SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press daje pracownikom podwyżkę, nagrodę i karty zakupowe do Orlenu

1000 zł jednorazowej nagrody dla każdego pracownika, 250 zł brutto podwyżki i 500 zł na karcie zakupowej Orlenu to warunki porozumień płacowych, które w czwartek podpisali przedstawiciele związków zawodowych Polska Press z zarządem - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

Siedziba Polska Press Grupa, Warszawa, ul. Domaniewska / fot. materiały prasoweArticle

Związkowcy rozmawiali z zarządem Polska Press o podwyżkach płac kilka miesięcy, ostatecznie stanęło na podwyżkach w wysokości 250 zł brutto, które mają być wypłacane do połowy br. Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl każdy z pracowników dostanie też 1000 zł jednorazowej nagrody – płatnej w dwóch ratach po 500 zł. Pierwsza transza trafiła już na konta pracowników, jak się dowiedzieliśmy.

Dodatkowo pracownicy otrzymają kartę zakupową PKN Orlen, o wartości 500 zł.

- Rozwój firmy, a także osiąganie przez nią ambitnych celów związanych z transformacją w stronę nowoczesnej grupy medialnej nie może odbywać się jedynie za pomocą wdrażania nowych technologii. Warunkiem koniecznym dla tej zmiany jest współpraca z pracownikami oraz sukcesywne, adekwatne do możliwości finansowych spółki, wprowadzanie rozwiązań płacowych i pozapłacowych, które poprawiają satysfakcję z pracy, a także mają ogromny wpływ na zaufanie pracowników do pracodawcy – skomentował prezes Polska Press Tomasz Przybek, zaznaczając, że kilka miesięcy temu spółka podpisała też układ zbiorowy pracy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

To już drugie tego typu porozumienie po zmianie właściciela Polska Press Grupy. W połowie ub. roku zarząd podjął decyzję o podniesieniu wynagrodzeń, które w ubiegłym roku objęło ponad 81 proc. pracowników. Nowe benefity – w myśl porozumienia – nie dotyczą kadry zarządzającej spółki: skorzysta więc z nich ok. 91 proc. pracowników, wylicza Polska Press.

1,8 tys. pracowników w Polska Press

Na koniec ub.r. stałe zatrudnienie w Polska Press wynosiło 1 827 etatów. To 5,1 proc. łącznych kadr w grupie Orlen, które na koniec roku wynosiły 35 424 etatów, wobec 33 377 rok wcześniej.

W 2020 średnioroczne zatrudnienie w spółce Polska Press wynosiło 1 870 etatów, a w całej grupie kapitałowej - 1 908. Rok do roku zatrudnienie w grupie zmalało z 2 126 etatów, m.in. w związku z obniżeniem na pięć miesięcy wymiaru pracy i wynagrodzenia o 20 proc. w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

W 2021 roku wydawnictwo Polska Press osiągnęło niewielki wzrost przychodów, do 318 mln zł.

Orlen zapłacił za Polska Press ponad 200 mln zł

100 proc. udziałów Polska Press zostało kupione przez Orlen od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau. Transakcję ogłoszono w grudniu ub.r., a przeprowadzono po uzyskaniu bezwarunkowej zgody od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - poinformował Orlen.

Na aktywa Polska Press złożyło 104 mln zł posiadanych środków pieniężnych i ekwiwalentów, 67 mln zł rzeczowych aktywów trwałych, 38 mln zł należności, 20 mln zł aktywów z tytułu podatku odroczonego oraz 19 mln zł zapasów. Z drugiej strony wydawnictwo miało 55 mln zł zobowiązań, w tym 42 mln zł z tytułu dostaw.

53 proc. posiadanych przez Polska Press udziałów spółki Pro Media wydającej „Nową Trybunę Opolską” wyceniono na 8 mln zł.

Zmiana właściciela i władz Polska Press wpisana do KRS

Wraz z przejęciem Polska Press przez Orlen z wydawnictwa odeszła prezes Dorota Stanek. Z początkiem kwietnia na stanowisku członka zarządu ds. redakcyjnych Pawła Fąfarę zastąpiła Dorota Kania.

W kwietniu z zarządu Polska Press odeszli Dariusz Świąder i Magdalena Chudzikiewicz, w ich miejsce powołani zostali Maciej Kossowski z biura reklamy wydawcy oraz były prezes Ruchu Miłosz Szulc. Natomiast w maju prezesem wydawnictwa został Tomasz Przybek, wcześniej związany m.in. z PAP i Fratrią.

Duże roszady nastąpiły też w zespołach redakcyjnych Polska Press. Zmienili się redaktorzy naczelni prawie wszystkich dzienników wydawanych przez firmę, a także dyrektorzy części jej oddziałów.

Kilka dni po sfinalizowaniu kupna Polska Press przez Orlen ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od zgody prezesa UOKiK na tę transakcję. RPO w osobnym wniosku zwrócił się o wstrzymanie wykonania zgody na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania.

Sąd rozpatrzył ten oddzielny wniosek 8 kwietnia i wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK. Prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył wówczas, że „nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia”. - W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu - dodał. Ocenił też, że "postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press; RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku".

Profesor Marcin Wiącek, wybrany w drugiej połowie lipca na Rzecznika Praw Obywatelskich, zapowiedział, że nie wycofa złożonego przez poprzedniego RPO Adama Bodnara odwołania od zgody prezesa UOKiK na kupno Polska Press przez Orlen.

We wrześniu we wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym o Polska Press zostali wpisani Orlen jako właściciel oraz nowi członkowie zarządu. - To potwierdzenie skuteczności transakcji i dowód na to, że wszelkie zastrzeżenia do niej były bezzasadne - skomentował Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Dołącz do dyskusji: Polska Press daje pracownikom podwyżkę, nagrodę i karty zakupowe do Orlenu

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Helmut Klopp
Dostaną po hot dogu na Orlenie i będzie spokój.
odpowiedź
User
Pietras
500 na waciki made in Orlen, ewentualnie zatankowanie benzyny z ruskiej ropy (tylko jak zatankować rower) i 250 na prenumeratę wszystkich lokalnych dzienników, zamienników papieru toaletowego. Słuszną linię ma nasza partia.
odpowiedź
User
Rozbawiona
Trudno za darmo prowadzić tak prymitywną propagandę w polskojęzycznych mediach.
odpowiedź