SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca Niezalezna.pl ze spadkiem wpływów i dywidendą dla Sakiewicza i Srebrnej, Albicla kosztowała prawie pół mln zł

Przychody spółki Słowo Niezależne, wydającej powiązane z „Gazetą Polską” i „Gazetą Polską Codziennie” portale Niezalezna.pl Albicla.com oraz miesięcznik „Nowe Państwo”, zmalały w ub.r. o 14,6 proc. do 9,67 mln zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 2,7 proc. zysk netto spadł z 1,43 mln zł do 713,7 tys. zł. Wydawca wypłaci 180,3 tys. zł dywidendy, która trafi m.in. do Tomasza Sakiewicza i spółki Srebrna związanej z politykami PiS.

Przychody krajowe Słowa Niezależnego zmniejszyły się w ub.r. z 9,84 do 8,32 mln zł, a te z zagranicy - z 1,48 do 1,35 mln zł.

Spółka w sprawozdaniu złożonym w KRS podkreśliła, że miesięcznik „Nowe Państwo” osiągnął w ub.r. wzrost wpływów zarówno ze sprzedaży, jak i reklam. Te pierwsze zwiększyły się o 7,13 proc. (nie podano, ile wyniosły), a sama sprzedaż w prenumeracie - o ponad 20 proc.

Mniej z reklam na Niezalezna.pl, rezerwa głównie na Albicla.com

Spadek łącznych wpływów wydawcy wynika z dużo gorszej sprzedaży oferty reklamowej portalu informacyjnego Niezalezna.pl. W raporcie wyjaśniono to „zmianą polityki reklamowej w Internecie podmiotów zewnętrznych”, dodając, że według władz firmy jest to konsekwencja dalszego utrzymywania się epidemii.

W styczniu ub.r. firma uruchomiła platformę społecznościową Albicla, która na początku zanotowała serię wpadek: bez podania przyczyn zablokowano profile dziennikarzy Onetu i Antywebu, nie zabezpieczono bazy danych użytkowników (niektórzy skierowali w tej sprawie skargi do UODO) oraz skopiowano regulamin z tego obowiązującego na Facebooku.

Słowo Niezależne w sprawozdaniu podaje, że uruchomienie Albicli „wiązało się ze zorganizowaniem zaplecza informatyczno-administracyjnego i poniesieniem kosztów wykorzystanych w ramach zawiązanej w 2020 rezerwy”. Utworzona w 2020 roku rezerwa spółki w kwocie 500 tys. zł na koszty i ryzyka zmniejszyła się w ub.r. do 2,2 tys. zł. Została przeznaczona także na zmiany na portalu Niezalezna.pl, przeciwdziałanie atakom hakerskim oraz przystosowanie serwisów do zmian w wyszukiwarce Google.

Wydawca zapowiada, że w br. „kontynuowane będą prace nad rozwojem portalu społecznościowego Albicla.com, jednocześnie kontynuowane będą specjalne projekty reklamowe, eventowe”, a także „prace dotyczące przebudowy i unowocześnienia portalu Niezależna.pl z dostosowaniem do nowoczesnych trendów”.

W drugiej połowie stycznia, w rocznicę swojego startu, Albicla pojawiła się w zupełnie nowej odsłonie.

Więcej na pensje i promocję, wyższa wycena TV Republika i „GPC”

Wydatki operacyjne Słowa Niezależnego zwiększyły się o 2,7 proc. do 9 mln zł. Najmocniej przyczynił się do tego wzrost kosztów określonych jako pozostałe - z 1,54 do 1,84 mln zł (w sprawozdaniu wskazano, że głównie wskutek większych inwestycji w promocję).

Nakłady na wynagrodzenia poszły w górę z 3,86 do 3,91 mln zł, na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 295,8 do 322,3 tys. zł, a na zużycie materiałów i energii - ze 136,8 do 162,1 tys. zł.

Na koniec ub.r. w firmie było 28 pracowników etatowych (dwóch więcej niż rok wcześniej), ponadto współpracowano z 84 osobami w ramach umów cywilnoprawnych. Jesienią ub.r. do zarządu na stanowisko wiceprezesa została powołana Katarzyna Gójska, wieloletnia publicystka „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika, od paru lat współpracująca z Polskim Radiem.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zysk sprzedażowy zmalał z 2,55 mln zł do 665,5 tys. zł, natomiast pozostałe wyniki zyskowności zanotowały mniejszy spadek, przede wszystkim dzięki temu że pozostałe koszty operacyjne skurczyły się z 541,5 do 4,6 tys. zł, a koszty finansowe - z 210,4 do 41,9 tys. zł.

Zysk brutto zmniejszył się z 1,93 mln zł do 743,1 tys. zł, a zysk netto (w ub.r. firma zapłaciła 29,4 tys. zł podatku dochodowego, a rok wcześniej 502,2 tys. zł) - z 1,43 mln zł do 713,7 tys. zł.

Słowo Niezależne, tak samo jak stojące za „Gazetą Polską” Niezależne Wydawnictwo Polskie, ma udziały w innych firmach zarządzających mediami związanymi z Tomaszem Sakiewiczem. Przy czym o ile wydawca „GP” na koniec ub.r. zdecydował się znacząco obniżyć wycenę posiadanego pakietu akcji Telewizji Republika, o tyle Słowo Niezależne podwyższyło wycenę swojego pakietu - z 1,9 do 2,96 mln zł. Spółka nie podała, czy dokupiła akcji nadawcy w ramach zrealizowanych w ub.r. emisji.

Wydawca Niezalezna.pl podniósł też wycenę posiadanego pakietu akcji firmy Forum wydającej „Gazetę Polską Codziennie” (z 820 tys. zł do 1,01 mln zł) i spółki Poland Daily (z 56,3 do 106,3 tys. zł), natomiast bez zmian pozostała wartość walorów Niezależnego Wydawnictwa Polskiego - 349 tys. zł.

180 tys. zł na dywidendę

Walne zgromadzenie firmy zdecydowało, że z zeszłorocznego zysku netto 180,3 tys. zł zostanie przeznaczone na dywidendę (365 zł za jeden udział), a 533,4 tys. zł na kapitał zapasowy.

Największymi udziałowcami spółki są szef Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz (ma 240 walorów) i związana z politykami PiS spółka Srebrna (150). Tym samym Sakiewicz dostanie 87,6 tys. zł brutto dywidendy, a Srebrna - 54,7 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Wydawca Niezalezna.pl ze spadkiem wpływów i dywidendą dla Sakiewicza i Srebrnej, Albicla kosztowała prawie pół mln zł

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Spółka Słowo Niezależne, wydawca niezalezna.pl wypłaca dywidendę partii rządzącej. Czego nie rozumiecie?
odpowiedź
User
Tomek
Matko, co to za puste umysły. Swoje jednak wyciągają ze skarbu państwa
odpowiedź
User
GFYYKK
Spółka Słowo Niezależne, wydawca niezalezna.pl wypłaca dywidendę partii rządzącej. Czego nie rozumiecie?

Zadzwoń do szkła kontaktowego i się tam wyżalaj tylko w minucie się zmieść!
odpowiedź