SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP World trafił do naziemnej telewizji w kolejnym kraju

Od wtorku 28 czerwca anglojęzyczny kanał TVP World jest dostępny w telewizji naziemnej w Estonii.

Article

TVP World w telewizji naziemnej w Estonii jest dostępny na pozycji 10 na liście kanałów.

- Telewizja Polska nie ustaje w swoich działaniach mających na celu szerzenie prawdy o wydarzeniach na świecie, czego wyrazem jest uruchomienie TVP World w naziemnej telewizji w Estonii. Dzięki temu widzowie tego kraju będą mogli poznać polski i regionalny punkt widzenia na najważniejsze wydarzenia z obszaru Trójmorza i całego świata, z dbałością o zgodność z rzeczywistością i prawdę historyczną - komentuje Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu Telewizji Polskiej.

W liczącej 1,3 mln mieszkańców Estonii z naziemnej telewizji korzysta 208 tys. widzów, z czego 122 tys. ma dostęp do stacji w jakości HD (według sondażu przeprowadzonego przez Turu-Uuringute AS).

- Bardzo cieszę się, że poza France24, kolejny międzynarodowy kanał z newsami i informacjami będzie dodany do listy kanałów niekodowanych i wzbogaci bezpłatną ofertę dla widzów w Estonii - mówi Veikko Sepp, członek zarządu Levira.

TVP World od miesiąca na Litwie

Stacja TVP World nadaje od listopada 2021 r. Poza polskimi sieciami kablowymi można ją oglądać u operatorów w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Od początku br. z kanałem pożegnało się siedmioro prezenterów i dwójka redaktorów, TVP przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl, że zmiany „przeprowadzane są z uwzględnieniem zachowania ciągłości nadawania”.

Pod koniec maja br. TVP World i Biełsat TV zaczęły być emitowane na regionalnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej na Litwie. Ponadto TVP dostała koncesję na emisję swoich sześciu stacji na multipleksie obejmującym zasięgiem całą Litwę.

TVP ze wzrostem wpływów i niższym zyskiem

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku przychody marketingowe TVP mocno wzrosły rok do roku: te z reklam - z 428,2 do 489,4 mln zł, a ze sponsoringu - z 79,9 do 86,7 mln zł. Przy czym nadawca spodziewał się więcej: 514,6 mln zł z reklam i 91,3 mln zł ze sponsoringu. W sprawozdaniu przekazanym Radzie Mediów Narodowych tłumaczy, że wynika to „z niepewnej sytuacji na rynku reklamy w związku z pandemią”.

Łączne przychody publicznego nadawcy zmalały rok do roku o 9,2 proc. do 2,36 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 24 proc. do 2,15 mld zł zysk netto zmniejszył się z 702,6 do 164,4 mln zł. Wyniki są lepsze od planu TVP.

W 2020 roku Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Spółka osiągnęła 198 mln zł zysku netto.

Na koniec 2020 roku w Telewizji Polskiej było 2 867 pracowników etatowych, o 42 więcej niż rok wcześniej. Każdy zarabiał średnio 9 832 zł brutto (bez nagród i odpraw), wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,17 mln zł. Łączne nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się o 6,2 proc. do 545,19 mln zł.

W planie finansowym na br. TVP zakłada wzrost przychodów o 5,4 proc. do 3,2 mld zł oraz spadek wyniku netto ze 198,3 mln zł zysku do 250 mln zł straty. Rentowność nadawcy obniżą m.in. koszty obsługi Euro 2020 i igrzysk oraz uruchomienia nowych stacji.

W 2021 roku Telewizja Polska otrzymała kolejne 1,71 mld zł w ramach rekompensaty abonamentowej. Ustawa budżetowa, w której zapisano łącznie 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP, Polskiego Radia i publicznych rozgłośni regionalnych, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia.

Dołącz do dyskusji: TVP World trafił do naziemnej telewizji w kolejnym kraju

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl