SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uwaga na cyberprzestępców podszywających się pod Pocztę Polską. Oszustwa "na pocztowca"

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy nie ustają w działaniach mających na celu wyłudzenie pieniędzy od jej klientów.

Article

Jak informuje Poczta Polska, w ostatnich dniach powtarzają się ataki na klientów, w ramach których sprawcy podszywają się pod pocztę w wysyłanych SMS-ach, informując o konieczności dopłaty do oczekiwanej rzekomej przesyłki.

"Podszywanie się pod Pocztę Polską w SMS-ach kierowanych do naszych klientów stało się nowym rodzajem oszustwa. Przestępstwo polega na wysłaniu SMS-ów do potencjalnych klientów Poczty Polskiej, informowanie ich, że konieczne jest dokonanie dopłaty do przesyłki, na którą czekają. Załączony link przenosi tymczasem do sfałszowanej strony www, udającej witrynę Poczty Polskiej. Utrata niewielkiej żądanej sumy pieniędzy wynikającej z dopłaty nie jest najbardziej dotkliwa, o wiele boleśniejsze może okazać się przekazanie oszustom danych, na podstawie których mogą doprowadzić do kradzieży środków z konta." - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Cyberprzestępcy stosują metodę "na pocztowca"

W innym wariancie przekrętu oszuści starają się modyfikować metodę oszustwa "na wnuczka". Tym razem podają się za pocztowca i telefonują do klientów poczty z informacją o czekającej do doręczenia przesyłce, starając się wyłudzić dane adresowe. Następnie do tych samych osób dzwoni oszust podający się za policjanta ścigającego oszusta od paczki i wypytuje o wartościowe rzeczy znajdujące się w mieszkaniu.

Poczta Polska apeluje do klientów o czujność. "Wiadomość z żądaniem dopłaty (szczególnie w innej walucie niż PLN) do przesyłki nie jest stosowana przez Pocztę Polską i taka wiadomość najprawdopodobniej jest fałszywa. Warto zwrócić uwagę na niechlujną pisownię lub błędy w pisowni wyrazów na stronie oszustów. Nie powinno się podawać danych osobistych oraz przekazywać jakichkolwiek pieniędzy wskutek takich jak opisane kontaktów z nieznajomymi. Nie należy klikać także w linki załączone do niewiadomego pochodzenia SMS-ów. Podobnie należy zachować się w przypadku e-maili, które używane były do podobnych przestępstw nieco wcześniej." - informuje operator.

Poczta Polska ma w całym kraju 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych. Zatrudnia ok. 80 tys. pracowników, z czego ponad 30 tys. to listonosze i kurierzy.

Dołącz do dyskusji: Uwaga na cyberprzestępców podszywających się pod Pocztę Polską. Oszustwa "na pocztowca"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl