SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pogrzeb Mariusza Waltera w środę

Zmarły 13 grudnia Mariusz Walter, współtwórca grupy ITI i TVN, zostanie pochowany w środę 21 grudnia na cmentarzu parafii św. Anny na warszawskim Wilanowie. Pogrzeb będzie miał charakter prywatny.

Pogrzeb Mariusza Waltera zacznie się w kościele św. Anny o godz. 11. W uroczystości na cmentarzu wezmą udział jedynie osoby z rodziny i najbliżsi przyjaciele zmarłego.

Rodzina Mariusz Waltera poprosiła, żeby nie przynosić wieńców i kwiatów, tylko przekazać datki na Fundację TVN.

Na cmentarzu parafii św. Anny znajduje się grób rodziny Walterów, w którym spoczywa m.in. Michalina Horst, siostra Mariusza Waltera. Natomiast w kaplicy są napisy ku czci m.in. rodziców Waltera i jego żony Bożeny (ich ojcowie zginęli w czasie II wojny światowej).

Mariusz Walter zmał w wieku 85 lat

Informację o śmierci Mariusza Waltera podano w TVN24 we wtorek w zeszłym tygodniu po godz. 20, przerwano na krótko relację z debaty sejmowej. - Mariusz wie, jak ważne są informacje, dlatego wrócimy do debaty. O Mariuszu Walterze, o jego wszystkich dokonaniach porozmawiamy później - stwierdziła Monika Olejnik.

- Teraz Mariusz Walter patrzy na nas razem z Janem Wejchertem (zmarłym w październiku 2009 roku - przyp.). Żegnaj - dodała.

 

Mariusz Walter urodził się w 1937 r. we Lwowie. Wojnę wraz z matką przeżył na Śląsku. Po wojnie ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach.

Walter karierę zawodową zaczynał w Radiu Katowice, ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach, a w 1963 roku przeprowadził się do Warszawy. W latach 1963-1982 Mariusz Walter pracował w Telewizji Polskiej, m.in. jako szef widowisk publicystycznych i form dokumentalnych TVP2. Współtworzył takie programy jak „Turniej Miast” czy słynne „Studio 2”. W TVP pracował do okresu stanu wojennego, z telewizji odszedł w 1982 roku. W latach 1967-1983 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Roboczej.

"Mówi pan o zapisaniu się do partii? Miałem świadomość, że jeśli w tamtych czasach chcę coś zrobić w telewizji, ja nuworysz, technik budowlany, magister inżynier budownictwa. Z dość kiepskim pochodzeniem. Jeśli chcę robić to, o czym marzyłem, to muszę się uzbroić na Placu Powstańców. Uzbroić to znaczy mieć swój zespół, swój pokój, po prostu być w środku. Poprosił mnie kiedyś na rozmowę Ignacy Waniewicz (po wyrzuceniu go z Polski w 1968 r. został prezesem telewizji kanadyjskiej) i mówi: +Widzę pana jako zdolnego, młodego człowieka itd. Ale musi mieć pan świadomość, że ani ja panu nie będę mógł pomóc, ani pan sam sobie nie pomoże, jeśli pan się nie zakotwiczy w partii+" - wspominał w 2021 r. w wywiadzie dla Newsweeka.

Walter od pierwszej połowy lat 80. był związany z holdingiem ITI, który założył wspólnie z Janem Wejchertem, zmarłym w 2009 roku. Najpierw ITI zajmowało się produkcją chipsów, co wówczas było nie lada wyzwaniem. W latach 90. kupił Telewizję Wisłą. Stała się ona zalążkiem założonej w 1997 r. telewizji TVN, która wniosła nowe standardy do informacji i rozrywki w Polsce. W 2001 r. Grupa ITI uruchomiła pierwszy kanał informacyjny w Polsce - TVN24. W tym samym roku Mariusz Walter przestał być prezesem stacji, fotel ten przejął jego syn Piotr Walter.

W 2006 roku Grupa ITI uruchomiła platformę n+, której większościowy pakiet sprzedała Canal+ w 2011 r. Przez ponad 10 lat ITI było też właścicielem sieci kin Multikino (zbyło je w 2013 roku brytyjskiemu Vue International), a przez prawie dekadę - klubu Legia Warszawa.

W zarządzie ITI (ówczesnego właściciela TVN) Mariusz Walter zasiadał aż do 2012 roku (do czasu sprzedaży portalu Onet koncernowi Ringer Axel Springer). W 2013 roku został jej honorowym prezydentem.

Mariusz Walter wśród najbogatszych Polaków

W roku 2001 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kilka miesięcy później otrzymał statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej, którą wręczono mu przy okazji jubileuszu 50-lecia TVP. Wyróżniono go "za nowatorskie programy telewizyjne, stworzenie nowej jakości w rozrywce i publicystyce telewizyjnej".

Z racji posiadanych udziałów holdingu ITI Mariusz Walter był przez wiele lat na listach najbogatszych Polaków. W rankingu „Wprost” jego majątek najwyżej, na 1,2 mld zł, był wyceniany w latach 2007-2008. Na początku 2019 r. „Forbes” majątek Mariusza Waltera oszacował na 495 mln zł,

Jednego z ostatnich wywiadów, w którym opowiadał o swoim życiu zawodowym i rozwoju grupy TVN, udzielił w połowie ub.r. do podcastu Grzegorza Markowskiego i Katarzyny Kasi.

 

Dołącz do dyskusji: Pogrzeb Mariusza Waltera w środę

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hehe
"Stała się ona zalążkiem założonej w 1997 r. telewizji TVN, która wniosła nowe standardy do informacji i rozrywki w Polsce.".
Racja. Takiej Propagandy nie powstydziłby się sam Goebbels.
odpowiedź
User
ter
Nie płakałem po Walterze
odpowiedź
User
carlos
zaprzyjazniac to sie mozecie z zakazem stadionowym piotra kielkowskiego
odpowiedź