SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pomagam.pl podwoiło zysk, wypłaci udziałowcom 4,5 mln zł

Spółka Crowding zarządzająca platformą Pomagam.pl do zbiórek charytatywnych w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 16,6 proc. do 6,63 mln zł. Jej koszty zwiększyły się nieznacznie, dzięki czemu zysk netto poszedł w górę z 1,11 do 2,04 mln zł. Wspólnicy spółki zdecydowali też o podziale wcześniejszych zysków, w efekcie dostaną 4,5 mln zł dywidendy - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Article

Przychody operatora Pomagam.pl z działalności podstawowej zwiększyły się w ub.r. z 1,88 do 2,79 mln zł, a pozostałe przychody i zyski - z 3,81 do 3,83 mln zł.

Na platformie można zbierać pieniądze od internautów na różne cele. Przeważają zbiórki dla niepełnosprawnych i ciężko chorych osób, na pomocy zwierzętom, a od lutego br. także dla Ukrainy. Jedną ze zbiórek na pomoc humanitarną Ukrainie uruchomiła Fundacja Pomagam.pl, jak dotąd użytkownicy wpłacili 11,8 mln zł.

Pomagam.pl jest drugą po Siepomaga.pl najpopularniejszą platformą do crowdfundingu charytatywnego. W maju ub.r. zanotowało 2,16 mln użytkowników i 7,43 proc. zasięgu (według badania Mediapanel).

Spółka Crowding zarabia przede wszystkim na prowizji od wpłacanych kwot. - Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz! Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat - czytamy w komunikacie na stronie.

Firma nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące jej zeszłorocznych wyników finansowych.

Pomagam.pl z nową szefową i dyrektor marketingu

Wydatki Crowding zwiększyły się w ub.r. o 0,9 proc. do 4,38 mln zł. Zdecydowana większość to koszty operacyjne, które zmalały z 4,3 do 4,24 mln zł.

Koszty wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych poszły w dół z 574,8 do 485,7 tys. zł, a zużycia materiałów i energii - z 56,1 do 30,6 tys. zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jesienią ub.r. dyrektor zarządzającą Pomagam.pl została Dobrosława Gogłoza, a kilka miesięcy później funkcję szefowej marketingu platformy objęła Kamila Pokój. Natomiast do zarządu Crowding w pierwszej połowie ub.r. dołączyli Igor Sadurski i Rafał Czech. Prezesem firmy od ponad siedmiu lat jest jej większościowy udziałowiec Jakub Dobieszewski. Dobieszewski, Sadurski i Czech wspólnie zarządzają też spółką Bvtcher, do której należy sklep internetowy Bezmięsny Mięsny.

4,5 mln zł dywidendy z pięciu lat

Zysk netto właściciela Pomagam.pl poszedł w górę z 1,11 do 2,04 mln zł. W ub.r. Crowding zapłacił 200,9 tys. zł podatku dochodowego, a rok wcześniej - 229,3 tys. zł.

Do Jakuba Dobieszewskiego należy 90,4 proc. udziałów spółki, pozostałe 9,6 proc. ma Łukasz Wróbel. Dobieszewski i Wróbel są też wśród wspólników firmy Monopeak.

Z zeszłorocznego zysku Crowding 1,46 mln zł przeznaczono na dywidendę, a 579,5 tys. zł na kapitał zapasowy. Wspólnicy podzielili też zyski z wcześniejszych czterech lat pozostające dotychczas w kapitale zapasowym. Jako dywidendę dostaną całe zyski netto z 2020 roku (1,11 mln zł) i 2019 roku (599,4 mln zł) oraz 985,2 tys. zł z zysku z 2018 roku i 341,8 tys. zł z 2017 roku.

Łącznie do Jakuba Dobieszewskiego trafi 4,07 mln zł brutto, a do Łukasza Wróbla - 433,3 tys. zł.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2021 r., a poprzedni - 2020 r.

Dołącz do dyskusji: Pomagam.pl podwoiło zysk, wypłaci udziałowcom 4,5 mln zł

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Haha
Dywidenda i oni nie pomogą tylko ty biedaku masz wpłacić na innych
odpowiedź
User
Ewa
????????
odpowiedź
User
kolis
Ładną prowizję sobie pobierają xd
odpowiedź