SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kanały Polsatu zmniejszyły oznaczenia wiekowe

Kanały telewizyjne związane z Polsatem zmniejszyły oznaczenia wiekowe. Kilka tygodni wcześniej powiększono je w związku z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, które zostało źle zrozumiane przez część nadawców.

Kanały Polsatu zmniejszyły oznaczenia wiekowe Article

13 kwietnia br. w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nadawców do wprowadzenia ostrzeżeń przed treściami, które mogą uderzać w rozwój nieletnich. Nowe symbole to: P (przemoc), S (seks), W (wulgaryzmy) i N (narkotyki). Doprecyzowano też kwestię oznaczeń wiekowych (od 7, 12, 16 i 18 lat).

- Symbole graficzne, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone w lewym górnym rogu ekranu, z zastrzeżeniem ust. 5. Symbole, o których mowa w ust. 1, powinny być prezentowane obok siebie w taki sposób, aby symbol, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, poprzedzał pojawienie się symbolu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, a wysokość i długość oznaczeń nie była mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu - można przeczytać w dokumencie.

Wcześniej oznaczenia zmniejszyły kanały Canal+

Pod koniec sierpnia oznaczenia zmniejszyły stacje Canal+. - Z wprowadzonego w maju rozporządzenia wynikało, że wysokość i długość oznaczeń nie mogła być mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu (par. 4 ust. 4 rozporządzenia). Otrzymywaliśmy od abonentów informacje, że nowa wielkość oznaczeń przeszkadza w komfortowym oglądaniu audycji. Skonsultowaliśmy wiec z KRRiT możliwość zmniejszenia wielkości oznaczeń i w efekcie niebawem wrócimy do ich poprzednich rozmiarów - poinformował Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+. Polsat wówczas nie komentował zamieszania z oznaczeniami. Telewizja Polska symboli ostrzegających przed treściami, które mogą szkodzić nieletnim nie powiększyła.

Rzeczniczka KRRiT w oświadczeniu przesłanym Wirtualnemedia.pl  poinformowała, że regulator wcale nie wymagał od nadawców powiększania oznaczeń. - Nie jest prawdą zawarta w ww. publikacji informacja, że KRRiT doprowadziła do zwiększenia oznaczeń wiekowych. Zgodnie z paragrafami: 4 ust. 4  oraz 9 ust. 3 Rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 13 kwietnia 2022 r. w sprawie kwalifikowania, rozpowszechniania i sposobu zapowiadania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich (dalej jako: rozporządzenie) wysokość i długość symboli graficznych, o których mowa w powyższych paragrafach nie była łącznie mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu. W porównaniu z poprzednio obowiązującym rozporządzeniem, które regulowało powyższą materię, wielkość pola ekranu przeznaczona na zamieszczenie oznaczenia wiekowego nie uległa zmianie; zmianie jedynie uległa forma jego zapisu, o którą nadawcy wnioskowali w konsultacjach prowadzonych  przez KRRiT w zakresie zmiany rozporządzenia - przekonywała rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska. Stacje telewizyjne najprawdopodobniej źle zinterpretowały przepisy. Polsat powrócił do mniejszych oznaczeń wiekowych w ostatnich dniach.

W Stanach Zjednoczonych, Niemczech i w Wielkiej Brytanii kanały filmowe w ogóle nie emitują logotypów i oznaczeń wiekowych. Przed treściami, które mogą mieć zły wpływ na nieletnich informują na planszy przed rozpoczęciem danej projekcji. KRRiT zapewnia, że nie można samodzielnie zrezygnować z obowiązku wyświetlania oznaczeń podczas całej produkcji, ponieważ wymagałoby to nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Dołącz do dyskusji: Kanały Polsatu zmniejszyły oznaczenia wiekowe

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl