SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzienniki regionalne ze spadkiem rozpowszechniania płatnego o 19 proc., najwięcej straciła „Polska Metropolia Warszawska”

W grudniu ub.r. łączne rozpowszechnianie płatne razem 24 dzienników regionalnych i lokalnych, z których 20 wydaje Polska Press, wynosiło 184,8 tys. egz., o 18,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Liderem jest „Gazeta Pomorska” przez „Dziennikiem Zachodnim” i „Głosem Wielkopolskim”, a największe spadki zanotowały „Polska Metropolia Warszawska” oraz „Gazeta Olsztyńska / Dziennik Elbląski”.

Article

Według danych ZKDP opracowanych przez Wirtualnemedia.pl w grudniu ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne „Gazety Pomorskiej” wynosiło 20 900 egz. Rok do roku zmalało o 3 868 egz., czyli 15,6 proc.

Wynik „Dziennika Zachodniego” poszedł w dół o 3 189 egz. (16,2 proc.) do 16 517 egz., a „Głosu Wielkopolskiego” - o 2 556 (14,7 proc.) do 14 856 egz.

Polska Press wydaje 20 dzienników

Wszystkie te tytuły, tak samo jak 17 innych z zestawienia, należą do Polska Press Grupy. Na początku grudnia ub.r. kupno tego wydawnictwa od niemieckiej Verlagsgruppe Passau ogłosił państwowy koncern PKN Orlen, w zeszłym tygodniu bezwarunkową zgodę na transakcję wyraził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Innych właścicieli mają „Kurier Szczeciński” (Kurier Szczeciński), „Gazeta Olsztyńska / Dziennik Elbląski” (Grupa WM), „Super Nowości” (Gravamen Media) i „Dziennik Wschodni” (Corner Media). Spółka wydająca ten ostatni tytuł wskutek sporu większościowego i mniejszościowych udziałowców została niedawno postawiona w stan likwidacji.

Łączne rozpowszechnianie płatne razem 24 dzienników z zestawienia w grudniu ub.r. wynosiło 184 812 egz. W porównaniu z grudniem 2019 roku zmalało o 42 243 egz. (18,6 proc.).

„Polska Metropolia Warszawska” najbardziej w dół, „Gazeta Codzienna Nowiny” najmniej

Procentowo największy spadek średniego rozpowszechniania płatnego razem zanotowała „Polska Metropolia Warszawska” - o 31 proc. (811 egz.) do 1 808 egz.

Wynik „Gazety Olsztyńskiej / Dziennika Elbląskiego” poszedł w dół o 27,2 proc. (1 804 egz.) do 4 815 egz., „Kuriera Szczecińskiego” - o 25,7 proc. (1 692 egz.) do 4 900 egz., a „Gazety Współczesnej” - o 24,5 proc. (873 egz.) do 2 681 egz.

Żaden z tytułów nie zanotował spadku mniejszego niż kilkanaście proc. Najmniej straciły „Gazeta Codzienna Nowiny” (o 12,9 proc. do 7 950 egz.), „Super Nowości” (o 13,2 proc. do 3 999 egz.) oraz dzienniki z czołowej trójki zestawienia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dzienniki regionalne ze spadkiem rozpowszechniania płatnego o 19 proc., najwięcej straciła „Polska Metropolia Warszawska”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edytorowiec
Widzę, że Gazeta Olsztyńska/Dziennik Elbląski znów idzie na rekord 😂 Cóż tam idzie nie tak?! Niedługo, żeby być kupionymi, będą musieli jeszcze dopłacić 😁
odpowiedź
User
Józek
Zadaniem numer jeden dla nowego wydawcy/wydawców będzie powstrzymanie spadku sprzedaży. Bo o wzroście, to raczej nie ma co już marzyć.
odpowiedź
User
zbyszu
Co się dzieje w GO/DzE? Coraz mniej wiadomości lokalnych a coraz więcej artykułów " jak żyć", obyczaje Polaków czy inne ska psychologiczne...
odpowiedź