SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kami - pierwsza wirtualna influencerka z zespołem Downa

Organizacja charytatywna Down Syndrome International zaprezentowała wirtualnego awatara Kami - wymyśloną przez agencję Forsman & Bodenfors Singapore i The Diigitals influencerkę z zespołem Downa. Model cyfrowy ma na celu zmianę „wyidealizowanych” standardów tworzenia integracyjnej przestrzeni cyfrowej.

Article

Jak zauważyli twórcy Kami, większość wirtualnych postaci nie odzwierciedla różnorodności - nie mają na nie wpływu nieuniknione zdarzenia z ludzkiego życia, takie jak np. zmiany proporcji ciała czy zmiany skórne związane z wiekiem. Ponadto często platformy cyfrowe są wyidealizowaną próżnią bez prawdziwej dramaturgii.

Kami została wygenerowana z obrazów ponad stu dziewcząt z zespołem Downa. Ponadto wolontariusze nagrywali swoje głosy i filmowali mimikę twarzy, podczas gdy twórcy The Diigitals sfinalizowali ostateczny obraz postaci 3D za pomocą technologii uśredniania twarzy. Awatar „mieszka” w zakazanym w Rosji serwisie społecznościowym Instagram (należącym do Meta – uznawanej w Rosji za organizację ekstremistyczną).

Kami to skrót od imienia Kamilah. Oznacza doskonałość i właśnie autorzy pomysłu chcą, aby świat tak ją postrzegał. Celowo przypisując zespół Downa komuś, kto jest powszechnie znany jako „doskonały” w sferze społecznej, Kami ma podkreślać, że "zespół Downa nie jest błędem i że nie potrzebuje naprawiania”.

Dla DSi i globalnej sieci członków DSi ważne było, aby stworzenie Kami było współpracą społeczności z zespołem Downa i osób żyjących z ludźmi z zespołem Downa.

Aby Kami była prawdziwie autentyczną reprezentacją prawdziwych kobiet z zespołem Downa, skonsultowano się z panelem ponad 100 młodych wolontariuszek z zespołem Downa w globalnej sieci DSi.

- Zawsze byliśmy świadomi, że przestrzeń cyfrowa ma niewiele miejsca dla osób z zespołem Downa lub nie ma go wcale - powiedział Andrew Boys, dyrektor wykonawczy DSi. - Stworzenie Kami jako przyjaznej i godnej uwagi reprezentacji w cyfrowej przestrzeni dla młodych kobiet z zespołem Downa jest niesamowitym kamieniem milowym dla DSi. Wiążemy duże nadzieje z Kami i transformacją, którą może wnieść do cyfrowej różnorodności.

Proces tworzenia Kami był po części algorytmem, po części rzemiosłem. Portrety ponad 100 kobiet z zespołem Downa zostały dopasowane, a następnie dodane do programu uśredniania twarzy, który ostatecznie dostarczył pojedynczy obraz. Następnie program do tworzenia postaci 3D Daz3D został użyty do wygenerowania początkowej koncepcji i twarzy Kami.

Dla założyciela i dyrektora generalnego The Diigitals, Camerona Jamesa-Wilsona, wykorzystanie uczenia maszynowego do wygenerowania pierwszej fazy Kami miało kluczowe znaczenie dla procesu tworzenia prawdziwie autentycznej i zróżnicowanej postaci 3D.

- Wygenerowanie początkowej koncepcji Kami z algorytmu bardziej niż dotyk ludzkiej ręki wyeliminowało wszelkie pojęcie nieświadomego błędu piękna w procesie tworzenia postaci – powiedział James-Wilson.

 

Dołącz do dyskusji: Kami - pierwsza wirtualna influencerka z zespołem Downa

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hubal
Na renderingu wygląda koszmarnie i nieludzko.
odpowiedź
User
Gość X
Ładnie z tymi włosami.
Z chorobą też można odnieść sukces.
odpowiedź
User
co
To nie jest influencerka, lecz wyrenderowana postać z filmiku. Używajcie czasem rozumu.
odpowiedź