SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak przygotować się do zmian dla najmu

Osoby zarabiające na wynajmowaniu mieszkań czy domów od nowego roku czekają spore zmiany. Część powinna przyspieszyć remonty i przejrzeć umowy - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Jak zauważa dziennik, przez ostatnie lata inwestowanie w mieszkania i domy na wynajem było dla wielu Polaków dobrą formą lokowania kapitału. "Podatników czeka jednak spora rewolucja, bo ustawodawca zdecydował się na zmianę zasad opodatkowania najmu. Rok 2022 to okres przejściowy i warto ten czas dobrze wykorzystać" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Nowe przepisy najmu od 2023 roku

Jak przypomina w "Rz" Michał Dec, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, zasadniczo nowe przepisy dotyczące najmu zaczęły obowiązywać już z początkiem tego roku. Ale regulacje przejściowe umożliwiają podatnikom kontynuowanie rozliczeń na zasadach z 2021 r. "Jedną z ważniejszych modyfikacji jest jednak to, że od 2023 r. jedyną formą opodatkowania najmu lokali i budynków mieszkalnych przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dla nich nie będzie już możliwości wyboru innej formy opodatkowania" – podkreśla Michał Dec.

W tym przypadku zryczałtowany PIT do kwoty 100 tys. zł wynosi 8,5 proc. i 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad limit 100 tys. zł - wskazano w "Rz".

"Ponieważ od nowego roku dla osób, które nie mają firmy, ryczałt będzie już jedyną obowiązkową formą opodatkowania, warto lepiej przyjrzeć się obowiązującym umowom najmu. Może się bowiem okazać, że nie zostały w nich wyodrębnione wydatki, które najemca jest zobowiązany zwrócić wynajmującym. A takie świadczenia nie podlegają opodatkowaniu w ryczałcie. Chodzi zwłaszcza o opłaty za media" – rekomenduje ekspert.

Dodano, że osoby, które obecnie do rozliczania najmu stosują zasady ogólne, a mają jakieś plany odświeżenia czy remontu, powinny zastanowić się, czy nie warto przyspieszyć ich realizacji.

W ocenie Michała Deca, jeśli podatnik ma środki, to warto, żeby takie prace przeprowadzić jeszcze w tym roku. Chodzi o rozliczających PIT od najmu na zasadach ogólnych. Cechą charakterystyczną ryczałtu jest bowiem to, że w ogóle nie ma przy nim możliwości rozliczania kosztów - czytamy.

Wydatki na odświeżenie czy remont nie powinny być jednak zbyt wysokie. Przede wszystkim lepiej, żeby nie były wyższe od dochodów z samego najmu, bo w przyszłym roku i tak nie będzie już możliwości odliczania strat przez wynajmujących w ramach przychodów z najmu – tłumaczy w Rz" Michał Dec.

Jak rozliczyć dzialalność

Jak podano, nieco inaczej wygląda sytuacja osób, które czerpią zyski z najmu i prowadzą działalność. Dla nich ryczałt nie będzie obowiązkową formą opodatkowania. Przedsiębiorcy nadal będą mogli wybrać ryczałt, ale też rozliczanie się PIT według skali podatkowej czy podatek liniowy. "Przedsiębiorcy nie będą jednak mieli już prawa do amortyzacji lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w ramach działalności" – zastrzega Michał Dec.

Ekspert zauważa, że mimo braku amortyzacji lokali mieszkalnych od przyszłego roku działalność może się niektórym opłacać.

"Chodzi o osoby, których firma oprócz najmu zajmuje się też inną aktywnością, bo w takim przypadku wydatki związane z nieruchomością będą mogły być rozliczane w ramach bieżącej działalności z dochodami z innego tytułu. Dlatego osoby, które już prowadzą firmę, a do tej pory najem rozliczały osobno, mogą rozważyć, czy nie rozszerzyć jej o najem. Pozwoli to na rozliczenie wydatków związanych z najmem w ramach dochodów z głównej działalności" – tłumaczy Michał Dec.

Dołącz do dyskusji: Jak przygotować się do zmian dla najmu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl