SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Morawiecki: będą kolejne 2 mld zł rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że również w br. Telewizja Polska i Polskie Radio dostaną z państwowej kasy prawie 2 mld zł rekompensaty abonamentowej. Nie chciał natomiast komentować dymisji prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Mateusz Morawiecki, fot. Adam Guc /KPRMArticle

Rada Mediów Narodowych w poniedziałek w południe odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Wniosek nieoczekiwanie zgłosił przewodniczący Krzysztof Czabański, poparła go czwórka pozostałych członków RMN. Na nowego szefa TVP został mianowany Mateusz Matyszkowicz, poprzednio członek zarządu spółki.

Mateusz Morawiecki został spytany o tę zmianę na briefingu prasowym po południu. - Decyzję o odwołaniu prezesa TVP podjęła autonomicznie Rada Mediów Narodowych, więc wszelkie pytania proszę kierować w tamtym kierunku - stwierdził. Zaznaczył, że o dalszych decyzjach opinia publiczna będzie informowana, jak już zostaną podjęte.

- Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy. Już niedługo przed @KurskiPL nowe zadania - stwierdził na Twitterze Radosław Fogiel, poseł i rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości.

Morawiecki potwierdza kolejną rekompensatę dla TVP i Polskiego Radia

W zeszłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. W przeciwieństwie do ustaw z poprzednich lat nie ma w nim zapisów pozwalających przekazać Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu i 17 regionalnym rozgłośniom publicznym kolejną rekompensatę abonamentową w formie skarbowych papierów wartościowych. Od 2020 roku nadawcy w ten sposób dostawali prawie 2 mld zł rocznie.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jacek-kurski-odchodzi-z-tvp-komentarz ##

- Z całą pewnością środki w podobnej wysokości trafią do mediów publicznych, ponieważ media publiczne są potrzebne, aby informować wszystkich obywateli o różnych wydarzeniach - zapewnił Mateusz Morawiecki na briefingu.

- Tę wpłatę można zrealizować na różne sposoby: albo bezpośredni zapis w budżecie, albo poprzez przekazanie obligacji do wykorzystania dla TVP. To, że dzisiaj jej jeszcze nie widać, nie znaczy, że tych pieniędzy nie będzie. Wręcz przeciwnie: tak jak co roku od kilku lat potwierdzam, że podobna kwota trafi do telewizji publicznej - zapowiedział.

Rekompensata to ponad połowa budżetu TVP

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Nadawca otrzymał 1,71 mld zł z rekompensaty i 330 mln zł z opłat abonamentowych. Do 2016 r. TVP dostawała środki tylko z opłat abonamentowych, w minionej dekadzie było to najwyżej 444 mln zł rocznie.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Natomiast Polskie Radio w ub.r. zanotowało wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł i spadek wyniku netto z 16,12 mln zł zysku do 19,91 mln zł straty. Wpływy reklamowe zwiększyły się o 1 proc. do 41,38 mln zł, przy czym o ile Jedynka zanotowała wzrost o 52 proc., o tyle Trójka - spadek o 30 proc.

Polskie Radio otrzymało od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 159,95 mln zł z opłat abonamentowych i 125,92 mln zł z rekompensaty. Stanowiło to 80,58 proc. jego budżetu, wobec 80,49 proc. w 2020 roku.

Na koniec ub.r. nadawca zatrudniał etatowo 1 320 osób, o 11 więcej niż rok wcześniej. Średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 8,9 tys. zł brutto, po wzroście rok do roku o 500 zł. Dziennikarze zarabiali przeciętnie 11,7 tys. zł, a menedżerowie wyższego szczebla - 17,5 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Morawiecki: będą kolejne 2 mld zł rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl