SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wydarzenia24 w naziemnej telewizji cyfrowej z EPG

Kanał Wydarzenia24 wchodzący w skład MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej jest teraz nadawany z EPG. Elektroniczny przewodnik po programach zniknął po przejściu multipleksu na standard DVB-T2/HEVC, które w całym kraju zakończyło się pod koniec czerwca.

EPG kanału Wydarzenia24 w naziemnej telewizji cyfrowej ponownie dostępne Article

EPG to informacje o właśnie nadawanych i planowanych audycjach. Pozwala m.in. zaprogramować tuner do nagrywania danego programu. W przypadku darmowego kanału informacyjnego Polsatu było dostępne aż do momentu przejścia na standard DVB-T2/HEVC (proces w przypadku MUX-1, MUX-2 i MUX-4 przeprowadzano od końca marca do końca czerwca poszczególnych regionach). Po zmianie standardu EPG zniknęło, a powróciło dopiero w ostatnich dniach.

Emisja kanału Wydarzenia24 z MUX-4 ma charakter eksperymentalny. To jedyna niekodowana stacja wchodząca w skład tego multipleksu. Jego pozostałe składniki wchodzą w skład płatnego pakietu naziemnego platformy cyfrowej Polsat Box. Po niedawnej reaktywacji usługi to: Polsat Sport, Polsat Sport Ectra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN24, TVN Turbo, TVN Style i kilkanaście stacji stacji radiowych. Dla nowych klientów pakiet kosztuje 30 zł miesięcznie, natomiast dla klientów Plusa 20 zł miesięcznie z rabatem smartDOM.

Problemy z odbiorem stacji Wydarzenia24

W poprzednich miesiącach kilkakrotnie dochodziło do kłopotów z odbiorem stacji Wydarzenia24. Przed tygodniem zamiast poprawnego ID kanału wyświetlane były tajemnicze liczby. Spowodowało to, że niektóre telewizory i tunery automatycznie usunęły stację z listy programów. Usterkę usunięto.

Poprzednie problemy z odbiorem stacji Wydarzenia24 miały miejsce w połowie czerwca. Odpowiadała za to nietypowa rozdzielczość 1920 x 540 pikseli, której nie mogły poprawnie odczytać niektóre telewizory i tunery. Problem dotyczył głównie telewizorów. Obraz czasami drżał lub całkowicie zanikał. Z nietypowymi parametrami emisji lepiej radziły sobie m.in. chińskie tunery do naziemnej telewizji cyfrowej. Po kilku dniach problem rozwiązano i powrócono do zwyczajnej rozdzielczości (1920 x 1080).

Inne problemy z odbiorem stacji Wydarzenia24 miały miejsce w marcu br. Wówczas niektórym sprzętom kłopot sprawiała głębia kolorów. Nadawca zmienił ją z 10 na 8 bit i tym samym dotarł do większego gremium odbiorców naziemnych. Emisja kanału Wydarzenia24 ma charakter eksperymentalny. Stacja we wrześniu ub.r. zastąpiła Superstację, dostępną tylko w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. Do momentu startu kanału Wydarzenia24 w MUX-4 był nadawany Polsat News. To stacja, za którą operatorzy płatnej telewizji muszą płacić. Domagali się oni więc zakodowania emisji.

Z danych Nielsena wynika, że w I półroczu br.  kanał Wydarzenia24 miał 0,60 proc. udziałów w rynku. To wzrost o 1900 proc. w porównaniu z Superstacją w I półroczu 2021 roku. Nieistniejąca już telewizja nigdy nie była dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej. We wspomnianym okresie emitowała głównie powtórki, treści kryminalne, lifestyle’owe i historyczne zamiast newsowych. Już w połowie 2019 roku z Superstacji zniknęła polityka. Kanał Wydarzenia24 poza emisją naziemną (blisko 70 proc. powierzchni Polski) dociera też do abonentów platform cyfrowych i sieci kablowych.

Dołącz do dyskusji: Wydarzenia24 w naziemnej telewizji cyfrowej z EPG

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl