SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NASK ze spadkiem wpływów o 22 proc., zysk o 19 mln zł w górę

W zeszłym roku NASK odnotował spadek przychodów o 22 proc. do 130,6 mln zł oraz wzrost zysku netto z 7,4 do 26,6 mln zł. Tak wynika ze sprawozdania finansowego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego za 2020 r. opublikowanego przez Cyfryzację KPRM.

Article

Jeśli chodzi o przychody NASK za 2020 r., to są one niższe niż rok wcześniej. Ze 168,8 mln zł w 2019 r. spadły do 130,6 mln zł. To spadek wpływów aż o 22 proc. Mimo to wynik finansowy NASK mocno się poprawił. W 2019 r. zysk netto wynosił 7,4 mln zł, a rok później już 26,6 mln zł. Ta duża rozbieżność między spadkiem wpływów, a rosnącym zyskiem to efekt dotacji publicznych, których wartość w zeszłym roku wyniosła niecałe 332 mln zł. NASK otrzymał fundusze m.in. na działanie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli rządowego programu dla szkół, który ma do końca tego roku podłączyć do szybkiego internetu światłowodowego wszystkie szkoły i placówki edukacyjne w Polsce.

Jeśli chodzi o 22-proc. spadek zwykłych wpływów ze sprzedaży, to wynika on z tego, że w 2019 r. w ramach dużego projektu NASK dostarczył sprzęt, co wpłynęło na bardzo dobre wyniki dwa lata temu.

Więcej pracowników w czasie pandemii

Ważną częścią działalności NASK jest utrzymywanie domen .pl (na koniec 2020 r. działało ponad 2,4 mln nazw, to spadek rok do roku o ponad 40 tys., także liczba nowych rejestracji w tej domenie była niższa o ponad 70 tys.). Z tego tytułu jednostka notuje przychody przekraczające 70 mln zł rocznie.

Mimo pandemii wzrosła liczba pracowników NASK. Na koniec 2019 r. było to ok. 700 osób, a rok później już ok. 750 pracowników. Stąd w sprawozdaniu finansowym widać wzrost kosztów zatrudnienia, które w 2020 r. poszybowały w górę o prawie 18 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NASK ze spadkiem wpływów o 22 proc., zysk o 19 mln zł w górę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl