SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen: 111 mld zł wpływów i 4,5 mld zł zysku w ub.r., ponad 2,8 tys. stacji

W ub.r. grupa kapitałowa PKN Orlen zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych ze 109,71 do 111,2 mld zł oraz spadek zysku netto z 5,6 do 4,49 mld zł. Na koniec roku miała 2 836 stacji paliwowych i 2 145 punktów Stop Cafe i Star Connect.

fot. materiały prasoweArticle

W samym minionym kwartale przychody grupy PKN Orlen zmalały o 7 proc. do 27,5 mld zł. Firma tłumaczy to niższymi notowaniami produktów rafineryjnych i petrochemicznych na skutek spadku cen ropy.

Natomiast zysk netto zmniejszył się z 902 do 771 mln zł, co według koncernu wynika z wyceny zapasów w efekcie spadku cen ropy oraz wzrostu kosztów amortyzacji związanych ze zmianami w sposobie raportowania (MSSF 16).

Modelowa marża downstream spadła rok do roku o 3 dolary/bbl ze względu m.in. na przygotowania do wdrożenia regulacji IMO i globalny wzrost mocy petrochemicznych.

Segment downstream osiągnął wynik EBITDA LIFO na poziomie 1,1 mld zł, przy wzroście sprzedaży produktów petrochemicznych, w tym olefin o 46 proc., nawozów o 6 proc. i PTA o 63 proc.. Natomiast wskutek niekorzystnej sytuacji makro odnotowano niższą sprzedaż produktów rafineryjnych, skompensowaną poprawą struktury sprzedaży, czyli niższą sprzedażą ciężkich frakcji.

Segment wydobycia PKN Orlen w zeszłym kwartale 2019 roku zanotował porównywalny wynik EBITDA LIFO na poziomie 69 mln zł. Średnie wydobycie w tym czasie osiągnęło poziom 18,7 tys. boe/d.

- Dobre wyniki finansowe koncernu w 2019 roku zostały wypracowane pomimo zdecydowanego pogorszenia warunków makroekonomicznych, na które spółka nie ma wpływu. Zmiany regulacyjne, globalne trendy gospodarcze, sytuacja w światowym handlu, wszystko to sprawia, że działamy w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu - wylicza Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

- Dlatego właśnie o kondycji finansowej koncernu myślimy w perspektywie długofalowej, realizując działania, które w przyszłości będą konsekwentnie wzmacniać nasze przewagi. Już dziś inwestujemy w nowoczesną petrochemię, zwiększamy efektywność produkcji, rozwijamy sieć detaliczną w całym regionie. Duży udział w wyniku PKN Orlen miała energetyka, co pokazuje, że obrany przez nas kierunek budowy silnego koncernu multienergetycznego ma głębokie uzasadnienie. Rok 2020 będzie dla nas niezwykle ważnym okresem, pełnym wyzwań, ale też szans rozwojowych, które chcemy w pełni wykorzystać budując wartość koncernu z korzyścią dla akcjonariuszy i całej polskiej gospodarki - zapowiada Obajtek.

Orlen ma 2 836 stacji paliwowych, sprzedaż detaliczna 3 proc. w górę

W segmencie detalicznym Orlenu przychody w minionym kwartale zmalały rok do roku z 9,95 do 9,79 mld zł, natomiast w całym ub.r. wzrosły z 37,23 do 38,7 mld zł. W zeszłym kwartale wynik EBITDA LIFO wyniósł 592 mln zł.

Sprzedaż detaliczna koncernu poszła w górę o 3 proc.

Na koniec ub.r. do Orlenu należało 2 836 stacji paliwowych, o 33 więcej niż rok wcześniej. W Polsce działa 1 800 stacji (przez rok przybyło 13), w Niemczech 585 (trzy nowe), a Czechach 416 (siedem nowych), na Litwie 25, a firma uruchomiła też pierwszych 10 stacji na Słowacji.

W październiku ub.r. koncern ogłosił, że swoje stacje w Niemczech, Czechach i Słowacji, obecnie działające pod nazwami Star i Benzina, przemianuje na Orlen, co będzie kosztować kilkadziesiąt mln zł.

W ciągu roku liczba punktów gastronomicznych na stacjach Orlenu zwiększyła się o 129 do 2 145. Są to punkty Stop Cafe (1699 w Polsce, 306 w Czechach i 23 na Litwie) oraz 117 punktów Star Connect w Niemczech.

Na stacjach działają już 64 stacje ładowania samochodów elektrycznych.


Orlen chce kupić Energę i Ruch i połączyć się z Lotosem

Na początku grudnia ub.r. Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa, dostawcy m.in. energii. Zapowiedział, że chce budować pozycję multienergetycznego koncernu i rozwijać obszar energetyki.

Dwa lata temu Orlen poinformował o planie fuzji z Grupą Lotos, prowadzi w tej sprawie rozmowy z Komisją Europejską, która musi wydać zgodę na to połączenie. - Można powiedzieć, że jesteśmy na ostatniej prostej. Na początku 2020 r. powinna zostać odblokowana procedura „stop the clock”, którą wdrożono w związku z dodatkowymi pytaniami Komisji Europejskiej. Oczywiście chcielibyśmy, aby to przebiegało szybciej, ale ważniejsze jest, aby proces odbywał się na dobrych warunkach - powiedział Daniel Obajtek dwa miesiące temu „Rzeczpospolitej”.

Orlen szykuje się też do przejęcia przeżywającego ogromne problemy Ruchu, będącego w trakcie przyspieszonego postępowania układowego. Do tej transakcji też niezbędna jest zgoda Komisji Europejskiej, która najwcześniej może zostać wydana wiosną br.

PKN Orlen jest notowany na rynku głównym warszawskiej giełdy. W środę na koniec sesji kurs firmy wynosił 79,28 zł, co dawało kapitalizację w wysokości 33,9 mld zł.

W czwartek kurs Orlenu spadał o 4,1 proc. - do poziomu 76 zł.

Dołącz do dyskusji: Orlen: 111 mld zł wpływów i 4,5 mld zł zysku w ub.r., ponad 2,8 tys. stacji

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl