SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie śledztwa ws. tłumienia krytyki prasowej przez marszałek Elżbietę Polak

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa utrudniania i tłumienia krytyki prasowej przez przekroczenie uprawnień przez marszałek województwa lubuskiego Elżbietę Annę Polak. Zawiadomienie do prokuratury złożył redaktor naczelny „Gazety Lubuskiej” (Polska Press) Janusz Życzkowski.

Redaktor naczelny „Gazety Lubuskiej” Janusz Życzkowski w lipcu poinformował, że złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa utrudniania i tłumienia krytyki prasowej przez przekroczenie uprawnień przez marszałek województwa lubuskiego Elżbietę Annę Polak i rzecznika prasowego Zarządu Województwa Lubuskiego Pawła Kozłowskiego.

Życzkowski 18 lipca w tekście „Afera WORD. Nowe fakty i atak na niezależność Gazety Lubuskiej” napisał, że władze województwa miały sugerować (w tekście pada sformułowanie „naciskać”) „weryfikację zespołu” redakcji. Chodzić miało – jak czytamy – o rozwiązanie współpracy z dziennikarzem, opisującym aferę w gorzowskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (nadzorowanym przez marszałka). „Nagłośnienie tej sprawy doprowadziło do niezrozumiałej próby ograniczenia wolności słowa i niezależności redakcji” – pisze Życzkowski.

Do redakcji, jak pisze Życzkowski, miał w tej sprawie pisać rzecznik prasowy zarządu województwa Paweł Kozłowski, a marszałek Elżbieta Polak miała wywierać na redakcję presję podczas spotkania z prezesem zielonogórskiego oddziału Polska Press Grzegorzem Widenką.

Służby prasowe marszałek odpowiadały, że ani ona, ani jej rzecznik nie chcieli wpływać na politykę kadrową dziennika, a zarzuty „są wynikiem nadinterpretacji i manipulacji”. Wydały też oświadczenie o „ataku części mediów”. W sprawie głos zabrał także rzecznik praw obywatelskich.

Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa

Sprawę oddelegowano z zielonogórskiej prokuratury poza jej okręg. Zajmowała się nią Prokuratura Regionalna w Szamotułach (podlega pod Prokuraturę Okręgową w Poznaniu). Spytaliśmy o losy zawiadomienia.

- PR w Szamotułach wydała w tej sprawie w dniu 1 września 2022 roku postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa z uwagi na zaistnienie przesłanki z art. 17 par 1 pkt 2 k.p.k. Na powyższą decyzję złożono zażalenie - przekazał nam w mailu prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy poznańskiej prokuratury.

Wspomniane przez Wawrzyniaka paragrafy mówią o niewszczynaniu postępowania, jeśli „czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia” oraz jeśli „czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa”.

Poprosiliśmy Polska Press o komentarz do sprawy, czekamy na odpowiedź.

Janusz Życzkowski szefuje „Gazecie Lubuskiej” od czerwca 2021 roku, wcześniej był wicenaczelnym Polskiego Radia Zachód.

Dołącz do dyskusji: Nie będzie śledztwa ws. tłumienia krytyki prasowej przez marszałek Elżbietę Polak

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anna
Dziwne, że o tym nie ma żadnej informacji na łamach Gazety Lubuskiej...
odpowiedź
User
fgh
Ela tylko nie bierz przykładu z grupy terapeutycznej i nie prowadź samochodu po spożyciu.
odpowiedź
User
a
a ona to nie plafuska przypadkiem?
odpowiedź