SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Były szef Gazeta.pl dyrektorem w funduszu będącym udziałowcem Eurozetu

Marcin Gadziński, w przeszłości m.in. dyrektor zarządzający portalu Gazeta.pl, od 1 września został dyrektorem programowym na Europę w Media Development Investment Fund - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. To fundusz będący udziałowcem m.in. Eurozetu, finansowany przez George'a Sorosa.

Marcin Gadziński Article

- Będę odpowiadał za relacje z klientami MDIF w Europie oraz wyszukiwanie nowych niezależnych wydawców w regionie, którzy potrzebują wsparcia - mówi Wirtualnemedia.pl Marcin Gadziński.

Media Development Investment Fund to amerykański fundusz inwestycyjny non-profit, który wspiera niezależne media na całym świecie inwestując w nie lub udzielając preferencyjnych pożyczek. W tej chwili ma 56 klientów w 32 krajach, w tym media na Bałkanach, w Słowacji, Mołdawii i w Ukrainie. Fundusz wspiera finansowo miliarder George Soros.

W połowie 2016 roku jest spółka MDIF Media Holdings zainwestowała w Agorę - kupiła 5,35 mln akcji stanowiących 11,22 proc. kapitału zakładowego spółki i dających 8,26 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu. Walory został sprzedane m.in. przez fundusze emerytalne PTE PZU, Nationale Nederlanden PTE i Aegon PTE.

Z kolei SFS Ventures, czeska spółka zależna MDIF, na początku 2019 roku wspólnie z Agorą kupiła 100 proc. udziałów Eurozetu, nadawcy m.in. Radia ZET. Agora za 40 proc. udziałów zapłaciła 130,7 mln zł, a jesienią 2019 roku na mocy umowy ze wspólnikiem zapowiedziała przejęcie pozostałych 60 proc. Zgody na tę transakcję nie wydał prezes UOKIK, sprawa jest w kolejnej instancji sądowej.

W styczniu br. 40 proc. udziałów w Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” trafiło do spółki Pluralis należącej do funduszu Media Development Investment Fund, belgijskiej firmy medialnej Mediahuis i King Baudouin Foundation.

Marcin Gadziński w Agorze pracował przez 21 lat

Marcin Gadziński do kwietnia br. pracował w Agorze. Ostatnio był tam dyrektorem nowych przedsięwzięć w portalu Gazeta.pl. W latach 2017-2021 r. był dyrektorem zarządzającym tego portalu, wcześniej pełnił funkcję dyrektora serwisu Sport.pl i był jego redaktorem naczelnym. Przed przejściem do Gazeta.pl pracował w "Gazecie Wyborczej" jako zastępca szefa działu sportowego, redaktor działu zagranicznego i korespondent w Stanach Zjednoczonych.

Marcin Gadziński prowadził też wiele warsztatów i prezentacji o mediach cyfrowych w całej Europie, w tym szkolenia dla niezależnych mediów z Ukrainy i Białorusi.

Dziennikarze
autor:
2022-09-01

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl