SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Petrolinvest zarobi w Kazachstanie? Odkryto wysoki potencjał złoża ropy

Norweska firma Petroleum Gas-Services przekazała wyniki przetwarzania danych sejsmicznych 3D ze struktury Koblandy z uwzględnieniem wyników wykonanego przez Petrolinvest odwiertu K-3 w Kazachstanie. Nowe wyniki potwierdzają budowę i wysoki potencjał złoża ropy odkrytego odwiertem K-3, podał Petrolinvest w komunikacie.

"Nowe wyniki przetworzenia zdjęcia sejsmicznego 3D, wspólnie z wynikami odwiertu K-3 oraz wcześniej zebranymi danymi, potwierdzają budowę i wysoki potencjał złoża ropy odkrytego odwiertem K-3. Jednocześnie nowe dane pozwalają na wskazanie optymalnego miejsca wykonania odwiertu K-4, który realizowany będzie w ramach umowy farm-out z koncernem Total" - głosi komunikat.

Zrealizowane przez Petroleum Gas-Services (PGS) prace zostały w wykonane w ramach aneksu do Kontraktu OTG z dnia 21 października 2010 roku, wydanego przez Ministerstwo Ropy i Gazu Republiki Kazachstanu. Na podstawie tego aneksu przedłużone zostały o 5 lat prace poszukiwawcze w celu oceny odkrycia złoża Koblandy.

"Złoże Koblandy zostało odkryte odwiertem K-3 około dwa lata temu, jednak problemy techniczne, które wystąpiły w trakcie opróbowania nie pozwoliły niezależnemu ekspertowi Mc Daniel&Associates na zakwalifikowanie jego zasobów wyżej, niż jako zasoby perspektywiczne. Aktualnie, dzięki znacznie lepszym jakościowo danym sejsmicznym oraz wszystkim poprzednim rezultatom pozytywna ocena złoża na strukturze Koblandy potwierdza się, a szanse na przeklasyfikowanie zasobów złoża do wyższej kategorii są zdecydowanie większe" - czytamy dalej w komunikacie.

"Zasoby perspektywiczne dla struktury Koblandy zostały oszacowane przez niezależnego eksperta McDaniel&Associates na 801,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy" - podkreśla Petrolinvest.

Złoże Koblandy położone jest w północnej części basenu północno-kaspijskiego na terenie Republiki Kazachstanu. W latach 2008-2009 w celu przebadania ropo i gazonośności obszaru Petrolinvest wykonał odwiert Koblandy-3 o głębokości 6737 m.

Petrolinvest miał 22,47 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2011 roku wobec 57,56 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 19,22 mln zł wobec 25,48 mln zł rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Petrolinvest zarobi w Kazachstanie? Odkryto wysoki potencjał złoża ropy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl