SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koncern paliwowy BP zwolni 10 tys. ludzi. To około 15 proc. załogi

Koncern paliwowy BP zwolni na całym świecie 10 tys. pracowników, około 15 proc. liczącej ponad 70 tys. ludzi załogi - poinformował w poniedziałek dyrektor generalny Bernard Looney. Redukcje są efektem kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

fot. materiały prasoweArticle

Looney zapowiedział w skierowanym do załogi liście, że zwolnienia obejmą głównie pracowników biurowych, a większość dotkniętych nimi osób opuści firmę do końca tego roku.

W Wielkiej Brytanii, w której BP zatrudnia 15 tys. ludzi, pracę straci ok. 2 tys. z nich - powiedział agencji Reutera rzecznik prasowy koncernu.

Zwolnienia są konieczne, ponieważ przy obecnych cenach ropy firma wydaje o wiele więcej niż zarabia - tłumaczył Looney, dodając, że jest to tylko jeden z kroków, które podejmie BP, aby zmniejszyć swoje koszty i dostosować się do nowej sytuacji.

Wydatki inwestycyjne koncernu mają w tym roku spaść o ok. 25 proc., czyli o ok. 3 mld dolarów, BP planuje też ograniczyć do końca 2021 r. swoje koszty operacyjne o 2,5 mld dolarów.

Według kierownictwa firmy największy ciężar redukcji i oszczędności mają ponieść pracownicy wyższego szczebla. Zapowiedziano, że ich płace pozostaną zamrożone do kwietnia 2021 r. i prawdopodobnie nie otrzymają oni premii rocznych.

Branża paliwowa została szczególnie mocno dotknięta przez pandemię koronawirusa i następujący po niej kryzys, który poważnie ograniczył popyt na ropę, gaz ziemny i paliwa, co przyczyniło się do gwałtownego spadku cen tych surowców - przypomina agencja AP.

Decyzja ma też związek z nową strategią koncernu, który zobowiązał się do ograniczenia emisji CO2 i stara się zmienić swoją strukturę, skupiając się mocniej na produkcji energii z źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych - zauważa Reuters.

 

Dołącz do dyskusji: Koncern paliwowy BP zwolni 10 tys. ludzi. To około 15 proc. załogi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl