SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google wprowadza zmiany polityki prywatności. W sklepie Play uruchomiono sekcję "Bezpieczeństwo danych"

Google uruchomił nową sekcję o nazwie „Bezpieczeństwo danych” w konsoli sklepu Google Play. Jest to kolejny krok w kierunku zwiększenia transparentności względem użytkowników aplikacji.

Fot. flickr.comArticle

Wgląd w nową sekcję będą mieć w chwili obecnej wyłącznie twórcy aplikacji, co umożliwi im sprawniejsze i szybsze zapoznanie się z nadchodzącymi zmianami. Dzięki temu będą mogli dostosować aplikacje i aktualizacje do nowych zasad prywatności. Wymóg ten został ogłoszony przez Google w maju br., natomiast sekcja „Bezpieczeństwo danych” będzie widoczna dla użytkowników aplikacji działających na systemie Android w lutym 2022 r.

Google play

Sekcja "Bezpieczeństwo danych"

Sekcja ma zapewnić transparentność dotyczącą bezpieczeństwa danych użytkowników. Konsumenci uzyskają konkretne informacje na temat aplikacji:

  • Czy aplikacja jest zabezpieczona, chociażby poprzez szyfrowanie przesyłanych danych?
  • Czy aplikacja zobowiązała się do przestrzegania zasad dotyczących ustawień rodzinnych?
  • Czy aplikacja została sprawdzona niezależnie pod kątem zgodności z globalnym standardem bezpieczeństwa?

Na tym jednak nie kończą się informacja, które będą musieli udostępnić twórcy aplikacji. Użytkownik będzie mógł również skorzystać z rozszerzonych danych, w których zostaną zawarte odpowiedzi na ważne kwestie dotyczące bezpieczeństwa konsumenta:

  • Jakie dane są gromadzone i udostępniane przez aplikację? Dla przykładu mogą być to kontakty, lokalizacja, dane osobowe (np. nazwisko lub adres e-mail), informacje finansowe itp.
  • W jaki sposób pobrane dane są wykorzystywane przez aplikację? Co za tym idzie, twórcy będą musieli opisać funkcje aplikacji, czy np. proces personalizacji.
  • Czy wykorzystanie danych personalnych jest konieczne do korzystania z aplikacji? Jeśli tak to w jakim celu?

Google Play

Ważne zmiany już w kwietniu 2022 r.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Google na deweloperskim blogu Androida, w kwietniu 2022 r. twórcy zostaną zobligowani do dostosowania aplikacji do nowych wymogów dotyczących sekcji „Bezpieczeństwo danych”. Firma zaznacza, że udostępnia tę sekcję wcześniej dla wszystkich autorów aplikacji androidowych, by mieli czas na wdrożenie koniecznych zmian. Równocześnie w oświadczeniu zaznaczono, że brak potwierdzenia nowej polityki prywatności przez twórców może poskutkować odrzuceniem aplikacji lub jej aktualizacji w sklepie. Złamanie tych zasad może podlegać w przyszłości „dodatkowym działaniom egzekwowania zasad”.

Zmiany polityki bezpieczeństwa wprowadzane przez Google mogą być następstwem zwiększenia tego typu zabezpieczeń przez Apple. Konkurencyjna firma wprowadziła w 2020 r. etykiety prywatności dla wszystkich aplikacji i produktów w swoim sklepie (App Store). Informują one użytkowników o celu wykorzystania przez aplikację danych personalnych.

Apple przedstawia raport o bezpieczeństwie użytkowników

Warto przypomnieć, że niedawno Apple przedstawił raport dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Firma przytoczyła wyniki wielu badań, z których wynika, że urządzenia działające na Androidzie są nawet 15 razy częściej infekowane przez szkodliwe aplikacje, niż iPhone’y. Główną przyczyną tego stanu rzeczy, ma być możliwość pobierania aplikacji na systemach z Androidem z dowolnych, często niebezpiecznych źródeł. Wpływ na to ma również otwarty charakter systemu Android i mniejsza ilość zabezpieczeń względem iOS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google wprowadza zmiany polityki prywatności. W sklepie Play uruchomiono sekcję "Bezpieczeństwo danych"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl