SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska zbada wsparcie dla operatorów naziemnej telewizji cyfrowej

Komisja Europejska poinformowała, że wszczęła dochodzenie, które ma ocenić czy wsparcie publiczne udzielone przez rząd Czech na rzecz operatorów naziemnej telewizji cyfrowej, jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)Article

Beneficjentami pomocy państwa byli czeski nadawca publiczny Ceska televize oraz dwaj prywatni operatorzy naziemnej telewizji cyfrowej, Ceske Radiokomunikace (Cra) i Digital Broadcasting.

W oświadczeniu Komisja Europejska informuje, że w 2016 i 2018 r. wpłynęły dwie skargi dotyczące niezgodności z unijnymi zasadami pomocy państwa planów Republiki Czeskiej dotyczących rekompensat dla operatorów multipleksów za emitowanie kanałów jednocześnie w dwóch standardach - DVB-T i DVB-T2/HEVC.

Skarżący twierdzili, że środek przyniósłby nieuzasadnione korzyści operatorom multipleksów, ponieważ pomoc ostatecznie sfinansowałaby ich modernizację multipleksów do DVB-T2/HEVC.

Zobacz także: TVN i Polsat muszą zmienić standard. „Dodatkowy MUX niemożliwy przez TVP”

18 mln euro dla operatorów MUX-ów

W lipcu 2021 roku Republika Czeska powiadomiła KE o zamiarze zrekompensowania operatorom naziemnej telewizji cyfrowej kosztów równoczesnego nadawania w DVB-T i DVB-T2/HEVC w okresach: od 1 marca 2017 r. do 18 marca 2020 r. oraz od 1 lipca 2020 r. do 31 października 2020 r. Wsparcie w wysokości około 18 mln euro, miało na celu zapewnienie zwolnienie pasma 700 MHz na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych.

Komisja Europejska informuje, że na tym etapie, na podstawie wstępnej oceny, ma wątpliwości co do zgodności środka z unijnymi zasadami pomocy państwa. Jego dogłębne dochodzenie będzie miało na celu ustalenie, czy środek zachęca operatorów naziemnej telewizji cyfrowej do ponoszenia kosztów modernizacji multipleksów i czy sam rynek nie poniósłby koszty w przypadku braku wsparcia publicznego.

W Polsce do końca czerwca trwa proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Dzięki niemu możliwe jest nadawanie w obrębie jednego multipleksów więcej kanałów telewizyjnych lub poprawa ich jakości (do HD lub 4K). Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,53 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z nowym standardem. Osoby takie mogą skorzystać z rządowego bonu w wysokości 100 zł na zakup dekodera lub 250 zł na zakup telewizora. Do tej pory złożono 300 tys. wniosków.

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska zbada wsparcie dla operatorów naziemnej telewizji cyfrowej

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl