SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wydawca Niezalezna.pl ze spadkiem wpływów i dywidendą dla Sakiewicza i Srebrnej, Albicla kosztowała prawie pół mln zł

Przychody spółki Słowo Niezależne, wydającej powiązane z „Gazetą Polską” i „Gazetą Polską Codziennie” portale Niezalezna.pl Albicla.com oraz miesięcznik „Nowe Państwo”, zmalały w ub.r. o 14,6 proc. do 9,67 mln zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 2,7 proc. zysk netto spadł z 1,43 mln zł do 713,7 tys. zł. Wydawca wypłaci 180,3 tys. zł dywidendy, która trafi m.in. do Tomasza Sakiewicza i spółki Srebrna związanej z politykami PiS.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, prezes Telewizji Republika Article

Przychody krajowe Słowa Niezależnego zmniejszyły się w ub.r. z 9,84 do 8,32 mln zł, a te z zagranicy - z 1,48 do 1,35 mln zł.

Spółka w sprawozdaniu złożonym w KRS podkreśliła, że miesięcznik „Nowe Państwo” osiągnął w ub.r. wzrost wpływów zarówno ze sprzedaży, jak i reklam. Te pierwsze zwiększyły się o 7,13 proc. (nie podano, ile wyniosły), a sama sprzedaż w prenumeracie - o ponad 20 proc.

Mniej z reklam na Niezalezna.pl, rezerwa głównie na Albicla.com

Spadek łącznych wpływów wydawcy wynika z dużo gorszej sprzedaży oferty reklamowej portalu informacyjnego Niezalezna.pl. W raporcie wyjaśniono to „zmianą polityki reklamowej w Internecie podmiotów zewnętrznych”, dodając, że według władz firmy jest to konsekwencja dalszego utrzymywania się epidemii.

W styczniu ub.r. firma uruchomiła platformę społecznościową Albicla, która na początku zanotowała serię wpadek: bez podania przyczyn zablokowano profile dziennikarzy Onetu i Antywebu, nie zabezpieczono bazy danych użytkowników (niektórzy skierowali w tej sprawie skargi do UODO) oraz skopiowano regulamin z tego obowiązującego na Facebooku.

Słowo Niezależne w sprawozdaniu podaje, że uruchomienie Albicli „wiązało się ze zorganizowaniem zaplecza informatyczno-administracyjnego i poniesieniem kosztów wykorzystanych w ramach zawiązanej w 2020 rezerwy”. Utworzona w 2020 roku rezerwa spółki w kwocie 500 tys. zł na koszty i ryzyka zmniejszyła się w ub.r. do 2,2 tys. zł. Została przeznaczona także na zmiany na portalu Niezalezna.pl, przeciwdziałanie atakom hakerskim oraz przystosowanie serwisów do zmian w wyszukiwarce Google.

Wydawca zapowiada, że w br. „kontynuowane będą prace nad rozwojem portalu społecznościowego Albicla.com, jednocześnie kontynuowane będą specjalne projekty reklamowe, eventowe”, a także „prace dotyczące przebudowy i unowocześnienia portalu Niezależna.pl z dostosowaniem do nowoczesnych trendów”.

W drugiej połowie stycznia, w rocznicę swojego startu, Albicla pojawiła się w zupełnie nowej odsłonie.

Więcej na pensje i promocję, wyższa wycena TV Republika i „GPC”

Wydatki operacyjne Słowa Niezależnego zwiększyły się o 2,7 proc. do 9 mln zł. Najmocniej przyczynił się do tego wzrost kosztów określonych jako pozostałe - z 1,54 do 1,84 mln zł (w sprawozdaniu wskazano, że głównie wskutek większych inwestycji w promocję).

Nakłady na wynagrodzenia poszły w górę z 3,86 do 3,91 mln zł, na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 295,8 do 322,3 tys. zł, a na zużycie materiałów i energii - ze 136,8 do 162,1 tys. zł.

Na koniec ub.r. w firmie było 28 pracowników etatowych (dwóch więcej niż rok wcześniej), ponadto współpracowano z 84 osobami w ramach umów cywilnoprawnych. Jesienią ub.r. do zarządu na stanowisko wiceprezesa została powołana Katarzyna Gójska, wieloletnia publicystka „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika, od paru lat współpracująca z Polskim Radiem.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zysk sprzedażowy zmalał z 2,55 mln zł do 665,5 tys. zł, natomiast pozostałe wyniki zyskowności zanotowały mniejszy spadek, przede wszystkim dzięki temu że pozostałe koszty operacyjne skurczyły się z 541,5 do 4,6 tys. zł, a koszty finansowe - z 210,4 do 41,9 tys. zł.

Zysk brutto zmniejszył się z 1,93 mln zł do 743,1 tys. zł, a zysk netto (w ub.r. firma zapłaciła 29,4 tys. zł podatku dochodowego, a rok wcześniej 502,2 tys. zł) - z 1,43 mln zł do 713,7 tys. zł.

Słowo Niezależne, tak samo jak stojące za „Gazetą Polską” Niezależne Wydawnictwo Polskie, ma udziały w innych firmach zarządzających mediami związanymi z Tomaszem Sakiewiczem. Przy czym o ile wydawca „GP” na koniec ub.r. zdecydował się znacząco obniżyć wycenę posiadanego pakietu akcji Telewizji Republika, o tyle Słowo Niezależne podwyższyło wycenę swojego pakietu - z 1,9 do 2,96 mln zł. Spółka nie podała, czy dokupiła akcji nadawcy w ramach zrealizowanych w ub.r. emisji.

Wydawca Niezalezna.pl podniósł też wycenę posiadanego pakietu akcji firmy Forum wydającej „Gazetę Polską Codziennie” (z 820 tys. zł do 1,01 mln zł) i spółki Poland Daily (z 56,3 do 106,3 tys. zł), natomiast bez zmian pozostała wartość walorów Niezależnego Wydawnictwa Polskiego - 349 tys. zł.

180 tys. zł na dywidendę

Walne zgromadzenie firmy zdecydowało, że z zeszłorocznego zysku netto 180,3 tys. zł zostanie przeznaczone na dywidendę (365 zł za jeden udział), a 533,4 tys. zł na kapitał zapasowy.

Największymi udziałowcami spółki są szef Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz (ma 240 walorów) i związana z politykami PiS spółka Srebrna (150). Tym samym Sakiewicz dostanie 87,6 tys. zł brutto dywidendy, a Srebrna - 54,7 tys. zł.

Inne
autor:
2022-06-15

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl