SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie konkursu na prezesa TVP

Na ostatnim posiedzeniu Rady Mediów Narodowych jej członkowie dyskutowali na temat konieczności obsadzenia wybranych stanowisk w mediach publicznych w związku z upływem ich kadencji, chodzi m.in. o zarząd Telewizji Polskiej. Wniosek o to, by organizowany był otwarty konkurs na stanowisko szefa publicznej telewizji został jednak odrzucony - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski, fot. AKPAJacek Kurski, fot. AKPA

W 2020 roku upłynęły kadencje przedstawicieli zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiej Agencji Prasowej i regionalnych spółek Polskiego Radia. Chodzi m.in. o prezesa TVP Jacka Kurskiego i członka zarządu Mateusza Matyszkowicza, Macieja Łopińskiego, czyli przewodniczącego rady nadzorczej Telewizji Polskiej, a także Macieja Świrskiego i Tomasza Gizińskiego - przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

Kadencje zakończyły się także w przypadku wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw - Macieja Koziołockiego i przewodniczącej - Moniki Wyszomirskiej-Łapczyńskiej. Z funkcją powinien się też pożegnać Karol Zgódka - wiceprzewodniczący rady nadzorczej Radia Lublin oraz Joanna Dadas - członkini rady nadzorczej Radia Wrocław.

Do tej pory sprawowali jednak swoje funkcje, ponieważ ich mandaty jeszcze nie wygasły – stanie się to z chwilą przyjęcia sprawozdań spółek przez Walne Zgromadzenia (tworzy je minister kultury).

Walne zwykle musi odbyć się do końca czerwca, ale w tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - termin został przesunięty do końca września 2021 roku, a Ministerstwo Kultury przekazało nam, że jeszcze nie ustaliło terminów poszczególnych posiedzeń w sprawie spółek.

Nie będzie konkursów na prezesów władz mediów publicznych

Wyborem władz mediów publicznych zajmuje się natomiast Rada Mediów Narodowych, która miała swoje posiedzenie w czwartek, 27 maja br. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o konieczności obsadzenia stanowisk w poszczególnych spółkach.

Jak wynika z naszych informacji, jeden z członków Juliusz Braun miał zaproponować po raz kolejny, by ogłosić otwarte konkursy na stanowiska prezesa i członka zarządu oraz członków rad nadzorczych spółek mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, których kadencje wygasają w najbliższym czasie.

Za przyjęciem wniosku w tej sprawie miały paść dwa głosy (Juliusza Brauna i Roberta Kwiatkowskiego), przeciw miał być Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk, natomiast Joanna Lichocka wstrzymała się od głosu. Z relacji Juliusza Brauna wynika, że przewodniczący Krzysztof Czabański miał stwierdzić, że „konkursy stwarzają niepotrzebne problemy, a nie są wymagane przez ustawę”. Jednak w czwartek szef RMN nie odpowiedział na nasze pytanie w tej sprawie. Informowała o tym także Wirtualna Polska.

Rada Mediów Narodowych podejmie decyzję w sprawie obsady stanowisk: prezesa i członka zarządu oraz przewodniczącego rady nadzorczej TVP, a także rad nadzorczych:  Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, Radia Lublin oraz Radia Wrocław  na najbliższym posiedzeniu, prawdopodobnie będzie to 9 czerwca. Nie będzie otwartego konkursu w tej sprawie, jednak w ostatnim czasie zwykle odbywało się to tak, że kandydat był zgłaszany przez jednego z członków. Wybierana jest osoba, która uzyska większość głosów (wystarczy stosunek 3 do 2), zwykle przyjmowane jest kandydat wspierany i proponowany przez członków związanych z PiS.

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Nie będzie konkursu na prezesa TVP

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kazik nie żywo
Konkurs? Konkurski
odpowiedź
User
YKK
Forever Jacek!
odpowiedź
User
Cezar
No i Gucio.
odpowiedź