SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

REM: materiały Radia Łódź i TVP3 naruszyły zasady prawdy, obiektywizmu i szacunku

Rzecznik prasowy prezydenta Łodzi poskarżył się Radzie Etyki Mediów na dwie łódzkie dziennikarki: Aleksandrę Matuszewską z Radia Łódź oraz Monikę Bojanowska z lokalnego oddziału TVP. W swoich materiałach, poświęconych jednej z miejskich spółek, miały one naruszyć zasady prawdy, obiektywizmu oraz szacunku i tolerancji Karty Etycznej Mediów. REM podzieliła te przypuszczenia.

fot. Pixabay Article

Chodzi o dwa materiały, nadane jednego dnia (11 lipca br.) na antenie Radia Łódź oraz TVP3 Łódź i dotyczące tego samego tematu: powołania przez miasto spółki Łódzkie Nieruchomości. Jak podkreśla ratusz – powstała ona „celem zwiększenia efektywności zarządzania zasobem mieszkaniowym gminy”. Dziennikarce TVP rzecznik Marcin Masłowski zarzuca przytoczenie wypowiedzi dwóch osób, przedstawionych jako społecznicy, podczas gdy byli to: „wielokrotna kandydatka ugrupowań prawicowych oraz były działacz Platformy Obywatelskiej”. W materiale mówią oni o „zorganizowanej grupie przestępczej” oraz o „mafii”, która rządzi Łodzią. Padły też z ekranu słowa o tym, że spółka „chce zacharapcić kolejne 40 wyremontowanych kamienic”.

Podobne zarzuty rzecznik miasta skierował pod adresem dziennikarki Polskiego Radia Łódź. W jej audycji także wystąpiła działaczka społeczna (ta sama co w TVP3 Łódź), która mówi, iż nowa spółka ma wziąć w posiadanie wyremontowane budynki, co będzie „wyprowadzeniem majątku do prywatnej spółki”

REM: "Techniki manipulacji znane z "Wiadomości" "

Rada Etyki Mediów przyznała, że skarżone materiały naruszyły zasady prawdy, obiektywizmu, szacunku i tolerancji. - Ukrywanie lokalnych polityków pod określeniem „działaczy społecznych” narusza zasadę prawdy, tak samo jak nazwanie spółki miejskiej mianem „prywatnej” – stwierdza w imieniu Rady jej członek, Andrzej Krajewski.

Podobne zastrzeżenia wzbudziło zastępowanie słowa „zarządzanie” przez spółkę określeniami: „wziąć w posiadanie” i „zacharapcić” (to z kolei zdaniem REM narusza obiektywizm przekazu). - Używanie określeń „mafia” i „zorganizowana grupa przestępcza” wobec miejskich urzędników narusza ich dobra osobiste. Robią to lokalni politycy, ale dziennikarki nie reagują ani na pomówienia, ani na insynuacje - podkreśla w swej opinii Krajewski.

W konkluzji REM stwierdza, że „znane z Wiadomości TVP techniki manipulacji” stosowane są także na lokalnej antenie TVP i Polskiego Radia. - Dowodzi tego koordynacja audycji (obie tego samego dnia), dobór tych samych osób, które w nich występują, mieszanie informacji z komentarzem, epatowanie ludzkim nieszczęściem (groźba eksmisji chorego emeryta); zarzuty nie poparte dowodami. Trudno zatem te media określać innym mianem niż propagandowe – kończy swoje stanowisko Rada Etyki Mediów.

Według danych z badania Radio Track w pierwszym półroczu 2022 roku średni dobowy udział słuchania Radia Łódź wyniósł 2,4 proc.

Dołącz do dyskusji: REM: materiały Radia Łódź i TVP3 naruszyły zasady prawdy, obiektywizmu i szacunku

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl