SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Piniendzy nie ma i nie będzie” ponad 100 razy w „Wiadomościach”

Przez 3,5 roku słowa byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, że na obietnice socjalne PiS „piniendzy nie ma i nie będzie”, 105 razy pojawiły się w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP - wynika z wyliczeń blogera FlasH. „Wiadomości” przytaczały te słowa głównie w materiałach chwalących obecną władzę za programy socjalne i krytykujących rząd PO-PSL za brak takich rozwiązań.

Jacek Rostowski w studiu wyborczym TVP w październiku 2015 rokuArticle

Internauta używający na Twitterze i Wykopie nicka FlasH od kilku lat analizuje materiały w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP pod kątem powtarzających się w nim ujęć i komentatorów. W sobotę poinformował, że uzupełnił swoją bazę o dane z kilku miesięcy 2019 i drugiej połowy 2018 roku.

- Od czerwca 2018 do dziś słynne "piniędzy nie ma i nie będzie" padło 105 razy - podał.

Jacek Rostowski dwukrotnie stwierdził, że „piniendzy nie ma”

W „Wiadomościach” powtarzano w ten sposób dwie wypowiedzi Jacka Rostowskiego z 25 października 2015 rok, kiedy odbyły się wybory parlamentarne, po których władzę straciła koalicja PO-PSL, a samodzielnie zaczęła rządzić Zjednoczona Prawica. Rostkowski od listopada 2007 do listopada 2013 roku był ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska, a od stycznia do czerwca 2015 roku doradzał ówczesnej premier Ewie Kopacz.

Rostowski o braku pieniędzy na obietnice socjalne PiS (głównie obniżenie wieku emerytalnego i 500+) powiedział pytany przez reportera na wieczorze wyborczym PO, a niedługo potem w studiu Telewizji Polskiej. Zaznaczył, że środki na sfinansowanie tych zapowiedzi nie znajdą się do końca rozpoczynającej się wówczas kadencji parlamentu.

Jego wypowiedź stała się memem internetowym, także dlatego że słowo „pieniędzu” wypowiadał: „piniendzy”.

 

W TVP słowa Rostowskiego symbolem polityki socjalnej PO-PSL

W „Wiadomościach”, a także innych programach informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej, wypowiedzi Jacka Rostowskiego przytaczano wielokrotnie w materiałach krytykujących rząd PO-PSL za ubogie programy socjalne i trudną sytuację na rynku pracy. Równocześnie chwalono obecny obóz rządzący ze szereg zmian prospołecznych: nie tylko 500+ i obniżkę wieku emerytalnego, lecz także wyższe waloryzacje emerytur oraz trzynaste i czternaste świadczenia, wzrost pensji minimalnej i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej.

Zdarzało się, że słowa Rostowskiego pojawiały się dwa-trzy razy w jednym wydaniu „Wiadomości”. Tak było chociażby 26 października ub.r., kiedy tylko w relacji Macieja Sawickiego, zestawiającej programy socjalne rządów Zjednoczonej Prawicy i PO-PSL, w ciągu minuty trzy razy przypomniano wypowiedzi byłego ministra finansów.

Niektórzy publicyści, komentując takie materiały, żartowali, że Jacek Rostkowski mógłby sporo zarobić, gdyby dostawał tantiemy autorskie za te wupowiedzi.

Wytykając rządowi PO-PSL małe wsparcie socjalne, w „Wiadomościach” wiele razy przypominano też stwierdzenie Donalda Tuska, który pytany w 2014 roku na konferencji w Zakopanem o ogłoszony przez PiS plan, by wprowadzić 500+, powiedział, że nie widzi pieniędzy na sfinansowanie takiego świadczenia, chyba że zakopano je w tej miejscowości.

Ponadto powtarzano bieżące wypowiedzi polityków PO o mankamentach programów socjalnych wprowadzonych przez obecną władzę, m.in. słowa posłów Sławomira Nitrasa i Joanny Muchy (Mucha na początku ub.r. przeszła do Polski 2050).

26 grudnia ub.r. w „Wiadomościach” te cytaty pojawiły się w materiale „Opozycja chciała popsuć Polakom Święta” (w poniższym wideo zaczyna się z 17. minucie).

 

Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu ub.r. główne wydanie "Wiadomości" oglądało średnio 2,82 mln widzów (6,5 proc. mniej niż rok wcześniej), z czego 2,18 mln w TVP1, a 640,6 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: „Piniendzy nie ma i nie będzie” ponad 100 razy w „Wiadomościach”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bjb
piniendzy nie ma i nie bedzie
odpowiedź
User
lądek zdrój
Ale Jacek Rostowski (właśc. Jan Antony Vincent-Rostowski - Wikipedia0 powiedział prawdę. Za jego kadencji piniendzy nie było.
odpowiedź
User
Jurek
Przecież TVP wiadomości same kłamstwa mówią że nikt nie ogląda
odpowiedź