SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix rozpoczyna streaming treści wideo w formacie kodowania AV1

Netflix ogłosił wprowadzenie transmisji strumieniowej w formacie kodowania AV1 dla wybranych telewizorów oraz konsoli PlayStation 4 Pro.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Firma Netflix wprowadzenie obsługi wysoce wydajnego formatu kodowania AV1 na bezpłatnej licencji AOMedia (Alliance of Open Media). Już w lutym 2020 r. Netflix rozpoczął streaming w kodeku AV1 w aplikacji mobilnej na systemie Android. Wówczas platforma wykorzystała dekoder oprogramowania dav1d stworzony przez VideoLAN, VLC i FFmpeg. Według firmy rozwiązanie to zwiększyło kompresję danych o 20 proc. w porównaniu do używanego wcześniej kodeka VP9. Warto również zaznaczyć, że kodek został stworzony w roku 2018.

Kodek AV1 na wybranych telewizorach

Firma wyjaśniła, że wdrożenie AV1 na telewizorach zajęło więcej czasu niż w przypadku urządzeń mobilnych, ze względu na dość wysokie wymagania sprzętowe w urządzeniach TV. Jak wynika z treści oświadczenia Netflixa, dopiero w ostatnim roku na rynku pojawiły się modele zdolne do obsługi danych strumieniowanych w kodeku AV1. Według testów przeprowadzonych przez Netflixa, nowe rozwiązanie pozwoli na dostarczenie znacznie lepszej jakości wideo przy mniejszym obciążeniu sieci. Równocześnie odnotowano znacznie krótszy czas oczekiwania na rozpoczęcie transmisji oraz rzadsze spadki jakości transmitowanej treści przy zmiennych warunkach sieciowych. Należy również dodać, że kodek AV1 charakteryzuje się wyższą wydajnością kompresji niż używany obecnie AVC (H.264).

Streaming treści wideo w AV1 operuje na 10-bitowym kodowaniu, dzięki czemu użytkownik rzadziej będzie doświadczał wyświetlania na ekranie tzw. “artefaktów”, czyli pasków powstałych wskutek błędów algorytmów. Firma poinformowała, że format został również przystosowany do rozdzielczości 4k oraz wideo z dużą ilością klatek na sekundę. Na blogu deweloperskim Netflixa zaznaczono jednak, że w chwili obecnej platforma nie oferuje treści HDR strumieniowanych w formacie AV1. Co za tym idzie, obraz HDR będzie nadal obsługiwany przez format HEVC.
 
Nowe rozwiązanie będzie dostępne we wszystkich kompatybilnych inteligentnych telewizorach (Smart TV). W głównej mierze zakres ten ma obejmować urządzenia z chipsetem MediaTek, które obsługują sprzętowo akcelerowane dekodowanie AV1. Obecnie te chipy są używane głównie przy produkcji high-endowych telewizorów 4k i 8k. Portal The Verge uzyskał potwierdzoną przez Netflixa listę urządzeń, które na ten moment obsłużą treści wideo w formacie kodowania AV1:

  • Wybrane telewizory Samsung UHD Smart TV 2020
  • Wybrane telewizory Samsung UHD QLED Smart TV 2020
  • Wybrane telewizory Samsung 2020 8K QLED Smart TV 2020
  • Telewizory Samsung The Frame Smart TV 2020
  • Telewizory Samsung The Serif Smart TV 2020
  • Telewizory Samsung The Terrace Smart TV 2020
  • Wybrane telewizory z Amazon Fire TV (z systemem Fire 7 lub nowszym)
  • Wybrane telewizory z Android TV (z systemem Android 10 lub nowszym)

To jednak nie wszystko, Netflix oferuje również strumieniowanie treści w formacie AV1 dla konsoli Sony PlayStation 4. Warto dodać, że urządzenie natywnie nie jest w stanie dekodować tego kodeka, wymagana jest aplikacja Netflixa, która wykorzystuje akcelerację GPU opracowaną wspólnie przez Netflix i YouTube w celu odbierania tego typu treści.

Oglądalność platform streamingowych wzrosła o 266 proc. w ciągu 3 lat

Zaskakujące wyniki raportu firmy Conviva na temat platform streamingowych. Ich oglądalność w ciągu 3 ostatnich lat wzrosła aż o 266 proc. W samym III kwartale br. widzowie na całym świecie poświęcają na serwisy OTT 21 proc. więcej czasu niż przed rokiem.

Gry mobilne Netfliksa także na iPhone'ach i iPadach

Tydzień temu platforma streamingowa Netflix oficjalnie udostępniła pięć własnych gier na urządzenia mobilne z systemem Android. Usługa została właśnie uruchomiona także dla posiadaczy iPhone'ów i iPadów.

W trzecim kwartale Netflix osiągnął wzrost przychodów o 16,1 proc. do 7,5 mld dolarów i zysku netto z 790 mln do 1,45 mld dolarów. Liczba subskrybentów platformy zwiększyła się o 4,4 mln do 213,56 mln, a hitowy serial „Squid Game” przez cztery tygodnie od premiery obejrzało 142 mln abonentów.

Dołącz do dyskusji: Netflix rozpoczyna streaming treści wideo w formacie kodowania AV1

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PW
Dziwi cisza w kontekście wsparcia formatu AV1 przez Apple (który też jest członkiem AOMedia).
odpowiedź
User
Guru
Apple niech najpierw zacznie wspierać VP9...
odpowiedź
User
PW
Apple niech najpierw zacznie wspierać VP9...


W przeszłości rzeczywiście Apple nie wspierał VP9, ale to się zdaje zmieniło od iOS 14.
odpowiedź