SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jarosław Kurski napisał książkę o swojej rodzinie. „Przełamuje zmowę milczenia”

W środę 12 października, ukaże się w sprzedaży książka Jarosława Kurskiego pt. „Dziady i dybuki", wydana nakładem Wydawnictwa Agora. To zrekonstruowana historia rodziny Kurskich. - Autor, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance - komentuje Agata Bielik-Robson, publicystka.

Article

Jarosław Kurski to dziennikarz, publicysta, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej".  Prywatnie - brat odwołanego niedawno prezesa TVP, Jacka Kurskiego. Najnowsza książka Jarosława Kurskiego to efekt śledztwa, w ramach którego autor przez lata rekonstruował prawdę o swojej rodzinie, wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego matkę. „Efektem zdumiewającego, pełnego zawirowań śledztwa historycznego są dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora - Gdańskiem, w samym sercu” – rekomenduje Wydawnictwo Agora.

 - Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki – duchy przodków polskich i żydowskich – nie mogą stać w jednym domu? I czy możliwe jest ich pojednanie? – komentuje Agata Bielik-Robson, filozof i publicystka.

Kim jest Jarosław Kurski?

Kurski to gdańszczanin, absolwent prawa. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Był członkiem redakcji „Solidarności", podziemnego pisma regionu gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim". Był też rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy.

W styczniu 1991 r. Jarosław Kurski związał się z „Gazetą Wyborczą" jako publicysta, a od 2006 r. jest jej wicenaczelnym. Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Jest autorem esejów o Raymondzie Aronie „Pokój z widokiem na historię" oraz biografii „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności". Oficer Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i Kawaler Orderu Francuskiej Legii Honorowej.    

Wydawnictwo Agora specjalizuje się w literaturze faktu i biografiach, choć w jego ofercie nie brakuje także książek historycznych, poradników, wywiadów, książek dla dzieci, a także literatury pięknej, gatunkowej oraz popularnej. Wśród autorów wydawnictwa wymienić można m.in. Magdalenę Grzebałkowską, Jacka Hugo-Badera, Pawła Piotra Reszkę, Stanisława Łubieńskiego, Magdalenę Parys, prof. Jerzego Bralczyka, Donalda Tuska, Adama Wajraka czy Michała Rusinka.

W drugim kwartale br. grupa Agora przy wzroście przychodów o 30 proc. do 261,8 mln zł i zysku EBITDA z 14,7 do 26,1 mln zł zanotowała 17,6 mln zł straty netto. Była ona wyższa niż rok wcześniej. Najmocniej zwiększyły się wpływy kin Helios, przychody reklamowe wzrosły o 9,5 proc.  Jedyną pozycją przychodów spółki ze spadkiem wartości w tym kwartale była sprzedaż wydawnictw, która zmniejszyła się o niemal 7 proc. Rzutowały na to niższe wpływy Wydawnictwa Agora i ze sprzedaży „Gazety Wyborczej”, choć wpływy z prenumeraty cyfrowej dziennika wzrosły o ponad 10 proc.

Dołącz do dyskusji: Jarosław Kurski napisał książkę o swojej rodzinie. „Przełamuje zmowę milczenia”

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl