SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP z zyskiem w 2021 roku, ponad 3 mld zł przychodu

Ubiegły rok zakończył się dla Telewizji Polskiej zyskiem w wysokości 3,89 mln zł. Przychody ze środków publicznych wyniosły 2,042 mld zł - wynika ze sprawozdania przekazanego Radzie Mediów Narodowych za 2021 rok do którego treści dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. tvpArticle

Co roku spółki publicznej radiofonii i telewizji mają obowiązek przekazywać Radzie Mediów Narodowych informacje na temat ich przychodów. Z informacji przekazanych RMN przez Telewizję Polską wynika, że TVP otrzymała 330 mln zł z abonamentu i 1,711 ml zł jako rekompensatę z budżetu, z tytułu utraconych wpływów abonamentowych. Dla porównania w roku 2020 TVP uzyskała przychody ze środków publicznych w wysokości 2,043 mld zł, w tym 331 mln zł z abonamentu i 1,712 mln zł z rekompensaty z budżetu.

Zobacz także: Jacek Kurski: Skuteczny i cyniczny władca wyobraźni

Więcej reklam i sponsoringu

Z reklamy i sponsoringu Telewizja Polska zanotowała 884 mln zł, co było wynikiem większym o 9,6 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Poprawa wyniku wpływów z reklamy miała związek z transmisją dużych wydarzeń sportowych przez TVP oraz większą ilością reklamodawców, którzy po trudnych latach związanych z pandemią, zwiększyli kampanie reklamowe.

Jeśli chodzi o koszty działalności wyniosły one 3,35 mld zł a więc wzrosły w stosunku do roku ubiegłego o 18,96 proc. TVP planowała wzrost kosztów, jak również stratę na koniec 2021 roku. Jak uzasadnił wówczas zarząd, miało to być związane z kumulacją dużych wydarzeń sportowych (m.in. Igrzyska Olimpijskie w Tokio oraz uruchomienie nowych kanałów).

Mimo zwiększonych kosztów Telewizja Polska zaoszczędziła m.in. na usługach zewnętrznych firm i wydała mniej (o 110 mln) niż zakładała.

Zobacz także: TVP kończy współpracę z Netfliksem? „Nie udostępniamy kolejnych produkcji”

Wzrost wynagrodzeń. Mniej na zarząd

Na koniec grudnia 2021 roku w spółce było zatrudnionych 2888 osób, to o 21 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dziennikarze stanowili grupę 299 osób, a dyrektorzy i wicedyrektorzy łącznie 99 osób. Wzrost zatrudnienia w stosunku do roku 2020 był nieznaczny i wyniósł odpowiednio: o 5 osób więcej wśród dziennikarzy i o 7 osób w drugiej grupie.

Dla porównania: na koniec roku 2020 spółka zatrudniła o 42 osoby więcej niż w 2019 roku.Z TVP w 2021 roku odeszło 210 osób, z czego 67 z racji emerytury. W 2020 roku odejść było 213, w tym na emeryturę 70. W 2021 roku nastąpiła zmiana wynagradzania pracowników. O 659 zł, do 10491 zł wzrosło średnie wynagrodzenie (nie wliczając honorariów z tytułu umów o dzieło, nagród itp.). W 2020 roku średnie wynagrodzenie wzrosło o 260 zł w porównaniu z 2019 rokiem

Zobacz także: KRRiT nałoży karę na TVP za promocję „Sylwestra Marzeń”.

W 2020 roku wynagrodzenie członków zarządu wyniosło łącznie 2,174 mln zł. W roku 2021 dla dwóch członków zarządu (Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza) przekazano 1,597 mln zł, co stanowiło spadek o 25,64 proc. do roku poprzedniego.
Po zeszłorocznym oświadczeniu Telewizja Polska tłumaczyła się z przyznania nagród pracownikom.

- Biorąc pod uwagę wyłącznie tę cześć wyniku finansowego, która powstała całkowicie niezależnie od efektu covidowego, zarząd skierował do Walnego Zgromadzenia wniosek, aby ta niewielka zysku za 2020 r, w wysokości 9 mln zł, została przeznaczona na nagrody z zysku dla pracowników Telewizji Polskiej. Wysokość tej kwoty odnosi się wyłącznie do tej części zysku, która została wypracowana na poziomie planowanym, podczas gdy zysk całkowity, powiększony o ,,zysk covidowy", okazał się znacznie większy. Ostateczną decyzję wobec tej propozycji, w najbliższych miesiącach, podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TVP - podkreślono. W tym roku spółka nie przewidziała nagród z zysku.

Dołącz do dyskusji: TVP z zyskiem w 2021 roku, ponad 3 mld zł przychodu

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irek świrek
Chyba nie było korekty tego tekstu - brakuje kluczowych wyrazów jak chociażby wskazujące czy zatrudnienie wzrosło czy zmalalo
odpowiedź
User
Pawel
Oglądam moją ulubioną stacje TVPinfo to również przyczynilem się do zysku TVP.
odpowiedź
User
adaw
zysk 9mln
liczone z dotacja z budzetu 2mld

dziura do przepalania pieniedzy bez dna, a nie rynkowa firma
odpowiedź