SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mariusz Pilis nie został szefem Europejskiej Federacji Dziennikarskiej, dostał 20 razy mniej głosów od kontrkandydatki

Wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były szef TAI, Mariusz Pilis, przepadł w głosowaniu do zarządu Europejskiej Federacji Dziennikarskiej (European Federation of Jouralists). Pilis był kandydatem na przewodniczącego - ostatecznie funkcję tę powierzono Mai Sever, chorwackiej dziennikarce tamtejszych publicznych mediów.

Mariusz Pilis, fot. screen z youtube'aArticle

Maja Sever zdobyła 137 ze 144 możliwych głosów, informuje portal SDP. Jej kontrkandydatem był Mariusz Pilis, polski dziennikarz, w październiku 2021 roku wybrany na wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Pilis był kandydatem zgłoszonym do władz międzynarodowej organizacji przez SDP, jednak podczas poniedziałkowego głosowania przepadł w nim, zdobywając zaledwie siedem głosów. Nowa przewodnicząca otrzymała tych głosów 137. Głosowanie odbywało się w ramach Zebrania Ogólnego EFJ w Izmirze.

EFJ zrzesza ponad 320 tysięcy dziennikarzy i pracowników europejskich mediów, którzy reprezentują 73 organizacje z 45 krajów. Pilis kandydował także do władz stowarzyszenia, ale – jak podaje na swojej stronie SDP – także w tych wyborach nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Ostatecznie wiceprzewodniczącym został turecki dziennikarz Mustafa Kuleli – sekretarz generalny Tureckiej Unii Dziennikarzy (Journalists Union of Turkey – TGS). Do komitetu wykonawczego wybrano siedem osób, reprezentujących Niemcy, Francję, Hiszpanię, Danię, Włochy, Belgię i Wielką Brytanię.

Kim jest Pilis?

Mariusz Pilis to reżyser, dokumentalista, korespondent wojenny, dziennikarz i producent. Rozpoczynał jako reporter i prezenter programów informacyjnych w ośrodku regionalnym TVP w Krakowie. Był korespondentem TVP na Ukrainie. Pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP Info. W styczniu 2016 roku został szefem TAI, pod koniec lipca tego samego roku został odwołany ze stanowiska, aby w sierpniu 2016 roku zakończyć pracę w Telewizji Polskiej za porozumieniem stron. 

Wiosną 2017 roku został szefem redakcji opinii i komentarzy PAP, nowej jednostki w strukturze Polskiej Agencji Prasowej.  W 2019 roku był w zespole, który pracował nad powstaniem kanału TVP Wilno. W czerwcu 2020 roku został uhonorowany Główną Nagrodą Wolności Słowa przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, za dokument „Sprawiedliwość”.

Dołącz do dyskusji: Mariusz Pilis nie został szefem Europejskiej Federacji Dziennikarskiej, dostał 20 razy mniej głosów od kontrkandydatki

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl