SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

85 proc. domów z telewizją naziemną może oglądać multipleksy w nowym standardzie

Przez cztery tygodnie na terenach objętych trzecim etapem zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej zasięg dzienny kanałów z MUX-1 i MUX-2 nie wrócił do poziomów sprzed refarmingu, ale szybciej odbudowały się wyniki pierwszego multipleksu. Obecnie już 85 proc. gospodarstw domowych z telewizją naziemną ma dostęp do stacji nadających z DVB-T2/HEVC.

Article

Trzeci etap zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej miał miejsce 23 maja i dotyczył widzów telewizji naziemnej i dotyczył prawie całej południowej Polski - zmiany objęły południową część Wielkopolski, Ziemię Łódzką, Kielecczyznę, Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk i Opolszczyznę.

Zobacz także: Będzie pozew TV Puls w sprawie DVB-T2. „Jest dużo gorzej niż zakładaliśmy”

Miesiąc przed przełączeniem na DVB-T2/HEVC zasięg dzienny MUX-2 na tych terenach wynosił 47 proc, a MUX-1 - 33 proc. W pierwszym tygodniu po refarmingu zasięgi te spadły odpowiednio do 31 proc. i 21 proc. W czwartym tygodniu wyniosły odpowiednio 36 proc. i 26 proc.

Faktem jest jednak, że z powodu wakacji zainteresowanie telewizją może być mniejsze niż miesiąc wcześniej. Dlatego warto porównać te dane to z danymi z regionów, gdzie jeszcze wtedy nie było refarmingu (czyli tymi z czwartego etapu, który miał miejsce 27 czerwca). Z porównania tego wynika, że zasięg dzienny MUX-1 zbliżył się do analogicznego wskaźnika w miejscach nie objętych zmianą, ale w przypadku MUX-2 pozostawał nadal niższy.

Zobacz także: Brak TVN, Polsatu i TV Puls. 500 mln zł rekompensaty dla nadawców?

- Dostępność nowej częstotliwości badamy obecnie poprzez identyfikację sygnału, fakt obejrzenia, a nie technologiczną dostępność. Można więc zinterpretować te dane, że stacje z MUX-1 są dla odbiorców ważniejsze – mówi Lucyna Koba z Nielsena. Na MUX-1 nadają stacje TTV, Eska TV, Polo TV czy TV Trwam, na MUX-2 - Polsat, TVN, TV4 czy TV Puls.

Jak wynika z danych Nielsena, 28 marca sygnał kanałów z multipleksów MUX-1, MUX-2 lub MUX-5 odbierany był przez 60,4 proc. gospodarstw domowych tylko z telewizją naziemną, natomiast 28 czerwca, po zakończeniu całego refarmingu, sygnałów stacji z tych multipleksów docierał już do 84,5 proc. domostw naziemnych. Oznacza to, że jeszcze ok 15 proc. z nich może nie mieć możliwości odbierania naziemnej telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC.

Ostateczne dane Nielsen będzie posiadać po badaniach terenowych polegających na wizycie techników w domach panelistów, co jest stopniowo realizowane.

Zmiana standardu nadawania a zasięg dzienny multipleksów

Jak informowaliśmy miesiąc temu, najszybciej zasięg dzienny MUX-1 i MUX-2 odbudował się w przypadku pierwszego etapu refarmingu, w czym pomogła odbywająca się w kwietniu Wielkanoc.

Miesiąc przed przełączeniem na DVB-T2/HEVC zasięg dzienny MUX-2 na terenie objętym pierwszym etapem zmiany wynosił 57 proc, a MUX-1 - 37 proc. W pierwszym tygodniu po refarmingu zasięgi te spadły odpowiednio do 38 proc. i 26 proc. W czwartym tygodniu wyniosły odpowiednio 50 proc. i 36 proc.

Drugi etap refarmingu miał miejsce 25 kwietnia. Dotyczył on województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego (zachodnia część), pomorskiego, wielkopolskiego (bez części wschodniej) i zachodniopomorskiego.

Zobacz także: Część widzów tylko z TVP. „Opozycja może kwestionować wyniki wyborów”

Tydzień przed zmianą MUX-2 miał w tych regionach 47 proc. zasięgu dziennego, a MUX-1 - 32 proc. Po zmianie było to odpowiednio 27 proc. i 18 proc. Po kolejnych dwóch tygodniach zasięg dzienny wzrósł odpowiednio do 35 proc. i 24 proc.

Dołącz do dyskusji: 85 proc. domów z telewizją naziemną może oglądać multipleksy w nowym standardzie

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl