SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od poniedziałku nowa stacja w ogólnopolskim MUX naziemnej telewizji cyfrowej

W poniedziałek nastąpią zmiany w multipleksie eksperymentalnym Telewizji Polskiej. Miejsce TVP Kultura HD zajmie anglojęzyczna stacja TVP World, znacząco tym samym poszerzając swój zasięg. TVP Kultura będzie można dalej oglądać w ramach MUX-8.

Serwis informacyjny TVP World Serwis informacyjny TVP World

Niedawno TVP otrzymała decyzję w sprawie rezerwacji MUX-6, dotychczas nazywanego eksperymentalnym. Będzie płacić za wykorzystywanie tego pasma około 8 mln zł rocznie, a zgoda na nadawanie wygasa 31 stycznia 2033 roku. Do niedawna w MUX próbnym były nadawane: TVP 3 Warszawa HD,, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD oraz duble stacji TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Kultura (wszystkie w jakości HD). Po tym jak prezesem TVP został Mateusz Matyszkowicz wycofano z ogólnopolskiego multipleksu TVP3 Warszawa HD. W jego skład weszły za to TVP Polonia i TVP Nauka. Teraz nadawca publiczny rezygnuje z dubla TVP Kultura, która wchodzi także w skład MUX-8.

Jak odbierać TVP Kultura?

W skład MUX-8 poza TVP Kultura wchodzą: Metro, Nowa TV, TVP Kobieta, Zoom TV i WP. Ósmy multipleks w przeciwieństwie do innych jest nadawany w zakresie VHF i polaryzacji pionowej (V). Większość nadajników innych MUX-ów pracuje w polaryzacji poziomej (H). Oznacza to, że do poprawnego odbioru MUX-8 w niektórych lokalizacjach może być potrzebna bardziej rozbudowana instalacja antenowa.

Były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zaproponował przeniesienie stacji znanych z MUX-8 do MUX-5.  Wówczas wszystkie stacje naziemne byłyby nadawane w zakresie UHF, a zakres VHF trafiłby na potrzeby cyfrowego radia DAB+. Urząd Komunikacji Elektronicznej nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.  - Jesteśmy na etapie analiz technicznych takiego przedsięwzięcia - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.  

Duże poszerzenie zasięgu TVP World

Po poniedziałkowych zmianach TVP Kultura będzie dostępna tylko na 30 kanale, a na 83 pojawi się TVP World. Dotychczas całodobową stację w języku angielskim można było oglądać jedynie w internecie (tvpworld.com)  i u wybranych operatorów płatnej telewizji (m.in. UPC oraz Orange). Na początku działalności kanał był też retransmitowany przez TVP Info w godzinach nocnych.

Poza granicami Polski poza emisją internetową, TVP World wchodzi w skład brytyjskiego pakietu Freeview, ale kanał jest dostępny tylko dla odbiorców naziemnych z telewizorami lub tunerami podłączonymi do internetu. W Stanach Zjednoczonych anglojęzyczny kanał TVP mogą oglądać użytkownicy platformy IPTV Sling. Drogą naziemną TVP World jest dostępny na Litwie i w Estonii. Nadawca publiczny zapowiedział też jego dystrybucję naziemną na Łotwie.

Z danych Nielsena wynika, że udział TVP Kultura w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2021 roku wyniósł 0,35 proc.

Dołącz do dyskusji: Od poniedziałku nowa stacja w ogólnopolskim MUX naziemnej telewizji cyfrowej

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Urew
Nadawanie programu w obcym języku i to naziemnie jest dyskusyjne prawnie.
0 0
odpowiedź
User
widz555
Ktoś upadł na głowę.
0 0
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
Zła decyzja ponieważ TVP Kultura w eksperymentalnym muxie była nadawana w hevc czyli w lepszej jakości. Stary standard w mux3 tej jakości nie zapewnia.
0 0
odpowiedź