SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spotify z rosnącymi przychodami i stratą operacyjną. Serwis ma 422 mln użytkowników

W pierwszym kwartale 2022 roku serwis Spotify zanotował wzrost przychodów o 24 procent, zaś strata operacyjna zamknęła się kwotą 6 mln euro. Obecnie z platformy korzysta na całym świecie 422 mln użytkowników, z czego 182 mln to subskrybenci płatnej wersji Premium.

 

Article

Spotify to, mimo rosnącej konkurencji, wciąż najpopularniejszy na świecie serwis streamingu audio. W kwietniu 2018 r. firma weszła na giełdę w drodze direct listingu i od tamtej pory publikuje okresowe wyniki biznesowe.

Rosnące przychody, więcej użytkowników

W pierwszym kwartale 2022 r. przychody Spotify osiągnęły kwotę 2,661 mld euro, co oznacza wzrost rok do roku 24 proc. Wpływy z płatnych subskrypcji Premium osiągnęły poziom 2,379 mld euro (po wzroście o 23 proc.), zaś darmowe konta wspierane reklamami przyniosły firmie 282 mln euro przychodów (w górę o 31 proc. w skali roku). W raportowanym okresie Spotify zanotowało stratę operacyjną w wysokości 6 mln euro.

Czytaj także: Przychody ze sprzedaży nagrań muzycznych wyniosły w 2021 roku 25,9 mld dolarów

W pierwszym kwartale globalna liczba użytkowników korzystających z serwisu miesięcznie (MAU) zwiększyła się rok do roku o 19 proc., osiągając poziom 422 mln. W tej liczbie zanotowano 252 mln użytkowników darmowej wersji platformy połączonej z reklamami (wzrost o 21 proc.), zaś grupa subskrybentów płatnej wersji Premium, po wzroście o 15 proc. osiągnęła poziom 182 mln.

Europa dominuje

W podziale na regiony świata największy odsetek użytkowników Spotify pochodzi z Europy (33 proc.), o 10 proc. mniej to użytkownicy w Ameryce Północnej i innych regionach globu, a 22 proc. mieszka w Ameryce Południowej.

Nieco podobnie wygląda charakterystyka regionalna dotycząca subskrybentów Spotify Premium. Tutaj także największy udział (39 proc.) przypada na Europejczyków, Północna Ameryka odpowiada za 29 proc., a Ameryka Łacińska – za 21 proc. ogólnej liczby abonentów.

Spotify prognozuje, że w drugim kwartale br. osiągnie przychody w wysokości 2,8 mld euro, ale strata operacyjna może sięgnąć aż 197 mln, głównie z powodu sytuacji na rynkach walutowych i pogarszającej się koniunktury gospodarczej na świecie.

Czytaj także: Michelle i Barack Obama opuszczają Spotify. Para szuka nowych kontraktów

W nadchodzącym okresie ogólna liczba użytkowników serwisu ma sięgnąć 428 mln, zaś grupa subskrybentów usługi Premium wzrosnąć do 187 mln.

Dołącz do dyskusji: Spotify z rosnącymi przychodami i stratą operacyjną. Serwis ma 422 mln użytkowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl