SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel do konsumentów w związku ze zmianą standardu telewizji naziemnej

W związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC, Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje producentów i dystrybutorów sprzętu elektronicznego, apeluje do konsumentów, aby upewnili się, czy ich sprzęty są kompatybilne z nowym standardem.

Wiosną 2022 roku ponad 2 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do telewizji naziemnej (fot. Pixabay)Article

W II kwartale 2022 roku dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Do końca czerwca DVB-T zostanie zastąpiony w całej Polsce przez DVB-T2/HEVC. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że ponad 2 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizory lub dokupić do nich przystawki kompatybilne z nowym standardem.

Wszystkie wprowadzane dziś do sprzedaży na polskim rynku telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC. Te techniczne wymogi obowiązują od 1 grudnia 2019 r., co jednak oznacza, że urządzenia zakupione wcześniej mogą tej funkcjonalności nie posiadać i tym samym w połowie przyszłego roku przestaną odbierać cyfrowy sygnał telewizji naziemnej.

Apel o dokładne sprawdzenie sprzętu

Związek Cyfrowa Polska i Krajowy Instytut Mediów zwracają uwagę, że przez ostatnie pięć lat odsetek sprzedawanych odbiorników z modułem DVB-T2 znacznie zwiększył się: w roku 2016 r. standard obsługiwała po-nad połowa urządzeń dostępnych na rynku, a z końcem 2020 r., ze względu na nowe regulacje, już niemal wszystkie. - Te dane napawają optymizmem, lecz według naszych badań ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju wciąż narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej ze względu na brak funkcji obsługi kodeka HEVC przez ich odbiorniki - alarmuje Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik dodaje, że w tej sytuacji konieczne jest dotarcie z informacją do tych telewidzów, których dotyczy problem. - Wiedza o nadchodzących zmianach w standardzie nadawania jest wciąż niska. Odbiorcy mogą wciąż nie być świadomym problemu z odbiorem sygnału telewizyjnego, który w przyszłym roku może dotknąć ich gospodarstwa domowe. A w wielu przypadkach konieczny będzie zakup nowego odbiornika - zaznacza.

Jak dodaje prezes Związku Cyfrowa Polska, należy zachować czujność i w razie potrzeby wymienić sprzęt. - Zdajemy sobie sprawę, że część Polaków korzysta z odbiorników, które aktualnie umożliwiają im odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, lecz mogą okazać się niedostosowane do obsługi nowego typu sygnału. Apelu-jemy tym samym, aby widzowie dokładnie sprawdzili posiadany sprzęt i zachęcamy do wymiany telewizorów w sposób odpowiedzialny, aby móc korzystać z możliwości nadchodzącego standardu. Zachowajmy również ostrożność w czasie zakupów, aby nie ryzykować nabyciem urządzeń, np. dekoderów, które jedynie rzekomo spełniają nowe wymogi obsługi standardu DVB-T2 HEVC - mówi Michał Kanownik.

Zabraknie sprzętu?

W kraju trwa informacyjna kampania społeczna, mająca na celu przygotować Polaków na przejście na standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC i przypominać odbiorcom cyfrowej telewizji naziemnej o konieczności wymiany telewizorów na urządzenia kompatybilne z tym formatem. Zdaniem prezesa Związku Cyfrowa Polska kampania wymaga silniejszego i jasnego przekazu o dużym zasięgu. – Do konsumentów musi trafić jasny komunikat, że nawet zakupione w ostatnich latach urządzenia z płaskim ekranem, wcale nie gwarantują zgodności z nowym formatem nadawania – zauważa Michał Kanownik.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej zbiega się dodatkowo w czasie z kryzysem dostępności urządzeń elektronicznych na rynku. Branża producentów i dystrybutorów elektroniki obawia się, że wiosną przyszłego roku mogą występować w naszym kraju niedobory odbiorników kompatybilnych z DVB-T2 i kodekiem HEVC. – Kluczowy w tym aspekcie okazać się może nadchodzący okres świąteczny. Warto, by konsumenci wykorzystali go do wymiany urządzeń na takie, które obsługują nowy standard – zaleca prezes Cyfrowej Polski.

Zobacz także: 27 czerwca koniec emisji w naziemnym standardzie DVB-T na Mazowszu

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apel do konsumentów w związku ze zmianą standardu telewizji naziemnej

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anonim
Dzięki boku, będzie czas na platformy streamingowe, i nie trzeba będzie oglądać TVP i innych POLSATÓW.
odpowiedź
User
Zyg Zak
Cmoknijcie mnie w trąbkę. Mam paroletni telewizor, nie będę go znowu zmieniał ani adaptował. Do Netflixa jest w sam raz i mogę oglądać te same filmy, które Polsat powtarza do porzygania bez reklam :)
odpowiedź
User
Sandzi
TAK się robi ludzi w konia walcie się nie będę zmieniał znów tv
odpowiedź