SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po decyzji UKE T-Mobile chce nowego przetargu na częstotliwości przyznane Aero2

Po unieważnieniu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przetargu z 2007 roku przyznającego Aero2 dwie częstotliwości na oferowanie usług T-Mobile Polska uważa, że przetarg powinien zostać ponownie zorganizowany i rozstrzygnięty. - Ta sprawa trwała już blisko od 10 lat i to jest już najwyższy czas, aby ją zakończyć – ocenia w komunikacie skierowanym do redakcji Wirtualnemedia.pl Cezary Albrecht, dyrektor departamentu prawnego i spraw regulacyjnych T-Mobile Polska.

Article

W poniedziałek prezes UKE podjął decyzję o unieważnieniu przetargu z 2007 r. na dwie rezerwacje częstotliwości z zakresu 1710-1730 MHz i 1805-1825 MHz. Z częstotliwości tych korzysta operator Aero2, który na obecnym etapie nie chciał komentować decyzji UKE, ale przyjął ją ze spokojem. Według UKE dla użytkowników Aero2 nic się nie zmieni, bowiem przyznanie rezerwacji operatorowi pozostaje w mocy.

Okazuje się jednak, że sprawa może być bardziej skomplikowana, bowiem po unieważnieniu przetargu swoje stanowisko przedstawił T-Mobile Polska. W 2007 r. operator ten przegrał w walce o wspomniane częstotliwości częściowo ze względów formalnych – braku podpisów na jednej ze stron dokumentacji przetargowej. Tymczasem według wyroków sądów, na które powołuje się UKE w swojej decyzji to właśnie zbyt „formalistyczny” stosunek komisji przetargowej spowodował, że całe postępowanie zostało unieważnione.

T-Mobile Polska stoi na stanowisku, że po decyzji regulatora należy zorganizować nowy przetarg, a nie czekać do roku 2022, gdy wygasa termin przyznania wspomnianych częstotliwości Aero2.

Oczekiwania operatora precyzuje w komunikacie przesłanym do redakcji serwisu Wirtualnemedia.pl Cezary Albrecht, dyrektor departamentu prawnego i spraw regulacyjnych T-Mobile Polska.

- Ta sprawa trwała już blisko od 10 lat i to jest już najwyższy czas, aby ją zakończyć - ocenia Cezary Albrecht. - Zgodnie z wyrokiem Najwyższego Sądu Administracyjnego przetarg musi zostać powtórzony w całości, a to oznacza, że za dzisiejszą decyzją Prezesa UKE powinny nastąpić kolejne działania: uchylenie decyzji rezerwacyjnej oraz wycofanie pozwoleń radiowych wydanych na podstawie wadliwie przeprowadzonego przetargu oraz ponowne rozdysponowanie częstotliwości przez Prezesa UKE na zasadach rynkowych w drodze aukcji lub przetargu.

Na razie trudno przewidzieć jaki będzie scenariusz dalszych wydarzeń wokół unieważnionego przetargu. Operatorzy telekomunikacyjni mogą w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji UKE zgłosić ewentualne odwołania od niej. Następnie regulatorowi pozostanie miesiąc na rozpatrzenie tych odwołań i podjęcie decyzji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po decyzji UKE T-Mobile chce nowego przetargu na częstotliwości przyznane Aero2

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl