SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co trzecie gospodarstwo domowe ma telewizor nieprzystosowany do nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Tylko 64 proc. Polaków ma odbiornik telewizyjny dostosowany do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji  cyfrowej - wynika z badania agencji Inquiry, którego wyniki udostępniono portalowi Wirtualnemedia.pl.

Article

W Polsce zmienił się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczasowy system DVB-T zastąpiono bardziej nowoczesnym DVB-T2/HEVC. W porównaniu z poprzednim standardem, DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial Second Generation - standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji skompresowanych danych - przyp.red.) ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy zyskują również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.

Pod koniec czerwca zakończono w Polsce proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Objął on MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie jest nadawanych większość stacji komercyjnych. To m.in. TVN, Polsat, TV4, TV Puls, Antena HD i TV Trwam. Pierwotnie zmiana miała objąć też MUX-3 z głównymi kanałami TVP w ofercie.

W marcu, kilka dni przed rozpoczęciem zmiany standardu, minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalszą emisję multipleksu z TVP1, TVP2 i TVP Info w starym standardzie. Szef UKE na to przystał w związku z wojną na Ukrainie. TVP na DVB-T2/HEVC musi przejść dopiero 1 stycznia 2024 roku.

Telewizja satelitarna głównym kanałem odbioru telewizji w nowym standardzie

27 czerwca 2022 zakończył się ostatni etap zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Dzięki temu każdy będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji, a w niej więcej kanałów, lepszą jakość i szereg usług dodatkowych.

Agencja Inquiry sprawdziła, jak zmiana ta została przyjęta w polskim społeczeństwie tuż przed wprowadzeniem zmiany.

Największa grupa Polaków odbiera sygnał telewizyjny za pomocą telewizji satelitarnej (37 proc.) lub kablowej (kolejne 25 proc.) - wynika danych Inquiry, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl.

 Co czwarty Polak wykorzystuje sygnał z telewizji naziemnej (25 proc.),  a co szósty nie korzysta z telewizji w ogóle (17 proc.). Warto zauważyć, że aż 89 proc. badanych słyszało o  zmianie standardu DVB-T2/HEVC.

Mimo to wśród osób korzystających z telewizji naziemnej tylko 64 proc. posiada dostosowany do tej zmiany telewizor. Niemal jedna trzecia tej grupy badanych (30 proc.) nie posiada odpowiedniego sprzętu, większość z nich planuje jednak go przystosować. Niewielka grupa (6 proc.) nie orientuje się, czy ich telewizor jest przystosowany do nowego standardu.

Niewiele osób skorzystało z dofinansowania do telewizorów lub dekoderów

Zdecydowana większość osób posiadających dostosowany do nowego standardu telewizor, nie skorzystała jednak z rządowego na to dofinansowania (81 proc.). Jedynie  15 proc. tej grupy skorzystało z dofinansowania na zakup dekodera. Jeszcze mniej, bo tylko 4 proc., skorzystało z dofinansowania na zakup telewizora.

Stosunek Polaków do wyłączenia kanałów komercyjnych z częstotliwości MUX-3 jest raczej negatywny. Dla 46 proc. badanych jest to obojętne. Negatywnie do tego faktu odnosi się jednak 41 proc. Polaków, a pozytywnie tylko 13 proc..

Badanie zostało zrealizowane w czerwcu 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1017 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Dołącz do dyskusji: Co trzecie gospodarstwo domowe ma telewizor nieprzystosowany do nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl