE o rezerwację MUX-6. - Telewizja Polska złożyła wniosek na dodatkowe zasoby częstotliwości do nadawania naziemnego. Będą one wykorzystane zgodnie z zapisami Karty Powinności do rozpowszechniania oferty programowej nadawcy publicznego - informowało Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Telewizja Polska na początku października uruchomi TVP Nauka, w listopadzie ruszy TVP 4K, a w późniejszym terminie TVP Muzyka.

Dołącz do dyskusji: TVP zapłaciła za kolejny multipleks eksperymentalny ponad 61 tys. zł

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Entre
Tekst mija się z prawdą- tvp za nic nie zapłaciła, ponieważ to suweren zapłacił i to bez pytania o zgodę. Płacenie ma miejsce kiedy podmiot płaci własnymi wypracowanymi środkami, jeżeli są to czyjeś pieniądze to podmiot wykonuje tylko techniczną czynność, a płaci właściciel środków. Oczywiście wykonywanie technicznych czynności na przejętych bez zgody środkach jest niedopuszczalne tak samo jak ich przejmowanie.
odpowiedź
User
its84
61 tys, to tyle co splunął, a komercja szasta milionami, więc jak to jest, są równi i równiejsi ?
odpowiedź
User
m
panie rzeczniku, to jest eksperyment czy go nie ma? To że TVP ma nadmiar nie swojej gotówki, nie powinno oznaczać, że może sobie kupować miejsce w eterze wg własnego widzimisię.
odpowiedź