SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nagroda Wolności Słowa IAPC 2015 dla dziennikarzy więzionych w Egipcie

Laureatami trzeciej edycji Nagrody Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów zostali dziennikarze telewizji Al-Jazeera - Peter Greste, Mohamed Fahmy i Baher Mohamed. Wyróżniono ich za obronę prawdy i prawa do wolności wypowiedzi, nawet za cenę więzienia.

Article

Nagroda Wolności Słowa IAPC przyznawana jest osobie lub organizacji za szczególny wkład w walkę lub obronę wolności słowa, za tworzenie warunków lub wspieranie wysiłków na rzecz wolności słowa. Laureata wyłaniają press cluby z 28 krajów zrzeszone w IAPC. Nagrodę stanowią medale oraz 10 tys. euro.

Peter Greste, Mohamed Fahmy i Baher Mohamed to dziennikarze telewizji Al-Jazeera English zostali aresztowani 29 grudnia 2013 roku w Kairze, gdzie relacjonowali wydarzenia w Egipcie. Powodem aresztowania było wykonywanie obowiązków dziennikarskich bez zezwolenia egipskich władz.

Dziennikarzom zarzucono działalność dziennikarską godzącą w bezpieczeństwo narodowe, tworzenie nieprawdziwego wizerunku Egiptu na świecie oraz rozpowszechnianie fałszywych informacji w celu wspierania Bractwa Muzułmańskiego. Zostali oni skazani na wieloletnie więzienie. Greste został deportowany do Australii po 400 dniach pozbawienia wolności, zaś Fahmy i Mohamed we wrześniu 2015 roku zostali ułaskawieni, jednak mają zakaz opuszczania kraju.

Nagroda IAPC Freedom of Speech Award zostanie wręczona we wtorek 6 października br. w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Uroczystość wręczenia nagrody jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury.

Dołącz do dyskusji: Nagroda Wolności Słowa IAPC 2015 dla dziennikarzy więzionych w Egipcie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl