SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rok 2020 podsumowuje Jorge Sánchez Klosiński, dyrektor biura marketingu Banku Pekao S.A.

O najważniejszych wyzwaniach, przed którymi staje branża u progu 2021 roku i o tym, co było godne uwagi w 2020 roku mówi Jorge Sánchez Klosiński, dyrektor biura marketingu Banku Pekao S.A.

Article


Wydarzenie roku

Wygrana Igi Świątek w finale French Open - i co za tym idzie - pierwszy wielkoszlemowy kobiecy tytuł dla Polski. Przez turniej przeszła bez utraty seta. Co ważne, zasadniczo podniosła tym swoją wartość reklamową. Przed ekranami telewizorów zgromadziła podczas finału ponad 4,5 mln widzów, a jej profile społecznościowe zanotowały imponujące wzrosty. Jej ekwiwalent reklamowy w okresie turnieju przekroczył wg. różnych źródeł 120 mln PLN. Jest bez dwóch zdań łakomym kąskiem dla świata reklamy.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku

Styl przekazania władzy przez przegranego w wyborach prezydenckich w USA. Zabrakło miedzy innymi zgodnego z amerykańską tradycją rychłego, oficjalnego, godnego i poważnego przemówienia z uznaniem swojej porażki wyborczej, wezwaniem do jedności narodu, pochwałą demokracji i zobowiązaniem do dalszej pracy na jej rzecz. Styl ten, a raczej jego brak, ma nie tylko wpływ na wizerunek Trumpa i partii republikańskiej, ale jest też poważną rysą na „marce USA”.

Trend roku / Człowiek roku

Ciekawym zjawiskiem, które trwa już jakiś czas, a w tym roku było szczególnie widoczne, jest ewolucja roli celebrytów w komunikacji reklamowej marek. Trudno powiedzieć kiedy konkretnie, ale z całą pewnością, skończyła się era wszechobecnych celebrytów reklamowych. Jeśli już się pojawiają to nie snują własnej opowieści ex cathedra i nie podpisują końca spotu znanym nam „polecam”. Wręcz przeciwnie, coraz częściej stają się naturalnie wpasowanym w historię marki elementem, który ma ją wspierać a nie budować niepotrzebny dystans. Dobrym przykładem z branży finansowej jest Dawid Podsiadło w reklamach Credit Agricole. Tu nie widzimy rozśpiewanego Dawida wśród tłumu grupies, tylko nieznającego się na finansach, lekko nieporadnego chłopaka z sąsiedztwa w humorystycznie zobrazowanych sytuacjach codziennych. Inaczej, choć w trendzie, jest w Playu. Tu znana wszystkim od lat platforma komunikacyjna w całości zakotwiczona w celebrytach również ulega ewolucji. Kuba Wojewódzki czy Agnieszka Dygant ustąpili w tym roku miejsca w salonach Play’a klientom, przypominając o sobie dopiero w pay offie.

Jak pandemia wpłynęła na branżę

Dla nas - marketerów, jak dla wielu innych profesji, okres pandemii nie był łatwy. COVID zaskoczył nas w trakcie prac nad kampaniami, wielu związał ręce produkcyjnie. Duża część reklamodawców wycofała budżety, przerwała komunikację i czekała na rozwój sytuacji. My natomiast, mimo dynamicznych zmian w konsumpcji mediów i nawykach konsumentów, postanowiliśmy zintensyfikować swoją aktywność reklamową. Największym wyzwaniem była konieczność dostosowania treści i tonalności przekazu do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej i nastrojów klientów. A to wszystko w realiach produkcji zdalnej.

Pandemia spowodowała, że większość reklamodawców przeniosła akcenty komunikacyjne w bardziej wizerunkowe rewiry. Było to szczególnie widoczne w okresie pierwszego, wiosennego lock downu i choć obecnie widzimy coraz więcej „hardsellu” to jeszcze przez jakiś czas będziemy poruszać się w świecie komunikatów „help, don’t sell”.

W branży finansowej, jak w wielu innych, kluczowe stały się kwestie bezpieczeństwa i wygody. Banki, które jak Bank Pekao miały już  przed pandemią wdrożone procesy zdalne (np. konto na selfie), stawiały na nie w swojej komunikacji i to na ich tle prezentowały swoje rozwiązania. Dlatego w najbliższym czasie spodziewać się można kolejnych ciekawych rozwiązań w zdalnej obsłudze i sprzedaży produktów finansowych.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku

Zdrowotne: utrzymanie odpowiedniego reżimu sanitarnego pomimo wyczekiwanego końca pandemii (strach przed koronawirusem zmusił do przestrzegania higieny, a co za tym idzie drastycznego spadku ilości chorób brudnych rąk), odbudowa nadwyrężonej (emocjonalnie również) służby zdrowia i zmobilizowanie cierpiących na inne niż pandemiczne dolegliwości, do zadbania o swoje zdrowie, pomimo ewentualnego ryzyka zakażenia (może to kolejny pomysł dla udanej kampanii Ministerstwa Zdrowia – planuję długie życie).

Gospodarcze: wsparcie małych i średnich przedsiębiorców (nie tylko tych bezpośrednio dotkniętych lockdownem), odbudowa miejsc pracy i stymulacja branży gastronomicznej, hotelarskiej i turystycznej.

Społeczne: zbadanie długoterminowego wpływu pandemii na kondycję psychiczną społeczeństwa i relacje międzyludzkie oraz wdrożenie odpowiednich programów wsparcia dla najbardziej dotkniętych (dzieci, młodzież, seniorzy).

Cykl: Podsumowania 2020 roku i prognozy na 2021

Dołącz do dyskusji: Rok 2020 podsumowuje Jorge Sánchez Klosiński, dyrektor biura marketingu Banku Pekao S.A.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl