SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiceszef MSW: stacje TVP później przejdą na DVB-T2/HEVC ze względów bezpieczeństwa

Opóźnienie do końca 2023 r. procesu zmiany standardu nadawania programów TVP wynika ze względów bezpieczeństwa publicznego i zapewnienia obywatelom dostępu do Regionalnych Systemów Ostrzegania (RSO) - powiedział we wtorek na posiedzeniu komisji cyfryzacji wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży.

Błażej Poboży, fot. gov.plArticle

Poboży przekazywał we wtorek sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii informacje o powodach wyłączenia nadawcy publicznego z trwającego procesu zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2/HEVC). Jak mówił wiceminister spraw wewnętrznych, wynika to ze względów bezpieczeństwa publicznego.

TVP później w nowym standardzie, bo na MUX-3 są systemy ostrzegania

Przypomniał, że w związku z agresją rosyjską na Ukrainę i prowadzenia przez agresora działań dezinformacyjnych, minister spraw wewnętrznych i administracji zawnioskował do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z apelem o opóźnienie do końca 2023 r. procesu zmiany standardu nadawania w przypadku multipleksu MUX-3, na którym emitowane są kanały Telewizji Polskiej.

- Jedynie MUX-3, na którym nadaje telewizja publiczna, oferuje dostęp do Regionalnych Systemów Ostrzegania (RSO) - podkreślił wiceszef MSW.

Jak tłumaczył, wydłużenie okresu zmiany standardu dla trzeciego mulipleksu zagwarantuje obywatelom dalszy dostęp do rzetelnej informacji oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania poprzez telewizję publiczną, której sygnał obejmuje do 97 proc. obszaru Polski. Podkreślił, że RSO jest skutecznym narzędziem do walki z dezinformacją.

Przewodniczący sejmowej komisji cyfryzacji Grzegorz Napieralski (KO) zwrócił uwagę, że według danych ekspertów rynku medialnego z powodu "uprzywilejowania TVP" przez wydłużenie zmiany standardu telewizji naziemnej prywatni nadawcy mogą stracić od 2,5 mln do 3 mln widzów. Zapytał wiceministra o zakłócenie z tego powodu konkurencyjności na rynku.

Odpowiadając Napieralskiemu, Poboży zaznaczył, że resort spraw wewnętrznych nie analizuje kwestii konkurencyjności na rynku. - Problem analizowaliśmy tylko w aspekcie bezpieczeństwa państwa - podkreślił.

Przejście na DVB-T2/HEVC w czterech etapach

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Przejście na nowy standard nadawania telewizji naziemnej ma być prowadzone w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - dotyczy województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci - od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego. Czwarty natomiast - od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże się z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,8 mln krajowych gospodarstw nie było przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie kanały z tych multipleksów są nadawane teraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP).

W związku ze zmianą standardu nadawania Sejm w marcu znowelizował ustawę o wsparciu gospodarstw domowych. Ustanowiła ona świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej za zakup dekodera i 250 zł dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego, jaki jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,53 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery, które nie obsługują DVB-T2/HEVC. Ich posiadacze wraz ze zmianą standardu tracą więc dostęp do m.in. TVN, Polsatu czy TV Trwam. Aby go odzyskać, muszą wymienić sprzęt. Jeśli korzystają z dość nowego telewizora lub tunera to wystarczy przeprowadzić skanowanie (wyszukiwanie) kanałów. Najczęściej funkcja ta jest dostępna w menu urządzenia. W przypadku nowych sprzętów, skanowanie odbywa się automatycznie.

- Nie ma żadnych opóźnień, nie ma żadnych problemów. Zmiana standardu nadawania przebiega w Polsce poprawnie - mówił pod koniec maja w Sejmie wiceminister Adam Andruszkiewicz, odpowiadający w kancelarii premiera za cyfryzację.

- Uważam, że Telewizja Polska jest jednym z tych mediów, które podają wiarygodne i sprawdzone informacje dla Polaków. Trzeba zapewnić każdej grupie społecznej dostęp do wiarygodnych mediów - podkreślił.

Dołącz do dyskusji: Wiceszef MSW: stacje TVP później przejdą na DVB-T2/HEVC ze względów bezpieczeństwa

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Jak działa Regionalny System Ostrzegania na telewizorze? Bo czytałem że musi być włączona Telegazeta. Wtedy na ekranie pojawi się informacja. Ciekawe ilu ludzi ma ją włączoną? Jeśli faktycznie informacja idzie przez Telegazetę (teletekst) to przecież inne stacje też go nadają i też mogą przekazywać ważne informacje.
odpowiedź
User
rzułta morda z żymu
Ale pie#dolenie... RSO... Zwykłe zapewnienie kanału dla pisowskiej propagandy dla tępego elektoratu na czas wyborów w 2023
odpowiedź
User
Jan
bezpieczeństwo ale partii pis
odpowiedź