SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KGHM miało blisko 1,8 mld zł zysku netto w 2020 roku

KGHM w 2020 roku osiągnął 1 mld 797 mln zł zysku netto. Był on wyższy o 26,5 proc. niż w 2019 roku - podała spółka w środowym komunikacie. Dodano, że poziom zysku operacyjnego EBITDA przekroczył 6,6 mld zł.

Article

KGHM opublikował w środę raport z wyników finansowych w 2020 roku. Wynika z niego, że w ub.r. spółka osiągnęła zysk netto wynoszący 1 mld 797 mln zł, tj. wyższy o 26,5 proc. niż w 2019 r.

Dodano, że firma osiągnęła najwyższy od momentu akwizycji aktywów zagranicznych Grupy KGHM poziom zysku operacyjnego EBITDA przekraczający 6,6 mld zł (wzrost o 27 proc.).

"KGHM w 2020 roku, jako jedno z nielicznych przedsiębiorstw w branży, przezwyciężył kryzysy makroekonomiczne, osiągnął założone cele i zakończył rok satysfakcjonującym wynikiem" - ocenił prezes spółki Marcin Chludziński.

Szef spółki zauważył, że dobre wyniki finansowe udało się osiągnąć mimo zawirowań związanych z COVID-19.

Chludziński dodał, że głównym źródłem wyników operacyjnych Grupy są rezultaty osiągane przez KGHM Polska Miedź. "Utrzymaliśmy produkcję na stabilnym poziomie, a ciągłość procesów nie była zagrożona. Odpowiedzialne szacowanie ryzyka pozwoliło nam na utrzymanie planowanego poziomu produkcji" - zaznaczył prezes.

Spółka podała, że wartość aktywów wyniosła 42 mld 780 mln zł i była wyższa w stosunku do stanu z dnia 31 grudnia 2019 r. o 3 mld 371 mln zł.

Na koniec ubiegłego roku wskaźnik zadłużenia, mierzony relacją długu netto do EBITDA, spadł do poziomu 0,9 z 1,5 na koniec 2019 r. Wartość kapitałów własnych Grupy wyniosła na koniec grudnia 2020 r. 21 mld 81 mln zł i była wyższa o 879 mln zł od wartości na koniec 2019 r.

"W 2020 r. Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź wykazywała pełną zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Posiadane przez Grupę Kapitałową środki pieniężne oraz pozyskane finansowanie zewnętrzne gwarantują utrzymanie płynności oraz umożliwiają realizację zamierzeń inwestycyjnych. Saldo środków pieniężnych w 2020 r. uległo zwiększeniu o 1 mld 506 mln zł i na 31 grudnia 2020 r. wyniosło 2 mld 522 mln zł" - wskazał prezes Grupy.

KGHM podkreślił, że odnotował bardzo dobre wyniki sprzedaży. Przełożyło się to na 4-proc. wzrost przychodów w ujęciu rocznym, do poziomu 23,6 mld zł.

Spółka zwróciła uwagę, że od wybuchu pandemii zarówno w Polsce, jak i w kopalniach zagranicznych należących do spółki nie było przestojów produkcyjnych. "W segmentach KGHM INTERNATIONAL LTD. oraz KGHM Polska Miedź S.A. wystąpił nieznaczny spadek produkcji, odpowiednio o 9,6 tys. t i 5,2 tys. t miedzi płatnej" - wskazano w środowym komunikacie.

Wyjaśniono, że niższa od ubiegłorocznej produkcja KGHM Polska Miedź wynikała z "mniejszej zasobności i miąższości eksploatowanego złoża, jak również z ograniczonej podaży złomów miedzi w pierwszym półroczu 2020 r. oraz planowanego postoju remontowego w HM Głogów I".

Produkcja miedzi płatnej KGHM INTERNATIONAL LTD. była niższa od założonej w budżecie o 4,8 tys. ton ( minus 7 proc.) na skutek niższego wolumenu produkcji w kopalni Franke oraz kopalniach Zagłębia Sudbury. Natomiast produkcja metali szlachetnych była o 3,3 tys. ton (+5 proc.) wyższa od przyjętej w budżecie, co jest pochodną wzrostu produkcji tych metali w kopalni Robinson oraz kopalniach Zagłębia Sudbury.

Dodano, że Sierra Gorda zakończyła 2020 r. produkcją miedzi płatnej na poziomie o 3 tys. ton (+4 proc.) wyższym od założonego w budżecie, ze względu na zwiększenie wolumenu przerobu rudy oraz wyższy uzysk miedzi.

W 2020 roku cała Grupa zanotowała wzrost produkcji miedzi do poziomu 709 tys. ton. "Motorem wzrostu był o 37 proc. wyższy wynik segmentu Sierra Gorda S.C.M. (+22,3 tys. ton dla udziału 55 proc.), przede wszystkim w efekcie zwiększenia przerobu rudy i wyższej zawartości miedzi. W 2020 r. w Sierra Gorda kontynuowane były prace poprawiające efektywność wykorzystania aktywów oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych" - poinformowano.

Spółka dodała, że KGHM kontynuuje inwestycje m.in. związane z głębieniem szybu GG-1 Głogów Głęboki–Przemysłowy. "Strategiczna inwestycja w budowę Kwatery Południowej OUOW Żelazny Most przebiega zgodnie z harmonogramem. W obszarze hutnictwa firma prowadzi projekty inwestycyjne związane z modernizacją i optymalizacją Huty Miedzi Głogów I" - wyliczono.

Firma wskazała, że ważnym elementem inwestycji są również projekty związane z ochroną środowiska i zmniejszeniem wpływu na otoczenie. W Hucie Miedzi Legnica i w Hucie Miedzi Głogów prowadzone były działania dostosowujące instalacje hutnicze do konkluzji BAT. Dodano, że nowa Instalacja Oczyszczania Gazów w Hucie Miedzi Legnica, której budowa ruszyła w 2020 roku, docelowo zmniejszy ładunek resztkowych zanieczyszczeń aż o 99 proc.

KGHM w ub.r. inwestował także w OZE. Spółka podała, że na koniec zeszłego roku 22,42 proc. ogólnego zużycia energii w firmie pochodziło ze źródeł własnych, wliczając w to produkcję z bloków gazowo–parowych.

Spółka dodała, że w ramach rozwoju OZE przyjęto odpowiedni program, który zakłada zwiększenie zainstalowanej mocy w dwóch projektach elektrowni fotowoltaicznych. "Elektrownie te powstaną na terenach oddziałów KGHM. W grudniu 2020 roku KGHM ZANAM uruchomił pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0" - zaznaczono.

  • Więcej informacji:
  • KGHM
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KGHM miało blisko 1,8 mld zł zysku netto w 2020 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl