SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT oceni rodziny w telewizji. „Na ile odbiegają od stereotypowych wyobrażeń”

W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji trwa szacowanie wartości badania dotyczącego modeli rodziny w wybranych filmach i serialach TVP, TVN i Polsatu. Rzeczniczka KRRiT tłumaczy Wirtualnemedia.pl, że chce ocenić na ile wizerunek mężów, żon i dzieci odbiega od stereotypowych wyobrażeń.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT) Article

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że KRRiT wystosowała zapytanie o szacunkową wartość monitoringu modeli rodziny. Zapytanie nie jest jeszcze zaproszeniem do udziału w przetargu. KRRiT chce po prostu dowiedzieć się, ile taki monitoring kosztowałby. Spośród produkcji Telewizji Polskiej objęte nim byłoby 10 odcinków seriali „Stulecie Winnych”, „Leśniczówka” oraz „Na dobre i na złe”. W TVN regulator chce zbadać film „Tylko mnie kochaj” oraz po 10 odcinków seriali „Na Wspólnej” i „Skazana”. W Polsacie kontroli podlegałby film fabularny „Miłość nie słucha” i seriale „Kowalscy kontra Kowalscy”, „Komisarz Mama” (po 10 odcinków).

Jakie dane chce pozyskać KRRiT?

Według regulatora, raport powinien zawierać częstotliwość występowania wątków tematycznych w podziale na: pracę zawodową, wypoczynek i aktywność sportową, kultywowanie tradycji rodzinnych (np. urodziny, święta), uczestnictwo w kulturze, uczestnictwo w życiu religijnym, zajmowanie się dziećmi i domem, czas spędzony w kontakcie z technologią (telefonem lub komputerem), konflikty, działalność społeczna i zakupy.

KRRiT w wymiarze ilościowym interesują też nałogi w filmowych i serialowych rodzinach, sytuacje trudne (wypadek, choroba, rozwód) i uczucia. - Sceny bezpośrednio dotyczące kultywowania relacji uczuciowych, np. sceny zbliżeń intymnych, przytulania się, całowania, rozmów na tematy intymne - czytamy w zapytaniu. Badaniu miałaby podlegać częstotliwość występowania postaci kobiecych, męskich i dzieci oraz ekspozycja czynna i bierna tych postaci (ile proc. czasu milczą, ile proc. czasu wypowiadają się).

Regulator chce też sprawdzić jakie są rodzaje prezentowanych rodzin w poszczególnych produkcjach (pełne, niepełne, patchworkowe, bezdzietne, wielodzietne, jedno czy wielopokoleniowe). KRRiT interesuje się czy role poszczególnych płci i dzieci są pokazywane w sposób stereotypowy. Rada nadmienia, że podane kryteria mają charakter przykładowy i mogą ulec zmianie w porozumieniu ze zleceniodawcą.

Rzeczniczka KRRiT tłumaczy przyczyny badania

Dlaczego regulator zdecydował się na takie badanie? -  Celem monitoringu polskich filmów i seriali jest analiza obecności różnych modeli rodziny i sposobu ich prezentacji w polskich filmach i serialach. KRRiT zakłada, że badanie wskaże różne, w tym dominujące, modele rodziny. Pozwoli również określić na ile te modele potwierdzają stereotypy dotyczące rodziny (m.in. ról społecznych kobiet, mężczyzn i dzieci w tym kontekście), a na ile ww. modele od tych stereotypowych wyobrażeń odbiegają - informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Zobacz także: KRRiT nie ukarze TTV za „Prince Charming”. „Nie zachęca do małżeństw gejów”

Zdaniem przedstawicielki regulatora, obecne zapytanie dotyczy kontynuacji już przeprowadzonego badania. Wyniki są bowiem porównywane z innymi krajami Unii Europejskiej. - Podobna analiza na zlecenie KRRiT została przeprowadzona w 2020 r. i dotyczyła wizerunku kobiet w polskich serialach. Wówczas badanie zostało zrealizowane w związku z pracami - w ramach Europejskiej Grupy Regulatorów (ERGA) - nad wskaźnikami dla państw członkowskich UE mierzącymi obecność kobiet w różnych rodzajach audycji. Badanie obecności modeli rodziny ma być realizowane wedle tej samej metodologii. W tym aspekcie stanowi kontynuację, a zarazem poszerzenie obszaru badań o nowe konteksty i relacje - wyjaśnia Brykczyńska.

KRRiT wydała w 2021 roku 63,1 mln zł

W 2021 roku na realizację wszystkich zadań Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała 63,1 mln zł. Ze sprawozdania działalności regulatora za ub.r. wynika też, że ponad połowę tych wydatków, bo 35,4 mln zł pochłonął projekt Telemetria Polska, którego celem jest stworzenie alternatywnego badania popularności mediów w naszym kraju.

W ustawie budżetowej wydatki KRRiT określone zostały w wysokości 63,9 mln zł. Wydatki Biura KRRiT wyniosły 29,5 mln zł, zaś na projekt Telemetria Polska - 34,4 mln zł. Pod koniec 2021 roku po dokonaniu analiz stopnia realizacji zadań i poziomu wykorzystania środków budżetowych, przewodniczący KRRiT wydał decyzję o blokadzie planowanych wydatków budżetowych w wysokości 265 tys. zł i pozostawieniu ich w dyspozycji budżetu państwa. Minister finansów wydał później decyzję, która zmniejszyła budżet regulatora o tę sumę. Plan wydatków KRRiT zakładał wydanie 63,6 mln zł. Rada wydała o 0,5 mln zł mniej.

Dołącz do dyskusji: KRRiT oceni rodziny w telewizji. „Na ile odbiegają od stereotypowych wyobrażeń”

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl