SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Powołano Nagrodę im. Jarosława Ziętary

W trzydziestą rocznicę uprowadzenia, a następnie zamordowania dziennikarza Jarosława Ziętary przedstawiciele Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary, Press Club Polska oraz rodziny powołują Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze. Pierwsza edycja odbędzie się w przyszłym roku.

Intencją inicjatorów nagrody jest trwałe upamiętnienie postaci redaktora Jarosława Ziętary nie tylko jako zamordowanego za działalność zawodową, ale także jako jednego z pionierów dziennikarstwa śledczego w Polsce po 1989 roku.

„Dziennikarstwo śledcze pozwala na ujawnianie nieprawidłowości w życiu publicznym, szczególnie w polityce, gospodarce, instytucjach rządowych, samorządowych i społecznych. Dzięki pracy dziennikarzy śledczych obywatele dowiadują się o kwestiach, które miały pozostać ukryte. Powstałe w ten sposób publikacje niejednokrotnie skutkują usunięciem nieprawidłowości i odpowiedzialnością konkretnych osób. Podczas pracy nad materiałami dziennikarze śledczy często narażają się na realne niebezpieczeństwo. Jarosław Ziętara za dążenie do prawdy zapłacił najwyższą cenę” - piszą inicjatorzy wyróżnienia.

Nagroda im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze będzie przyznawana dziennikarzom tworzącym w języku polskim, za publikacje będące efektem dziennikarskiego śledztwa. Laureatami Nagrody mogą być dziennikarze publikujący w mediach tradycyjnych (prasie, radiu, telewizji, agencji prasowej) i w internecie.

Członkowie jury dokonując oceny zgłoszonych materiałów dziennikarskich będą kierować się przede wszystkim kryteriami: poruszania tematu społecznie ważnego, efektów publikacji, skali podjętego przez dziennikarza ryzyka podczas zbierania oraz na skutek publikacji materiału, zakresu pracy dziennikarza włożonej w śledztwo, bezstronności materiału oraz poziomu warsztatowego i językowego.

Jarosław Ziętara urodził się w Bydgoszczy, był absolwentem tamtejszego VI LO im. J. J. Śniadeckich. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Niemal od początku studiów pracował jako dziennikarz. Współpracował z rozgłośnią akademicką, „Gazetą Wyborczą”, „Kurierem Codziennym” i dziennikiem „Dzisiaj”. W 1991 roku otrzymał etat w tygodniku „Wprost”, a na początku 1992 roku w „Gazecie Poznańskiej”, gdzie zajmował się m.in. tematyką polityczną i aferami gospodarczymi. Niedługo przed uprowadzeniem opisał malwersacje w bazach państwowych przedsiębiorstw transportowych.

1 września 1992 roku zaginął w drodze do pracy. Według ustaleń prokuratorskiego śledztwa został porwany, a następnie zamordowany za swoją działalność zawodową. Zleceniodawców i sprawców uprowadzenia oraz morderstwa do dziś nie ukarano.

W tym roku Jarosław Ziętara został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dołącz do dyskusji: Powołano Nagrodę im. Jarosława Ziętary

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jasne jasne
I będziecie ją pewnie przyznawać peowskim sldowskim i zslowskim ścierom propagandowym służącym takim draniom jak ci którzy zlecili zabicie tego uczciwego człowieka
0 0
odpowiedź