SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd uruchomił portal dla obywateli Ukrainy szukających pracy

Od środy jest dostępny nowy rządowy portal dla poszukujących pracy obywateli Ukrainy - pracawpolsce.gov.pl.

fot. Shutterstock.comArticle

W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) odbyła się konferencja prasowa poświęcona uruchomieniu portalu pracawpolsce.gov.pl. W konferencji udział wzięli Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji oraz Oleh Kuts, Charge d'Affairres a.i. Ukrainy w RP. Podczas wydarzenia zaprezentowano nowy portal pracawpolsce.gov.pl, który jest skierowany dla poszukujących pracy obywateli Ukrainy.

Granicę polsko-ukraińską przekroczyło blisko 4,5 mln osób

Cyfryzacja KPRM przypomniała w komunikacie, że od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło "blisko 4,5 mln osób, z czego ponad 1,2 mln uzyskało już polski numer PESEL. Blisko 630 tys. osób, to osoby w wieku 18-65 lat, które mogą chcieć na dłużej pozostać i podjąć pracę w Polsce. Jak dotąd pracę w naszym kraju znalazło ponad 270 tys. obywateli Ukrainy".

Zwrócono uwagę, że "część obywateli Ukrainy przebywających w Polsce napotyka na różnego rodzaju trudności w znalezieniu pracy - to m.in. bariera językowa czy obawy przed oszustwami". "Chcąc wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom jako KPRM Cyfryzacja m.in. we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej (OChK), Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), Palantir Technologies Poland, Antal Polska, Domem Ukraińskim w Warszawie, Diia Bussiness Warsaw, HRlink, GoldenLine, Pracuj.pl. GoWork uruchomiliśmy portal pracawpolsce.gov.pl" - dodano.

"Pragniemy, aby wszystkie osoby, które szukają pracy na czas pobytu w Polsce, miały możliwość znalezienia jej w swoim zawodzie, zgodnie ze swoim kwalifikacjami. Właśnie temu ma służyć uruchomiony przez nas portal pracawpolsce.gov.pl. Ma on połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują" - powiedział podczas środowej konferencji Janusz Cieszyński. "Bardzo zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób z tego portalu skorzystało. Jest on bezpłatny i już dostępny" - dodał.

Cieszyński zaznaczył, że portal pracawpolsce.gov.pl "jest w pełni bezpieczny i wiarygodny". "Aktualnie zawiera ponad 160 tys. sprawdzonych ofert pracy i każdego dnia jest rozbudowywany o kolejne. Przy jego pomocy znalezienie pracy przez obywateli Ukrainy w Polsce będzie dużo łatwiejsze. To kolejne, po uruchomieniu systemu nadawania numerów PESEL, narzędzie ułatwiające obywatelom Ukrainy normalne funkcjonowanie w Polsce"– wskazał.

Cieszyński: portal pracawpolsce.gov.pl został stworzony we współpracy z ekspertami

Skierowany do Ukraińców szukających pracy portal pracawpolsce.gov.pl był wszechstronnie konsultowany z ekspertami w dziedzinie rekrutacji. Docelowo portal ma być dostępny także dla obywateli Polski - dodał Cieszyński.

"Na ten moment program jest skierowany do osób, które przyjechały z Ukrainy" - zaznaczył Cieszyński, dodając, że serwis został zbudowany w ramach działalności pro bono partnerów z zagranicy w celu wsparcia osób z Ukrainy. Warunkiem koniecznym do założenia konta jest posiadanie numeru PESEL. "Każda osoba może w łatwy sposób w dowolnym urzędzie gminy wyrobić numer PESEL i dzięki temu skorzystać z tego systemu. Przypomnę, że do tej pory ponad 600 tys. dorosłych obywateli Ukrainy już ten numer PESEL ma" - wskazał. "Natomiast pracujemy nad tym systemem w taki sposób, aby dało się go prosto przekształcić na taki, który jest dostępny dla obywateli Polski. Myślę, że docelowo tak właśnie będzie" - dodał.

Cieszyński odniósł się do pytania, czy rządowy portal spełni wymagania rekruterów - obecnie przy zakładaniu profilu zawodowego nie ma opcji wgrania klasycznego pliku CV. "To co zaproponowaliśmy było (...) konsultowane z ekspertami w dziedzinie rekrutacji, z firmami, które się tym zawodowo zajmują i dlatego liczymy na to, że rekomendacje się sprawdzą" - powiedział. Jak podkreślił, celem rządu jest, by stworzone profile kandydatów były "pomocne dla pracodawców". "Od samego początku chcieliśmy współpracować z profesjonalistami" - dodał.

Cieszyński wyjaśnił, że po wprowadzeniu danych i uzupełnieniu profilu zawodowego kandydaci będą każdorazowo proszeni o zgodę na przekazanie konkretnemu pracodawcy danych osobowych - gdy pracodawca znajdzie w bazie danych interesujący go profil, musi wysłać prośbę o uzyskanie takiej zgody. Powiadomienie o wysłaniu takiej prośby kandydat otrzyma mailem, a po uzyskaniu zgody na wgląd do danych osobowych rekruter skontaktuje się z kandydatem. "Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo danych osobowych" - podkreślił Cieszyński.

Cyfryzacja KPRM wraz z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy zaplanowała akcję rozpowszechniania informacji o portalu. "Informacje o serwisie będą szeroko dostępne w mediach ukraińskich, we współpracę włączyli się też ukraińskojęzyczni influencerzy, którzy opowiadają o tym rozwiązaniu" - mówił Cieszyński.

Portal pracawpolsce.gov.pl w swoim założeniu ma zaprezentowanie "jak najszerszego wachlarza (...) możliwości" zatrudnienia - zarówno dla pracowników fizycznych jak i umysłowych. "Do portalu pracawpolsce.gov.pl podłączone są wiodące portale pracy, które z kolei oferują oferty pracy przede wszystkim dla tzw. białych kołnierzyków" - powiedział Cieszyński. "Wiemy, że wiele osób, które do Polski przyjechało już tę pracę podjęło, ale mamy też taką informację, że spośród tych osób wiele ma wyższe wykształcenie i wysokie kwalifikacje, ale jeszcze nie zdecydowały się te osoby podjąć pracy właśnie w tych zawodach, w których te kwalifikacje można wykorzystać" - doprecyzował.

Portal pracawpolsce.gov.pl jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, ukraińsku i angielsku.

Dołącz do dyskusji: Rząd uruchomił portal dla obywateli Ukrainy szukających pracy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
If you have any questions
4.5 mln... tak ze 2 mln kobiet, którym bliższe są tradycyjne wzorce niż neomarksistowskie idee 😉
odpowiedź
User
Ciasny Wiesiek
Niech napisza,ilu juz polakow stracilo lub straci prace na rzecz ukraincow w Polsce.
odpowiedź