SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Operator Plusa zainwestował 49 mln zł w hotel, otworzy tam centrum rehabilitacji pocovidowej

Polkomtel, operator sieci telekomunikacyjnej Plus, za 49,2 mln zł kupił 100 proc. udziałów dwóch spółek zarządzających kompleksem hotelowym Ossa niedaleko Rawy Mazowieckiej. Firma planuje tam uruchomić centrum rehabilitacji dla osób, które przeszły covid. - Traktujemy tę działalność jako non-profit - podkreśla Mirosław Błaszczyk, prezes telekomu.

Kompleks hotelowy OssaArticle

W sprawozdaniu Grupy Polsat Plus (do niedawna działającej pod nazwą grupa Cyfrowy Polsat) podano, że 6 sierpnia br. Polkomtel przejął spółkę TMS Ossa za 47 mln zł i firmę Horest, Hotel pod Żaglami za 2,2 mln zł.

Obie spółki zarządzają hotelem Ossa Conference and SPA położonym niedaleko Rawy Mazowieckiej. To jeden z największych tego typu obiektów w kraju, ma 523 pokoje pięć restauracji, strefą SPA & wellness z basenem oraz centrum konferencyjne obejmujące m.in. salę na 1,6 tys. osób, 35 mniejszych sal i część wystawienniczą.

Centrum rehabilitacji nie tylko dla pracowników Grupy Polsat Plus

Przedstawiciele Grupy Polsat Plus zapowiadają, że na terenie tego kompleksu ma zostać uruchomione centrum rehabilitacji dla osób, które przeszły covid.

- To kontynuacja naszych działań na rzecz społeczeństwa. W ostatnim czasie nasza grupa na sprzęt medyczny, środki na rzecz ochrony zdrowia, walkę z koronawirusem wyasygnowała ponad 50 mln zł. Traktujemy tę działalność jako non-profit. To kolejna nasza kontrybucja w ramach przeciwdziałaniom pandemii Covid-19 - stwierdził w czwartek na konferencji Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

- Chcemy, żeby hotel Ossa był centrum rehabilitacji pocovidowej, do którego będziemy mogli wysyłać zarówno swoich pracowników, jak i też innych, korzystając oczywiście z funduszu socjalnego. Będziemy ten projekt realizować wspólnie z Ministerstwem Zdrowia - zapowiedział.

Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu Cyfrowego Polsatu ds. finansowych, zaznaczyła, że nakłady na uruchomienie centrum rehabilitacyjnego nie będą znaczące dla firmy. - Ponieważ budynek już stoi i cała infrastruktura hotelowa już tam jest - stwierdziła.

- Najważniejsze dla nas jest to, jaki jest cel tego centrum. Jeśli ponad 2,5 mln Polaków przechorowało covid i ponad jedna trzecia zmaga się z jakimiś problemami po covidzie, to takie centrum jest nam bardzo potrzebne jako społeczeństwu. Rozmawiamy tutaj o działalności non-profit - podkreśliła Ostap-Tomann.

Wiosną ub.r. Zygmunt Solorz (większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu) i Grupa Polsat za ponad 16 mln zł kupili 200 tysięcy testów na koronawirusa z niezbędną aparaturą laboratoryjną. Przekazali je Ministerstwu Zdrowia na potrzeby publicznej służby zdrowia.

Spółki przejęte przez Polkomtel zarządzają hotelem Ossa

Hotel Ossa został zbudowany przez spółki kontrolowane przez Małgorzatę Chechlińską, które w połowie zeszłej dekady popadły w duże problemy finansowe. W 2016 roku firma Park Edukacji, będąca wówczas właścicielem obiektu, została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej. Hotel był kilkakrotnie wystawiany na sprzedaż przez syndyka, ostatecznie na przełomie 2019 i 2020 roku trafił w ręce firmy TMS Ossa. Nowy właściciel informował, że remontuje sale konferencyjne i rozszerza ofertę gastronomiczną w obiekcie.

Z kolei spółka Horest, Hotel pod Żaglami w 2018 roku wygrała przetarg syndyka na dzierżawę hotelu Ossa. Małgorzata Chechlińska zwracała wówczas uwagę, że ze spółką jest związany mecenas Jerzy Modrzejewski, reprezentujący Zygmunta Solorza w sporach z nią dotyczących innego hotelu.

TMS Ossa i Horest, Hotel pod Żaglami należą do firmy TMS Inwestycje kontrolowanej przez cypryjską spółkę Tobe Investments Group Limited. 100 proc. udziałów TMS Inwestycje, wycenionych na 148,1 mln zł, pod koniec 2019 roku zostało przeniesionych do Tobe Investments Group Limited przez należący do Zygmunta Solorza holding Elektrim jako częściowa zapłata za umorzenie przez Tobe Investments Group Limited posiadanych udziałów spółki Pantanomo.

W przeszłości udziałowcami TMS Inwestycje byli Pantanomo i Tobias Solorz - syn Zygmunta Solorza, w przeszłości prezes Cyfrowego Polsatu, a obecnie członek rad nadzorczych kilka spółek z jego holdingu.

Chechlińska w sporze z Solorzami

W połowie 2017 roku „Wprost” opisał, że Małgorzata Chechlińska, żeby mieć pieniądze na spłatę kredytu, w umowie ze spółką Tobiasa Solorza zobowiązała się do sprzedaży hotelu Belvedere w Zakopanem za 67 mln zł i dostała 20,6 mln zł zadatku.

Jednak kilka miesięcy później przy podpisaniu końcowej umowy Chechlińska próbowała wycofać się z kluczowych ustaleń. Okazało się, że hotel Belvedere do niej już nie należy, bo stanowił zabezpieczenie spłaty 10 mln zł pożyczki przejętej przez Centrum Kongresowe Osa, którego udziałowcami Chechlińska i jej syn byli do jesieni 2015 roku. Małgorzata Chechlińska i spółka, w imieniu której działała, twierdziła, że to druga strona transakcji odstąpiła od jej realizacji.

Jesienią 2017 roku w „Wydarzeniach” Polsatu, Polsat News i Superstacji ukazała się seria materiałów opisujących mocne zarzuty wobec Małgorzaty Chechlińskiej. Sugerowano, że jest ona jedną z głównym postaci w tzw. układzie zakopiańskim. Sugerowano, że niektóre z jej hoteli nie zostały formalnie oddane do użytku przez nadzór budowlany, a biznesmenka na spłatę zobowiązań zaciągała kolejne kredyty oraz mogła korzystać z przychylności lokalnych urzędników i wymiaru sprawiedliwości

Chechlińska wydała szereg komunikatów, w których odpierała zarzuty, a relacje dziennikarskie oceniała jako nagonkę na nią. Ponadto pozwała wydawcę „Wprost” i Telewizję Polsat, a sąd w listopadzie 2017 roku przychylił się do jej wniosku, żeby w ramach zabezpieczenia powództwa zakazać obu firmom publikacji przez rok materiałów o niej.

Wydawca „Wprost” i Polsat zapowiedzieli odwołanie od tej decyzji sądu. - To co jest kwintesencją naszego programu informacyjnego, to rzetelność dziennikarzy pracujących w Telewizji Polsat. Mają nasze wsparcie i pełne poparcie jako zarządu. Nie spodziewałem się, że po 25 latach naszej pracy spotkamy się z blokowaniem pracy dziennikarskiej poprzez zakaz przekazywania informacji opinii publicznej - mówił Mirosław Błaszczyk, wówczas prezes Telewizji Polsat.

W marcu 2018 roku Małgorzata Chechlińska i Leszek Krzanik oraz cztery inne osoby związane z jej zakopiańskim biznesem usłyszały zarzuty prokuratorskie dotyczące m.in. wprowadzenia kupującego w błąd przy sprzedaży hotelu Belvedere. Chechlińska opuściła areszt po wpłaceniu 1 mln zł poręczenia majątkowego.

W zeszłym kwartale Grupa Polsat Plus osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 10,4 proc. do 3,16 mld zł, a jej zysk netto zwiększył się z 290,7 do 541,7 mln zł. W całym pierwszym półroczu 2021 roku miała 6,1 mld zł przychodów i 932,1 mln zł zysku netto. Abonent za usługi firmy miesięcznie płaci średnio już 91,4 zł, a klient prepaidowy - 22 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Operator Plusa zainwestował 49 mln zł w hotel, otworzy tam centrum rehabilitacji pocovidowej

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ciasny Wiesiek
Cos tanio to bylo,tylko 49 milionow zlotych . .
odpowiedź
User
Adrian
Moment idealny - branża dopiero podnosi się z covidowej zapaści to i cenę udało się pewnie zbić o 30% jak nie więcej.
odpowiedź
User
Kambalarz
Z dalszej części artykułu wynika, że hotel de facto już od kilku lat należy do Solorza.

Wniosek jest jeden: Solorz jest w zmowie z Gatesem ;)
odpowiedź