SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koalicja Antypiracka wyróżniła policyjne jednostki. Otrzymały Złote Blachy za sprawy dawców sharingu i pirackich serwisów VOD

Koalicja Antypiracka przyznała Złote Blachy - honorowe wyróżnienia dla policjantów za spektakularne sukcesy w walce z kradzieżą własności intelektualnej. To 21. edycja inicjatywy. Większość wyróżnień trafiło do policyjnych jednostek prowadzących sprawy dawców sharingu i pirackich serwisów VOD.

Wydział do walki z cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy; fot. Darek KawkaArticle

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 21 czerwca w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie przy udziale zastępcy komendanta głównego policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja. Laureaci odebrali Złote Blachy z rąk Teresy Wierzbowskiej, prezes Stowarzyszenia Sygnał, reprezentującej Koalicję Antypiracką.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Zniesienie ograniczeń związanych z pandemią pozwoliło powrócić do organizacji wydarzenia i przyznać nagrody nie tylko za ubiegły rok, ale także za lata 2019-2020.

- Ten rodzaj przestępczości jest jednym z najtrudniejszych. Jesteśmy tym skuteczniejsi im lepiej współpracujemy z innymi podmiotami, służbami, organizacjami. Dziękuję za wiele lat współpracy z Koalicją Antypiracką, za wspomaganie przy realizacjach spraw, ale także za szkolenia, dzięki którym policjanci łatwiej i swobodniej poruszają się w tym obszarze i w swoich działaniach są pewniejsi i skuteczniejsi - komentuje nadinsp. Paweł Dobrodziej.

Kto został wyróżniony?

Złotymi Blachami tym razem wyróżniono łącznie osiem policyjnych komórek. Za 2019 rok przyznano cztery wyróżnienia. Honorowa nagroda trafia do policjantów z Wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku - za realizację sprawy pirackiego serwisu VOD, w której sprawca usłyszał wyrok zapłaty poszkodowanym podmiotom rekordowej sumy 48 mln zł.

Za przeprowadzenie największej dotąd akcji przerwania nielegalnego procederu udostępniania uprawnień kart abonenckich płatnych platform satelitarnych (tzw. sharing), z którego korzystało około 3 400 osób, nagrodzono Wydział do walki z cyberprzestępczością KWP w Szczecinie. Wydział do walki z cyberprzestępczością KWP w Poznaniu uhonorowano za przerwanie sharingu w Turku, gdzie nielegalną usługę zablokowano dla ok. 800 odbiorców. Za działania związane z ujawnianiem i zwalczaniem oszustw polegających na sprzedaży użytkownikom końcowym nielegalnego oprogramowania na portalach aukcyjnych oraz używaniu tego oprogramowania nagrodzono Wydział do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji.

Nagrody za 2020 rok otrzymały Wydział do walki z cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy oraz Wydział do walki z przestępczością gospodarczą KWP Olsztyn. Policjantów z Bydgoszczy nagrodzono za zamknięcie dużego serwisu streamingowego nielegalnie rozpowszechniającego filmy i seriale. Funkcjonariuszy z Olsztyna doceniono za sprawną i jednoczesną realizację sprawy dawców sharingu z Mrągowa, Będzina i Turku, czego efektem było zablokowanie dostępu do nielegalnego odbioru telewizji dla ok. 1 300 osób.

Nagrody za 2021 rok także trafiły do jednostek, które doprowadziły do przerwania kradzieży sygnału telewizyjnego. Wydział do walki z cyberprzestępczością KWP w Lublinie udaremnił przestępczy proceder dwóch dawców sharingu z Lublina i zablokował odbiór nielegalnego sygnału dla ok. 2 000 biorców. Za realizację sprawy sharingu z Olkusza nagrodzono Referat do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Złote Blachy to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej, przyznawane od 1998 roku jednostkom policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i ochronie praw autorskich. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA / The Software Alliance.

Dołącz do dyskusji: Koalicja Antypiracka wyróżniła policyjne jednostki. Otrzymały Złote Blachy za sprawy dawców sharingu i pirackich serwisów VOD

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl