SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SDP pomaga Ukrainie: zbiórka na ukończeniu, pięciu dziennikarzy objętych pomocą w Kazimierzu

Kilkuset uchodźców skorzystało w ciągu trzech miesięcy z noclegów i wyżywienia, zapewnionych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu Dolnym. Na miejscu z pomocy wciąż korzysta piątka ukraińskich dziennikarzy. Do 30 czerwca trwa też zbiórka pieniędzy na pomoc, czy zostanie przedłużona – o tym zadecydują władze SDP w tym tygodniu, informuje Wirtualnemedia.pl Jolanta Hajdasz, wiceszefowa Stowarzyszenia.

Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy (fot. TV Republika)Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy (fot. TV Republika)

Pomoc dla Ukraińców organizowana jest przez członków SDP od pierwszych dni marca – ruszyła niebawem po tym, jak Rosja wypowiedziała Ukrainie wojnę. - W sumie z naszej pomocy skorzystało kilkuset uchodźców, na co dzień w Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu Dolnym przebywało 120- 140 osób, w tym 60 dzieci z Domu Dziecka w Mariupolu, kilkunastoosobowa grupa osób głuchoniemych oraz matki z dziećmi i kilkoro dziennikarzy – informuje portal Wirtualnemedia.pl Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP i szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Kilkaset osób zaopatrzonych w pomoc

22 czerwca był ostatnim dniem pobytu uchodźców z Ukrainy w kazimierskim domu, zostało tam aktualnie tylko pięcioro dziennikarzy z Ukrainy, którym SDP nadal nieodpłatnie użycza noclegów i zapewnia wyżywienie.

- Będziemy to robić tak długo, jak będzie to potrzebne. W pierwszych dniach maja decyzją władz Ukrainy wyjechała z Polski do Szwajcarii grupa dzieci z domu dziecka z Mariupola, a pozostałe osoby wróciły na Ukrainę lub znalazły inne miejsca pobytu w naszym kraju – mówi nam Jolanta Hajdasz. - Ostatnia grupa przebywających u nas osób przeprowadziła się do szkoły w Janowcu, a grupa osób głuchoniemych znalazła schronienie w Dobrym i Dąbrówce.

40 tys. zł uzbierane dla Ukrainy

Potrzebujące pomocy osoby z Ukrainy kierowane są do domu w Kazimierzu Dolnym przez Starostwo Powiatowe w Puławach, ale także przez Narodowy Związek Dziennikarzy Ukraińskich. Wciąż trwa też zbiórka pieniędzy na pomoc Ukraińcom.

- Zainicjowana przez nas zbiórka formalnie potrwa do 30 czerwca, bo tak była zarejestrowana, do dziś nie występowaliśmy o jej przedłużenie. Ostateczna decyzja w sprawie ewentualnego jej przedłużenia zapadnie podczas zebrania zarządu głównego SDP, w tym tygodniu. Na koncie "Pomoc SDP dla Ukrainy" zebraliśmy na dziś około 40 tysięcy złotych, ale warto podkreślić, że wiele osób wsparło pobyt uchodźców z Ukrainy także darami rzeczowymi, np. w postaci przekazanej żywności czy środków czystości – podkreśla nasza rozmówczyni.

Z przeprowadzonych pod koniec marca przez ARC Rynek i Opinia badań wynika, że dwie trzecie Polaków (64 proc.) przyznaje, iż od momentu napaści Rosji na Ukrainę w jakikolwiek z dostępnych sobie sposobów pomogła uchodźcom. Najczęstszymi formami pomocy było dołączenie do zbiórek rzeczowych i finansowych. Zdaniem badanych - kluczowymi kwestiami do rozwiązania są mieszkania oraz praca dla uchodźców.

 

Dołącz do dyskusji: SDP pomaga Ukrainie: zbiórka na ukończeniu, pięciu dziennikarzy objętych pomocą w Kazimierzu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl