SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Łukasz Orbitowski i Mariusz Cieślik poprowadzą nowe programy w TVP Kultura

Wiosną w TVP Kultura zadebiutują dwa nowe programy. Łukasz Orbitowski zaprezentuje cykl - „One. Kobiety Kultury” o polskich artystkach, a dziennikarz Mariusz Cieślik poprowadzi program o literaturze polskiej - „Koło pióra”. Nadawca pokaże także przynajmniej jeden koncert w ramach Konkursu Moniuszkowskiego.

Article

Telewizja Polska zaprezentowała wiosenną ramówkę stacji, a premierowych programów nie zabraknie również na antenie TVP Kultura. Emitowany będzie nowy sezon „Chuligana Literackiego”, powróci magazyn publicystyczny „Kronos”, program „Pegaz” oraz „Dranie w kinie”. W programie znajdzie się także miejsce dla takich pozycji jak „Tygodnik Kulturalny”, serwis „Informacje Kulturalne”, „Studio Kultura – Rozmowy” czy „Niedziela z…”. Pojawią się także transmisje z najważniejszych wydarzeń kulturalnych zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

- Przygotowaliśmy nowości w ramówce TVP Kultura, to „One. Kobiety Kultury”, Łukasza Orbitowskiego oraz program literacki Mariusza Cieślika - „Koło pióra”. „One” będą cyklem o kobietach sztuki, a Orbitowski pochyli się nad twórczością autorek. Myślę, że poza wagą poruszanych tematów, będzie to dość zabawny program, wiele sobie po tej pozycji obiecuję. Nie trzeba nikomu przedstawiać Mariusza Cieślika – to człowiek orkiestra, kiedyś współautor „Xięgarni”. To jego autorski program, w którym będzie przedstawiał wszystko, co najlepsze w literaturze - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Maciej Stanecki, członek zarządu Telewizji Polskiej.

„One. Kobiety kultury” będą miały swoją premierę co sobotę o godzinie 15.00. Orbitowski będzie przedstawiać sylwetki kobiet – artystek, zarówno wielkich gwiazd, jak i debiutantek.

Z kolei „Koło pióra” będzie emitowany w czwartki o godzinie 22.00, a w programie w rozmowach z pisarzami i specjalistami będą omawiane sytuacje ważne pozycje literackie. W każdym odcinku widzowie usłyszą także najciekawsze fragmenty znanych książek w wykonaniu aktorów.

Kontynuacje dotychczasowych programów

W „Chuliganie literackim” (w niedzielę ok. 14.00) Mateusz Matyszkowicz będzie rozmawiać z twórcami i myślicielami, wśród jego gości nie zabraknie znanych autorów i znawców literatury.

Po godzinie 23.20 w poniedziałki, dwa razy w miesiącu pojawi się „Kronos”, w którym będą poruszane zagadnienia z dziedziny filozofii i nauk społecznych, a w środy ok. 22.00 pokazane zostaną nowe odcinki „Pegaza”, w którym goszczą znani artyści, socjolodzy, antropologowie kultury.

Natomiast w soboty ok. 18.00 w programie Krzysztofa Kłopotowskiego i Jakuba Moroza „Dranie w kinie” będą omawiane wydarzenia filmowe, uzupełniane o fragmenty pozycji, które wchodzą do kin.

Dodatkowo nie zabraknie premierowych odcinków „Informacji Kulturalnych” od poniedziałku do piątku (o godz. 20.00), w których omawiane są najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata; nowych odcinków „Studio Kultura” – od poniedziałku do piątku o 8.15 i „Tygodnika kulturalnego” – w piątki o 23.00.

W soboty premierę będzie miał magazyn „Wydarzenia aktualne” (ok. 11.45); w niedziele „Trzeci punkt widzenia” (ok. 11.30) oraz „Niedziela z…” o godz. 17.15.

Monodramy w Teatrze Telewizji

We wtorki na antenie TVP Kultura pojawi się cykl „Scena monodramu w TVP Kultura”, w ramach którego raz w miesiącu zostaną pokazane premierowe spektakle w wykonaniu jednego aktora – doświadczonych, jak i debiutantów. Oprócz tego Teatr Telewizji będzie pokazywany także na antenie TVP1 w poniedziałki o godzinie 21.00.

Wiceprezes TVP Maciej Stanecki w rozmowie z nami powiedział, że nadawca nie będzie produkować spektakli w ramach Teatru Telewizji co tydzień.

- Nie będziemy produkować Teatru Telewizji co tydzień, nie jesteśmy w stanie zrealizować tylu spektakli. W zeszłym roku zrealizowaliśmy 26 sztuk. Dodajmy do tego e-teatr, czyli premiery w internecie, które pokazujemy dla szkół. Wychodzi tego sporo. Premiery Teatru Telewizji chcemy pokazywać nie rzadziej niż co dwa tygodnie – stwierdził. -  Trwają prace nad kolejnymi spektaklami, ale nie chcemy zdradzać wszystkich szczegółów w tej chwili – dodał.

Wiadomo, że Telewizja Polska pokaże  5 marca br. „Oriana Fallaci. Chwila w której umarłam” (o godzinie 20.20) monodram, w którym wystąpi Ewa Błaszczyk oraz 2 kwietnia – „Powrót – matko jedyna” w wykonaniu Redbada Klynstry-Komarnickiego.
Będą także monodramy – zaczniemy od Ewy Błaszczyk z Teatru Studio w sztuce Remigiusza Grzeli „Oriana Fallaci. Chwila w której umarłam”. Nie mniej ważne jest również, że w TVP Kultura widzowie będą mogli zobaczyć nie tylko debiutujących aktorów, autorów sztuk, ale i reżyserów – zdradza Stanecki.

W planach na kolejne miesiące są także „Jednocześnie” w którym wystąpi Przemysław Stippa; spektakl „Szekspir Forever!” w reżyserii i wykonaniu Andrzeja Seweryna; „Koncert życzeń” w reżyserii Yany Ross z Danutą Stenką w roli głównej oraz „Clarissima” - monodram oparty na tekście Justyny Bargielskiej, opowiadający historię żony niemieckiego kompozytora Roberta Schumanna.

Premierowe filmy i seriale

Oprócz sztuk teatralnych, na widzów czekają premiery fabularne i dokumentalne. W TVP Kultura zostanie wyemitowany „Nocny recepcjonista” – nagrodzony trzema Złotymi Globami (w poniedziałki o godzinie 20.20). Z kolei w ramach cyklu „Serialowa nostalgia” w soboty i niedziele o godzinie 9.00 będą pokazywane znane i lubiane seriale, takie jak „Czterdziestolatek”, „Wojna domowa” czy „Przygody pana Michała”. Natomiast w niedzielne poranki TVP Kultura pokaże produkcje BBC – 3. oraz 4. sezon „Wszystkie zwierzęta małe i duże”. Wiadomo, że w planach jest również emisja serialu „Artyści” autorstwa Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.
Natomiast jeśli chodzi o animacje, w piątki o północy będzie pokazywane pasmo poświęcone premierom w tej dziedzinie - wśród premier znajdą się nagrodzona m.in. na festiwalu Etiuda & Anima praca „III” Marty Pajek, „Brzemię” Niki Lindroth von Bahr czy „Boles” Speli Cadez lub „Marchewkowe pole” Kacpra Zamarło.

Jeden z koncertów w ramach Konkursu Moniuszkowskiego

Wiosną w TVP Kultura zagości pasmo z muzyką klasyczną, cykl spotkań z dyrygentem i kompozytorem Leonardem Bernsteinem, cykl występów na żywo polskich artystów z udziałem publiczności, premiery widowisk operowych i baletowych, dokumentów oraz koncertów muzyki klasycznej, jazzowej, rockowej i popowej zarejestrowanych podczas letnich festiwali oraz w salach koncertowych. Niedziele w szczególności będą obfitowały w pozycje dla wielbicieli klasyki.

- Pokażemy Konkurs Moniuszkowski. Bardzo cieszę się, że TVP Kultura tak mocno zaangażowała się w Rok Moniuszki. Na pewno pokażemy na naszej antenie jeden z koncertów – mówi w rozmowie z Wirtulanemedia.pl wiceprezes TVP.

Ponadto, raz w miesiącu transmitowany będzie koncert z udziałem publiczności, a od marca w czwartki po godzinie 22.30 w cyklu „Sceny Klasycznej” gośćmi będą wybitni polscy muzycy. W piątki i niedziele po południu na widzów będą czekały koncerty w wykonaniu orkiestr pod kierunkiem dobrze znanych dyrygentów, z udziałem cenionych solistów.

W niedzielę 3 marca TVP Kultura pokaże koncert Filharmoników Wiedeńskich pod batutą Leonarda Bernsteina z udziałem Krystiana Zimermana, który odbył się w 1983 roku w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Johannesa Brahmsa (godz. 16:05). W kolejną niedzielę, 10 marca, TVP Kultura pokaże premierę koncertu amerykańskiej mezzosopranistki Joyce DiDonato „War and Peace: Harmony through music”.

Natomiast w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 20:20 na antenie będą mieć miejsce premiery widowisk operowych, m.in. opery Vincenzo Belliniego ”Norma” w reżyserii Àlexa Ollé wystawioną w Royal Opera House w 2016 roku (emisja 26 marca br.).

Dodatkowo na wielbicieli jazzu w środy ok. północy przygotowano pasmo jazzowe; w niedzielę, począwszy od 10 marca ok. 23.00 – pasmo poświęcone scenie alternatywnej.

Na antenie nie zabraknie dokumentów m.in. cyklu „Antyfonie”, koncertów popowych i rockowych i takich pasm jak „Wieczór kinomana”, „Ziemia, planeta ludzi”, „Dokument tygodnia”, biograficznego pasma dokumentalnego „Portrety” czy „Więcej niż fikcja” w czwartkowe wieczory. Nowym pasmem fabularnym będzie „Żelazna klasyka” w poniedziałki około północy, w którym Telewizja Polska przypomni najważniejsze dzieła w historii kinematografii: m.in. „Dotyk zła” Orsona Wellesa, „Siódmą pieczęć” Ingmara Bergmana,  „Sobowtóra” Akiry Kurosawy i „Trzy kobiety” Roberta Altmana.

TVP Kultura wśród stacji tematycznych w styczniu 2019 roku miała średni dobowy udział na poziomie 0,48 proc., po wzroście względem analogicznego miesiąca rok wcześniej o 9,09 proc.

Dołącz do dyskusji: Łukasz Orbitowski i Mariusz Cieślik poprowadzą nowe programy w TVP Kultura

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl