SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Petrolinvest natrafił na ropę w strukturze Shyrak w Kazachstanie

Petrolinvest planuje rozpocząć wiercenie w strukturze Shyrak w Kazachstanie w najbliższych dnia i liczy na wejście w "oczekiwaną warstwę roponośną" w ciągu kilku tygodni, zapowiedział prezes spółki Bertrand Le Guern w piątek.

"Wszystkie prace prowadzone na strukturze Shyrak przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jeżeli nie wystąpią szczególne trudności, których spółka nie zakłada, to wiercenia rozpoczniemy w najbliższych dniach, a wejście w oczekiwaną warstwę roponośną powinno nastąpi w okresie najbliższych kilku tygodni" - powiedział Le Guern.

Spółka podała, że zakończyła proces odpowiedniego zabezpieczania odwiertu Shyrak-1 w celu rozpoczęcia wiercenia w spodziewanych warstwach roponośnych, a prawidłowość wykonanych prac została zatwierdzona przez kazachski urząd górniczy Ak Beren.

W ostatnich tygodniach przeprowadzono prace służące zabezpieczeniu odwiertu - polegały one m.in. na zabezpieczeniu odwiertu odpowiednimi rurami okładzinowymi, niezbędnym cementowaniu tych rur oraz przezbrojeniu wylotu odwiertu.

"Wraz z wykonawcą odwiertu, firmą Saipem należącą do włoskiego koncernu ENI, jesteśmy bardzo zadowoleni z wykonanych prac oraz ich tempa. Zakres wykonanych zadań, koniecznych dla wznowienia wiercenia na strukturze Shyrak był bardzo wymagający, przede wszystkim ze względu na głębokość odwiertu - obecnie jest to 5350 m" - powiedział Michał Myśliwiec, główny geolog Petrolinvestu.

Już na początku lutego br. Petrolinvest informował, że - po wykonaniu prac wiertniczych na odwiercie Shyrak 1 - spodziewa się odkrycia dużego złoża węglowodorów na strukturze Shyrak w Kazachstanie.

Wykonywanie odwiertu Shyrak 1 rozpoczęto w grudniu 2008 roku. W styczniu 2009 roku wiercenie zostało czasowo wstrzymane przy głębokości 1.231,5 metrów. Dalsze wiercenie rozpoczęto ponownie 6 grudnia 2010 roku.

Narastająco w I-IV kw. 2010 roku spółka miała 148,61 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 420,16 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 149,96 mln zł wobec 75,74 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Petrolinvest natrafił na ropę w strukturze Shyrak w Kazachstanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl