SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad milion dzieci w Stanach Zjednoczonych padło ofiarą kradzieży tożsamości

W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych ofiarami kradzieży tożsamości w internecie padło ponad 1,25 mln osób nieletnich. Koszty takich nadużyć oszacowano na prawie miliard dolarów - wynika z raportu firmy doradczej Javelin Strategy & Research.

fot. Shutterstock.com Article

Amerykańska firma doradcza Javelin Strategy & Research od prawie 20 lat bada problem kradzieży tożsamości w internecie. Z najnowszego raportu wynika, że ofiarami tego typu oszustw najczęściej padają osoby nieletnie, które często korzystają z mediów społecznościowych. Zjawisko nasiliło się zwłaszcza w ubiegłym roku, gdy pandemia koronawirusa zamknęła nas w domach. Wówczas wielu uczniów przeszło na zdalne nauczanie, sporo z nas zaczęło też regularnie robić zakupy w internecie. A do tego jeszcze więcej czasu spędzamy w serwisach społecznościowych, bo rzadziej mamy okazję spotkać się bezpośrednio z najbliższymi nam osobami. Zdaniem autorów raportu są to sytuacje, które sprzyjają kradzieży tożsamości.

Zerknijmy w dane. W 2020 r. ponad 1,25 mln dzieci w Stanach Zjednoczonych padło ofiarą kradzieży tożsamości. Ponad 70 proc. z nich zna sprawców, a przeszło połowa wszystkich przypadków dotyczy dzieci w wieku dziewięciu lat i młodszych.

Nie udostępniajmy informacji o swoich dzieciach

Autorzy badania piszą, że 31 proc. dzieci korzystających z Twitcha, 30 proc. z Twittera i 25 proc. z Facebooka było najbardziej narażonych na ujawnienie swoich danych osobowych. Podkreślono, że zagrożenie kradzieżą tożsamości istnieje też na stosunkowo nowych platformach społecznościowych, takich jak TikTok, co wymaga od rodziców i opiekunów najmłodszych dzieci zwracania szczególnej uwagi na to, co, gdzie i z kim dziecko robi w sieci.

Javelin Strategy & Research radzi w swoim komentarzu, by szczególnie uczulać dzieci na to, by nie ujawniali danych na swój temat nieznanym osobom, np. poznanym na czacie. Z kolei rodzicom autorzy badania radzą, by nie udostępniali informacji o swoich dzieciach w mediach społecznościowych, a także monitorowali ich aktywność w sieci. Największe obawy budzą platformy, które umożliwiają przesyłanie sobie prywatnych wiadomości, a także śledzenie innych użytkowników za pośrednictwem publicznego wyszukiwania. W raporcie czytamy też, że warto rozważyć instalację programów z usługą ochrony tożsamości.

Koszty kradzieży tożsamości firma Javelin Strategy & Research wyceniła na prawie miliard dolarów.

Dołącz do dyskusji: Ponad milion dzieci w Stanach Zjednoczonych padło ofiarą kradzieży tożsamości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl